שתף קטע נבחר

סוציאליזם חזירי - הסיבה האמיתית לשביתה במשק

מצב עובדי הקבלן הוא מקפח ולא מוסרי. אחרי שאמרנו את זה אפשר להתפנות ולהצביע על האשמה האמיתית: ההסתדרות. ארגון העובדים המציא את המנגנון הנצלני, דאג במשך שנים רק לוועדים הגדולים ונזכר בעובדים החלשים רק בגלל המחאה החברתית. כן, עיני מוכיח שגם סוציאליזם יכול להיות חזירי. דעה

ההסתדרות כמגינת עובדי הקבלן - סליחה?! הרצחת וגם ירשת? כל פעם שנדמה שכבר הגענו לפסגה, הצביעות ההסתדרותית נוסקת לגבהים חדשים. יד קלה על השאלטר של המדינה - באוויר, בים וביבשה - היא נשקה הבזוי של הקבוצה הכי פסאודו-חברתית, המוכיחה שוב ושוב שהיא - ולא אחרת - המושחתת, הנהנתנית, הכוחנית והאגואיסטית ביותר במשק.

 

 

למה ההסתדרות ולא ראשי הבנקים או הטייקונים-הכוכבים? כי ארגון העובדים, בניגוד להם, נושא דגל אחד, אבל פועל תחת היפוכו. לא צריך סיגר בפה, קוויאר בצלחת, פנטהאוז במגדל יוקרה או רכב שטח אימתני. מתברר שמצפן מוסרי לקוי יכול להגיע גם עם חולצת תכלת וגינוני סחבק, ולהשיג את אותו אפקט בדיוק. כן, היום למדנו שוב: יש גם סוציאליזם חזירי.  

 

כי רק מנטליות-של-שכירים, המגובים על ידי הוועדים החזקים במשק, עם קביעות נצחית, נעדרת כל קשר למקצועיות, ליושרה או לאפקטיביות תפקודית - רק מנטליות כזו יכולה לתמוך בשביתה מיותרת, נמהרת וצבועה. שהרי מי שישלמו את מחירה (גם אם בת ארבע שעות "בלבד" וגם זה רק בזכות בית הדין לעבודה) אינם הם. אצלם, המשכורת, התנאים, הסעיפים המיוחדים - כל אלה דופקים כרגיל, בין אם שביתה ובין אם עבודה. אז באמת למה לעבוד? היידֶה שביתה! יאללה בלאגן!

 

רוצים הוכחות? בבקשה:

 

מי המציאה את מנגנון עובדי הקבלן, הכשירה את השרץ ושכללה אותו לכדי מכשיר כלכלי-תעסוקתי מקפח, ביצירתיות שלא הייתה מביישת את גדולי וול סטריט כשהמציאו מכשירים פיננסיים קיקיוניים מבוססי אג"ח זבל? נכון: ההסתדרות.

 

מיהם המוסדות המפעילים עובדי קבלן בהיקפים העצומים ביותר במשק? נכון: מוסדות השירות הציבורי המופעלים דה-יורֶה על-ידי המדינה, אך דה-פאקטו על ידי ההסתדרות.

 

מי מיישמת הלכת נאה-דורש-ולא-מקיים בכך שמעסיקה עובדי קבלן בחברת הדיור המוגן שלה "משען"? נכון: ההסתדרות.

 

מי טוענת שאינה מעסיקה עובדי קבלן? נכון: ההסתדרות.

 

מיהם השובתים שכביכול זועקים את הגזילה, ובדרך דופקים את האזרח הקטן ואת העצמאים עם שביתה מיותרת, בנוסף לעובדי הקבלן, אותם הם דופקים תמיד? נכון: העושקים עצמם. דה-פאקטו: ההסתדרות.

 

מי לא טרחה לעסוק בסוגיית עובדי הקבלן ובניצולם המחפיר ב-20 השנה האחרונות, אך כל שנה-שנתיים איימה בהשבתת המשק על תוספות שכר לוועדים הגדולים והשבעים-ממילא? נכון: ההסתדרות.

 

מי נזכרה בנושא רק כשנדחקה לשוליים בגל המחאה החברתית וחיפשה מאז הקיץ, ללא הצלחה (זכור היטב ניסיון החבירה לדפני ליף וחבריה שכשל עקב התנגדות ציבורית) דרך חזרה? נכון: ההסתדרות.

 

מי הפקירה את העובדים הסוציאליים ואת הרופאים המומחים והמתמחים לגורלם משך חודשים ארוכים, במקצועות של פיקוח נפש אמיתי? נכון: ההסתדרות.

 

הפגנה של העובדים הסוציאליים. הופקרו ונשכחו (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הפגנה של העובדים הסוציאליים. הופקרו ונשכחו(צילום: ירון ברנר)

 

מי בוחרת כעת, להבדיל מהתנהלותה בסכסוכי העבודה הנ"ל, שלא לחכות ולא לתת צ'אנס אפילו עוד יום אחד למשא ומתן שזה עתה אך החל עם האוצר, בנסיבות שיש בהן אמנם קיפוח, אך לא פיקוח נפש? נכון: ההסתדרות.

 

מי נלחם כעת על כוחו ועתידו המקצועי עם תאריך הבחירות שנקבע ל 22.5.12, ועם שמועות שעמיר פרץ שוקל התמודדות מולו, כששניהם רוצים לקחת לח"כ שלי יחימוביץ' את הבכורה של הטיקט ה"חברתי" שגנבה מתחת לאפם? נכון: יו"ר ההסתדרות.

 

השינוי הדרוש הוא מורכב

יכולנו להמשיך כך עוד ועוד. אך העיקרון ברור והצביעות זועקת: ניכר שהמניע האמיתי לשביתה, הוא זר למהות העניין. טוב שבית-המשפט קצב אותה לארבע שעות בלבד. ארבע שעות יותר מידי.

 

ושלא תהיה אי-הבנה. המצב הקיים עם עובדי הקבלן הוא אכן מקפח, לא מוסרי ולא ראוי. יש לשנותו מן היסוד. אבל גם שינוי כזה הוא מורכב, וכמו הצדק החברתי, יש לו הרבה אבות בזמן הקריאות המרגשות בכיכרות, והרבה פחות מאותם אבות ממש, כשמגיע החשבון הכלכלי לפירעון.

 

על כך, על הבלבול בין "מיקור חוץ" ו"עובדי קבלן" ועל המהפכה האמיתית שהשוק צריך לעבור וההסתדרות לעולם לא תסכים לה - מה שימשיך לתקוע את כולנו במקום בבכייה לדורות רבים - בפרק הבא בסדרה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר ההסתדרות עופר עיני
צילום: אלי אלגרט
אורית-קלייר ארזי
מומלצים