שתף קטע נבחר

הממשלה הכריעה: עסקה להשבת גולדווסר ורגב

שרי הממשלה החליטו כי יש לקיים את עסקת החילופין עם חיזבאללה במתווה שהוצג: שחרור סמיר קונטאר ועוד ארבעה אנשי חיזבאללה - תמורת, ככל הנראה, גופותיהם של אלדד רגב ואהוד גולדווסר. 22 שרים תמכו בעסקה ושלושה התנגדו

כמעט שנתיים אחרי שאהוד גולדווסר ואלדד רגב נחטפו על-ידי חיזבאללה ללבנון, נתנו שרי הממשלה "אור ירוק" לעסקה להחזרתם. ההכרעה בסוגייה הסבוכה התקבלה אחרי הצהריים (יום א') ברוב קולות, בתום דיון ארוך שהחל בסביבות השעה 10:00 בבוקר. 22 שרים הצביעו בעד העסקה ושלושה התנגדו - רוני בר-און, דניאל פרידמן וזאב בוים. לנוסח ההחלטה המלא - לחצו כאן.

 

משפחות החיילים החטופים נכנסו ללשכת ראש הממשלה לשמוע את תוצאות ההצבעה מפי ראש הממשלה, אהוד אולמרט. מיקי גולדווסר, אמו של אהוד, אמרה ל-ynet עם כניסתה: "אני לא יכולה להיות מרוצה מזה שראש הממשלה זימן אותנו. הוא היה צריך לקבל את ההחלטה מוקדם יותר".

 

הדילמה - מחיר הבנים:

 

ממידע שהוצג לשרים במהלך הישיבה שבה ועלתה תמונה עגומה באשר לגורלם של שני חיילי המילואים. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר לשרים כי ככל הידוע לישראל - החיילים החטופים אינם חיים, וכנראה נהרגו בעת פעולת החטיפה או מתו מפצעיהם סמוך לאחר התרחשותה.

 

בפני שרי הממשלה הציגו את עמדותיהם - הממונה על המשא ומתן על השבויים עופר דקל, ראש אמ"ן האלוף עמוס ידלין, ראש המוסד מאיר דגן, ראש השב"כ יובל דיסקין, אילן בירן, עמוס גלעד וראש המל"ל, דני ארדיטי. הרמטכ"ל וראש אמ"ן הביעו תמיכה בעסקה. ראש המוסד וראש השב"כ הסתייגו מהעסקה, בעיקר בכל הנוגע לשחרור סמיר קונטאר. לאחר מכן, שלא כמקובל, ראש הממשלה הציג את עמדתו. הוא חזר על כך שהתלבט בסוף בימים האחרונים.

 

ראש השב"כ, יובל דיסקין, אמר בדיון שיש להמשיך במתווה ההכרזה על החיילים כחללים שמקום קבורתם לא נודע. הוא הוסיף ש"חיזבאללה ניהל משא ומתן מבלי שסיפק, במהלכו הוכחה לגבי גורל החיילים. אנו סבורים שזה לא נכון לקיים משא ומתן כשהועבדות אינן ברורות. העובדה שסמיר קונטאר כלול בעסקה, כורכת את רון ארד לעסקה. על פי הסיכום בפרשת טננבאום, חיזבאללה התחייב להעביר הוכחה מדעית לגורלו של ארד. למשפחת ארד נתנה התחייבות שקונטאר לא ישוחרר עד שלא תתקבל הוכחה שכזאת".

 

דיסקין אמר כי הוא מתנגד לעסקה הנוכחית. "אני ממליץ לממשלה, שבהעדר הוכחה לגורל החיילים, צריך להתייחס אליהם כאל חללים ולנהל כך את המשא ומתן. סמיר קונטאר הוא בבחינת חברה שמניותיה הורצו מאוד גבוה. יש מחויבות לרון ארד ולמשפחות".

 

 

לקריאת הצהרתו של אולמרט טרם ההצבעה - לחצו כאן

 

לפני ההצבעה פנה ראש הממשלה אולמרט לשרים וביקש מהם לתמוך בעסקה: "בתום תהליך ארוך הגעתי למסקנה שכראש ממשלת ישראל עליי להמליץ בפניכם לאשר את הצעת ההחלטה שתביא לסיומה של פרשה כואבת זו - גם במחירים

הכואבים שהיא תובעת מאיתנו".

 

ראש המוסד, מאיר דגן, וראש השב"כ, יובל דיסקין, הביעו בישיבה התנגדות לעסקה - והגבירו את חיבוטי הנפש של המשתתפים. בתגובה לדבריהם אמר ראש הממשלה כי "מדובר בשני אישים שאני מעריך עד בלי די את תרומתם, חוכמתם וניסיונם, שאין דומה לו. ליבי אומר לי שהם רואים תמונה מציאותית, אמיתית ובלתי נמנעת. אך, נדמה לי שבנסיבות שבהן, אולי שלא בטובתנו, הגענו לנקודה שבה חללינו החטופים נמצאים בהישג יד – איחרנו את המועד לשנות את התנאים שהיו מתחייבים על פי הניתוח שהם הציגו". 

 

אלדד רגב ואהוד גולדווסר נחטפו ללבנון לפני 718 ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
אולמרט, בישיבה
צילום: איי אף פי
מומלצים