שתף קטע נבחר

מהדו"ח: המדען הרוסי שקירב את איראן לפצצה

עוד הדלפות מדו"ח סבא"א על הגרעין האיראני מצביעות על הסיוע הזר - גם מפקיסטן ומצפון קוריאה - לניסויים להרכבת ראש נפץ גרעיני. מה טען "איש המפתח" הרוסי כשעומת עם המידע?

בעולם מצפים בדריכות לפרסום הדו"ח על איראן - ופרטים ממנו ממשיכים לדלוף ולהצביע על הפעילות האיראנית להשגת נשק גרעיני. לפי פרסום הבוקר (יום ב') ב"וושינגטון פוסט", האיראנים התגברו על מכשולים טכניים בסיוע מדענים זרים, ובראשם מדען גרעין רוסי עם ניסיון רב בברית המועצות לשעבר.

 

הדיון על הגרעין האיראני: כתבות אחרונות ב-ynet:

קונדוליזה רייס: לא לשלול אופציה צבאית באיראן

צרפת: מתקפה על איראן תערער את היציבות באזור

בלוגר איראני ל-ynet: המשטר משוגע, אל תתקפו

איום מטהרן: ישראל תרגיש את הזעם האיראני בת"א

 

לפי הדיווח, המתבסס על דיפלומטים מהמערב ומומחי גרעין שתודרכו על הדו"ח שאמור להתפרסם מחר, מידע מודיעיני שסופק לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מצביע על כך שאיראן הצליחה להשיג ידע קריטי הנדרש לייצור פצצת אטום.

 

מסמכים חדשים, כך נטען, מלמדים על התפקיד שמילא מדען הגרעין הסובייטי לשעבר ויאצ'יסלב דנילנקו, המדריך בשנים האחרונות איראנים איך לבנות בדיוק רב את חומרי הנפץ הנדרשים להפעיל תגובת שרשרת גרעינית. עוד נכתב כי טכנולוגיה קריטית קשורה למומחים מפקיסטן וצפון קוריאה, שגם הם עזרו לאיראן להתקדם לסף של יכולת גרעינית צבאית.

 

הכור האיראני בנתנז. פרטים מהדו"ח ממשיכים לדלוף (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הכור האיראני בנתנז. פרטים מהדו"ח ממשיכים לדלוף(צילום: AFP)

 

דנילנקו הוגדר "איש המפתח", אחרי שסייע לאיראנים לפחות במשך חמש שנים בהדרכה ובהצגת ניירות מחקר על ניסיונות ופיצוצים שהאיראנים ערכו כדי להכין את ראש החץ שלהם. לפיכך, חוקרי סבא"א הקדישו מאמץ רב להשיג שיתוף פעולה מצידו. המדען הודה שסייע לאיראנים, אך טען שחשב שעבודתו מסתכמת בעזרה לפרויקטים של הנדסה אזרחית. אין שום ראיה לכך שהממשלה הרוסית ידעה על הפעילות של דנילנקו באיראן.

 

דו"ח סבא"א מצביע על כך שאיראן רכשה טכנולוגיה גרעינית רגישה וקיים חשש שהיא מסוגלת לבנות במהירות פצצה אטומית אם תחליט לעשות כן. יחד עם זאת, ה"וושינגטון פוסט" מדווח כי גורמים אמריקנים חוששים מתגובה מוגזמת לדו"ח, שכן לדעת ארה"ב יש עדיין זמן לשכנע את איראן לשנות את התנהגותה.

 

על רקע התגברות הדיווחים על אפשרות תקיפה ישראלית, וגם הדיבורים על סנקציות חדשות, פורסמה הלילה התייחסות ראשונה של הנשיא האיראני, מחמוד אחמדינג'אד.

 "ארצות הברית חוששת מיכולתה הצבאית המשתפרת של איראן, מפני שהיא יכולה להתמודד עם ישראל והמערב", הוא טען בדברים שפורסמו בעיתון מצרי.

 

אחמדינג'אד הוסיף: "ארצות הברית חוששת מיכולתנו המשופרת. אנחנו לא נרשה לאף אחד לפעול נגדנו". נשיא איראן חזר על טענתו כי לארצו אין נשק גרעיני, וציין כי סופה של ישראל "בלתי נמנע". "לישראל יש בערך 300 ראשי נפץ גרעיניים", אמר אחמדינג'אד. "איראן רק רוצה לפתח את הגרעין למטרות שלום".

 

לפי ההערכות, בדו"ח שיתפרסם השבוע תכיר סבא"א לראשונה באופן רשמי והחלטי בכך שתוכנית הגרעין של איראן נועדה למטרות צבאיות. אם כך אכן יהיה, הדבר יסייע לקדם סנקציות משמעותיות יותר של העולם על טהרן כדי להביא להפסקת תוכנית הגרעין שלה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחמוד אחמדינג'אד. "מפחדים מאיתנו"
צילום: AFP
מומלצים