שתף קטע נבחר

הילדים יישארו בבית? הורים יחליפו סייעות בגנים

מערכת החינוך מתכוננת לשביתה הכללית: בגני הילדים מחפשים הורים מתנדבים, בבתי הספר התלמידים והמורים יחליפו את עובדי הניקיון. התאחדות הסטודנטים מתכוונת לנעול הקמפוסים

לקראת השביתה הגדולה מחר (ב'), אי ודאות אופפת גם את מערכת החינוך וההשכלה הגבוהה: בתי הספר יפעלו כרגיל אך ללא שירותי תחזוקה ומזכירות, הסייעות בגני הילדים ישבתו ולכן יתבקשו הורים להחליף אותן, ואילו פעילות המסגרות האקדמיות מוטלת בספק בשל שביתת הסטודנטים ועובדי המנהלה, שמתכוונים לנעול את השערים במרבית הקמפוסים.

 

השביתה הגדולה - כתבות נוספות ב-ynet:

 

אילוסטרציה. גם ההורים יאלצו ללכת לגן (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אילוסטרציה. גם ההורים יאלצו ללכת לגן(צילום: עידו ארז)

 

השביתה הכללית במשק צפויה לשתק את רוב המערכות האזרחיות - הרשויות המקומיות, המשרדים הממשלתיים, סניפי

הדואר, חברת חשמל, נתב"ג ועוד. במערכת החינוך התמונה מורכבת: ארגוני המורים לא ישבתו, אולם הסייעות בגני הילדים - המועסקות על ידי הרשויות המקומיות - לא יגיעו לעבודה. מאחר שעל פי נהלי משרד החינוך חייב להיות לצד הגננת אדם מבוגר נוסף, יתבקשו הורים להתנדב. בגנים בהם לא יימצאו הורים שיתנדבו - הלימודים יושבתו.

 

אתי בנימין, יו"ר הנהגת ההורים הארצית: "השביתה יוצרת תחושות של בלבול בקרב ההורים. אנחנו שבים וקוראים למקבלי ההחלטות שלא לערב את הילדים במאבקים ובהשבתות - צודקות ככל שיהיו - כי זה גורם נזק עצום. אני מקווה שיהיו הורים רבים שממילא ישבתו מחר ויסכימו למלא את השורות".

 

תלמידים ירוקנו פחים, מורים יהיו שרתים (צילום: www.alarab.net) (צילום: www.alarab.net)
תלמידים ירוקנו פחים, מורים יהיו שרתים(צילום: www.alarab.net)

 

הלימודים בבתי הספר היסודיים והתיכונים אמורים להתנהל באופן סדיר, כאשר התלמידים ירוקנו את הפחים במקום עובדי הניקיון ואילו המורים ימלאו את מקומם של השרתים ויפתחו את מוסדות החינוך. "עובדי המנהלה חיוניים מאוד לתפקודו התקין של בית הספר", אמר גורם במערכת החינוך. "ללא מנקים, מזכירות ואנשי תחזוקה, ניתן יהיה להחזיק מעמד יום או יומיים בלבד. בטווח הארוך לא ניתן יהיה לשמור על תנאים היגייניים ונאותים ללימודים".

 

באוניברסיטאות: נעילת שערים

במערכת ההשכלה הגבוהה, הנהלות האוניברסיטאות והסגל האקדמי בקמפוסים בבן גוריון, הטכניון, חיפה, העברית, בר אילן ותל אביב יעבדו כרגיל. מנגד, עובדי המנהלה במוסדות אלו ישבתו והם מאיימים לשבש את הלימודים. בנוסף לכך, גם בהתאחדות הסטודנטים הארצית הודיעו על השבתה בכל האוניברסיטאות (למעט אגודת הסטודנטים בטכניון, אשר מתנגדת להשבתה). הסטודנטים מתכוונים לנעול את השערים ולמנוע כניסה לקמפוס. בכמה מהאוניברסיטאות, כמו בן גוריון ותל-אביב, כבר הודיעו לסטודנטים כי בכל מקרה לא יתקיימו לימודים.

 

הסטודנטים ימנעו כניסה לקמפוסים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הסטודנטים ימנעו כניסה לקמפוסים(צילום: shutterstock)

 

כותרות נוספות בערוץ החדשות:

 

בנוסף תשבית התאחדות הסטודנטים את הלימודים גם במכללות סמינר הקיבוצים, אורנים, ספיר, שנקר,

תל אביב-יפו, בצלאל, תל חי, עמק יזרעאל ואחווה.

 

"התכנסנו יחד כל ועדי המנהלה באוניברסיטאות והחלטנו שמחר השערים יהיו נעולים וכל הפעילות האקדמית תושבת", אמרה אבלין מילוא, יו"ר ועד המנהלה באוניברסיטת תל אביב.

 

אלברט בן שמחון, יו"ר ועד המנהלה באוניברסיטת חיפה, הוסיף כי האוניברסיטאות יפעלו במתכונת שבת: "אנחנו לא יכולים למנוע את כניסת המרצים אבל אני בטוח שהם יתמכו בשביתה שלנו ולא יקיימו שיעורים".

 

אורי רשטיק, יו"ר אגודת הסטודנטים בתל אביב: "שערי האוניברסיטה יהיו סגורים מחר ואנחנו קוראים להנהלת האוניברסיטה לחדול מיד משיטת ההעסקה הפוגענית של עובדי הקבלן ולעבור להעסקה ישירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה. אין כניסה לאוניברסיטאות
צילום: Getty images imagebank
מומלצים