שתף קטע נבחר

"עבדנו אותו באהבה": שרי רבין התאחדו בכיכר

רבים מחברי ממשלתו השניה של יצחק רבין נפגשו בזירת הרצח בתל אביב וסיפרו על הרצון האדיר שלו לעשייה כמו גם על כך ש"ידע להתעצבן". פואד: "חיינו אז בתקווה, היום הפנים למטה"

עוברי האורח שחלפו הבוקר (יום ג') סמוך לכיכר רבין בתל אביב הופתעו ודאי לגלות כי במקום מתנהלת "ישיבת ממשלה". ללא אבטחה כבדה אמנם, וודאי ללא תוקף חוקי כלשהו, אך בכל זאת כינוס מכובד של שרים לשעבר, שניסו להחיות לרגעים ספורים את ממשלת יצחק רבין השניה, במלאת 16 שנה לרצח ראש הממשלה.

 

רצח רבין - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

בין שרי הממשלה ההיא - שהוקמה ביולי 1992 וסיימה את כהונתה ביוני 1996, שבעה חודשים לאחר ששמעון פרס החליף את רבין בכסאו - נכחו בכיכר הבוקר אפרים סנה (שר הבריאות לשעבר), יוסי שריד (השר לאיכות הסביבה), עוזי ברעם (שר התיירות), בנימין בן אליעזר (שר הבינוי והשיכון), אברהם (בייגה) שוחט (שר האוצר), משה שחל (שר המשטרה), דוד ליבאי (שר המשפטים), שמעון שטרית (שר הכלכלה), יאיר צבן (השר לקליטת עליה), אלי בן מנחם (סגן שר הבינוי והשיכון) ושמעון שבס (מנכ"ל משרד ראש המשמלה).

 

"אנחנו נמצאים כאן וכואבים מחדש את מה שקרה כאן ואת המקום שבו נרצח יצחק רבין, שכולנו שימשנו שרים בממשלתו", אמר ברעם. "הממשלה וחבריה שנמצאים כאן עכשיו היתה אחת הממשלות היחידות בישראל שהרימה כמה דגלים בעת ובעונה אחת: המדיני, החברתי והכלכלי. רבין היה מיוחד לא רק בתהליך השלום אלא גם ברצון האדיר שלו בעשייה. בתקופתו הייתה עשייה בכל השדרות", הדגיש.

 

ניסיון לשחזור תמונת ההשבעה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ניסיון לשחזור תמונת ההשבעה(צילום: מוטי קמחי)

 

הטקס התנהל ברוח המאבק החברתי שהחל בקיץ, והמשתתפים בו ניסו להדגיש את רוח ממשלת רבין, שניסתה לשנות סדר עדיפויות ולהתמקד גם בצרכי החברה בישראל, כהגדרת השרים. "הממשלה הזאת ביצעה מדיניות לצדק חברתי, לחינוך, לשיכון ובינוי, לקליטה. אצל רבין לא היתה רפואה אחת לעשירים ואחת לעניים", הסביר סנה בעוד הוא נזכר בכעסו של רבין בנושא הקשור למשרדו. "רבין ידע להתעצבן. עבדנו אותו באמונה, באהבה וביראה וכולנו מתגעגעים מאוד למה שהיה ולמה שהוביל ושהיום איננו קיים". 

 

סנה, שבס, שוחט ובן אליעזר, היום בכיכר רבין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
סנה, שבס, שוחט ובן אליעזר, היום בכיכר רבין(צילום: מוטי קמחי)

 

בין העלאת זכרונות על פעילות הממשלה והעומד בראשה, ניסו השרים גם לשחזר במהלך פגישתם את הצילום המסורתי הרשמי של הממשלה, כפי שתועדה בבית הנשיא עם הקמתה. עם זאת, רבים מחברי הממשלה אז נעדרו מהאירוע, בהם נשיא המדינה, שמעון פרס (שר החוץ), שולמית אלוני (שרת החינוך בתחילת כהונת הממשלה), אריה

דרעי (שר הפנים), אמנון רובינשטיין (שר החינוך לאחר אלוני) וחיים רמון (שר הבריאות עד פרישתו)

 

באשר לתחום המדיני, אמר בן אליעזר כי "אז חיינו עם תקווה. לצערי, היום אנחנו עם הפנים למטה ופנינו לכיוון ייאוש וגם לכיוון תפילה. כולנו הגענו לכאן כדי להיזכר ואני מניח שהילדים שלנו ימשיכו את המורשת הזאת כי חשוב להמשיך אותה. אפשר גם אחרת".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יותר מ-19 שנים מאז השבעת ממשלת רבין השניה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים