שתף קטע נבחר

ריבלין: "חוק לשון הרע ימיט אסון על התקשורת"

יו"ר הכנסת תקף את היוזמה לפיה ניתן יהיה לפסוק פיצויי עתק בתביעות לשון הרע מבלי להוכיח שנגרם נזק. לקראת ההצבעה בקריאה ראשונה, אמר: "חופש הביטוי עומד בפני מתקפה"

חוק לשון הרע שיעלה מחר (יום ב') לקריאה ראשונה במליאת הכנסת, עורר בימים האחרונים תסיסה גדולה, והערב זכה לביקורת גם מצד יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין. בכנס רואי חשבון שהתקיים בתל אביב תקף ריבלין בחריפות את היוזמה והגדיר את החוק "מסוכן לחופש הביטוי" ו"מהלך שעלול לסרס את העיתונות בישראל".

   

מליאת הכנסת. החוק זוכה לתמיכת הקואליציה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מליאת הכנסת. החוק זוכה לתמיכת הקואליציה(צילום: גיל יוחנן)

 

מדובר בהצעת תיקון לחוק איסור לשון הרע שהוגשה על ידי ח"כ יריב לוין (ליכוד) ונועדה לאפשר לבית המשפט לפסוק פיצויים גבוהים משמעותית מאלו הקבועים כיום בחוק במקרה של תביעות לשון הרע. ההצעה אושרה בוועדת חוקה, זכתה לתמיכת הקואליציה וככל הנראה תאושר מחר בקריאה ראשונה.

 

ח"כ יריב לוין במליאת הכנסת - כתבות נוספות:

 

סכום הפיצוי במקרה של תביעה ללא הוכחת נזק עומד כיום על 50 אלף שקל, ואילו הצעת החוק מגדילה את גובה הפיצוי ל-300 אלף שקל. אם הוכח כי הפרסום נעשה שלא בתום לב, ומבלי שניתנה לנפגע אפשרות נאותה להגיב, עשויים הפיצויים להגיע עד 1.5 מיליון שקל.

 

כותרות נוספות בערוץ החדשות:

 

"חופש הביטוי עומד בפני מתקפה חוקתית שבאה מתוך הכנסת", אמר ריבלין. "היוזמה להגדלת פיצויים ללא הוכחת נזק פוגעת אנושות בחופש הביטוי ועלולה להמיט אסון על העיתונות".

 

ריבלין לא חסך ביקורת מהתקשורת הישראלית, וטען שבעשור האחרון היא ניצלה את קדושת חופש הביטוי והפכה אותו ל"חופש ביזוי ושיסוי. אחת התוצאות היא הצעת החוק הזו, ששופכת את התינוק עם המים. התקשורת הרוויחה ביושר את היוזמה הזאת, אבל הצעת החוק אינה מידתית. ניתן היה להסתפק בהכפלת הסכום הקבוע בחוק. היוזמה תגרום לסגירת כלי תקשורת קטנים ותסרס יכולתם של האחרים מלמלא תפקידם בדמוקרטיה הישראלית".

 

בתגובה אמר יוזם ההצעה, ח"כ לוין: "מדובר בהצעת חוק חשובה ובכוונתי לעשות כל שביכולתי על מנת להעביר אותה במליאת הכנסת. היא תשמור על חופש הביטוי. כל עיתונאי צריך לבדוק סיפור לעומקו ולהעדיף את הדיוק על פני הסקופ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין. "החוק מסוכן לחופש הביטוי"
צילום: אוהד צויגנברג
לוין. "הצעת חוק חשובה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים