שתף קטע נבחר

ליברמן מקדם: מס על הכסף האירופי לשמאל

יד ימין לא יודעת מה יד ימין עושה? בישראל ביתנו "הופתעו מחוסר התיאום" ומתמיכת נתניהו בחוק איסור מימון עמותות על-ידי מדינות זרות. מפלגתו של ליברמן מקדמת הצעה מעט שונה: "פיצוי למתנחלים על פינוי המאחזים באמצעות חקיקה"

ישראל ביתנו והליכוד - העימות הבא? השותפה הקואליציונית הבכירה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הופתעה לגלות אמש כי הוא תומך בחוק איסור מימון עמותות בישראל על ידי מדינות זרות. במה שנראה כמו מאבק על קולות הימין, הבוקר (יום ג') התשובה לא איחרה להגיע.

 

חקיקה ופוליטיקה - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

בסיעת ישראל ביתנו הודיעו שידרשו מוועדת השרים לענייני חקיקה המתכנסת ביום ראשון להעלות - לצד חוק העמותות מטעם הליכוד - גם את הצעתה של חברת הכנסת פאינה קירשנבאום באותו נושא. ההבדל: היא מתירה קבלת תרומות ממדינות זרות, אך מטילה עליהן מס של כ-45%. בכל מקרה, ארגוני השמאל הם שישלמו את המחיר, מאחר שהם זוכים למרבית המימון מטעם מדינות זרות - בעיקר מאירופה - בעוד ארגוני ימין נהנים לרוב מתרומות פרטיות.

 

נתניהו, פרס וריבלין באולם המליאה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו, פרס וריבלין באולם המליאה(צילום: גיל יוחנן)
 

בסיעה לא הופתעו ש"נתניהו מאמץ אג'נדה של ישראל ביתנו, ונראה כי מדובר במגמה המתבטאת בשורה רציפה של חוקים". כך או כך, מתכוונים חבריה "להילחם בכל הכוח" על הצעתה של של קירשנבאום ומצפים במקביל לתמיכה של ראש הממשלה. "מפתיע שהולכים למהלך חד-צדדי. חבר הכנסת שהגיש את ההצעה ידע שהחוק שלו הולך בצמוד להצעה של קירשנבאום, ומפתיע שלא היה פה תיאום".

 

טענות הסיעה על חוסר תיאום נתקלו במציאות מורכבת מעט יותר, שעה שח"כ רוברט אילטוב, יו"ר סיעת ישראל ביתנו, היה אחד מיוזמי ההצעה שזכתה לתמיכת נתניהו. אילטוב משך לבסוף את חתימתו מההצעה, בעוד חברי סיעתו הבהירו כי בכל מקרה יתמכו בקירשנבאום.

 

על פי הערכות נוספות, תמיכת נתניהו נועדה לרכך את גוש הימין לאור סוגיית פינוי המאחזים המקבלת לאחרונה הדים רבים במערכת הפוליטית. "ייתכן שמדובר בפיצוי באמצעות חקיקה", אמר גורם פוליטי, "וזה מדאיג עוד יותר מכך

שמנסים בכוח להעתיק את האג'נדה של ישראל ביתנו".

 

כצפוי, בטוחים חברי הסיעה כי הצעתה של קירשנבאום טובה ומידתית יותר מבחינה כלכלית וחברתית מזו של אקוניס. "אנחנו נמצאים בעידן של צדק חברתי ולהגיד שאנחנו אוסרים בכלל על קבלת תרומות זה בבחינת לשפוך את התינוק עם המים", אמרה קירשנבאום ל-ynet. "נכון שיש מי שדואגים לעשות דה-לגיטימציה לישראל באמצעות אותן תרומות ויש מי שמבקשים להעמיד חיילי צה"ל לדין, אבל לצד זה יש גם המון ארגנונים חברתיים טובים שאם לא יקבלו את התרומות, זה אומר שאנחנו ממש נחסל אותם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. אג'נדה של ישראל ביתנו
צילום: גיל יוחנן
קירשנבאום. צדק חברתי
צילום: נועם מושקוביץ
נתניהו. מרכך את הימין?
צילום: AP
מומלצים