שתף קטע נבחר

מחקר: דיאטה דלת קלוריות יכולה לרפא סוכרת?

בניגוד לתפיסה המקובלת שסוכרת מסוג 2 מחייבת נטילת תרופות לכל החיים, מחקר שנערך בבריטניה מגלה שדיאטה מיוחדת דלת-קלוריות מחזירה את רמות הסוכר בדם לטווח התקין. האם אפשר לנסות את התפריט לבד בבית?

סוכרת מסוג 2 נחשבת למחלה כרונית בלתי ניתנת לריפוי המחייבת טיפול תרופתי לכל החיים. אלא שמחקר בריטי שנערך על ידי פרופ' רוי טיילור מאוניברסיטת ניוקסל והוצג לאחרונה בכנס של האגודה האמריקאית לסוכרת מערער על האקסיומה הזאת. לפי המחקר, ייתכן מאוד שניתן להירפא מהמחלה באמצעות דיאטה בלבד.

 

איך מטפלים בסוכרת?

 

איך נעשה המחקר: המחקר כלל 22 חולי סוכרת מסוג 2. מחציתם קיבלו תפריט דל קלוריות באופן קיצוני - 600 קלוריות, שכלל רק ירקות לא פחמימתיים (בלי תפוחי אדמה, בטטות, תירס ואפונה) ושתייה לא ממותקת.

 

הדיאטה בוצעה תחת השגחה רפואית קפדנית במשך חודשיים. המשתתפים בקבוצת הביקורת לא קיבלו הנחיה תזונתית מיוחדת.

 

ממצאי המחקר: לאחר שבוע אחד בלבד ירדה רמת הסוכר בצום של קבוצת המחקר לרמה נורמלית, וסריקות ה-MRI הראו שרמות השומן בלבלב שלהם חזרו אף הן לנורמה, כאשר הלבלב החזיר לעצמו את היכולת לייצר אינסולין.

 

כעבור שמונה שבועות חזרו המשתתפים לאכילה נורמלית אך קיבלו ייעוץ לתזונה בריאה. בבדיקה חוזרת שהם עברו שלושה חודשים לאחר הפסקת הדיאטה, התברר ששבעה מתוך ה-11 נרפאו מהסוכרת.

 

ד"ר איאן פריים, מנהל חטיבת המחקרים באגודה לסוכרת בבריטניה, אמר שיש לברך על הממצאים. עם זאת, לדבריו, מדובר בדיאטה לא פשוטה לביצוע וחשוב לבצעה אך ורק תחת השגחה רפואית.

 

"ממצאי המחקר בהחלט מצביעים על כך שבניגוד למה שחשבנו עד לאחרונה, אפשר להבריא מסוכרת מסוג 2 ולנרמל את רמות הסוכר בדם גם בלי טיפול תרופתי קבוע", אומר ד"ר חוליו וינשטיין, מנהל היחידה לסוכרת במרכז הרפואי וולפסון ולשעבר נשיא האגודה הישראלית לסוכרת. "זאת כמובן בתנאי שתפקודו של הלבלב אצל החולה עדיין קיים ולא נפגע באופן בלתי הפיך.

 

"המסר לחולים הוא שבאמצעות הפחתת השומן העודף והקפדה על תזונה נכונה ופעילות גופנית הם יכולים להבריא ממחלה שעלולה להובילם למצב של חולי קשה בעתיד". 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הלבלב החזיר לעצמו את היכולת לייצר אינסולין
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים