שתף קטע נבחר

האוצר זורק עצם: 200 עובדי קבלן ייקלטו

שר האוצר הפתיע את יו"ר ההסתדרות במחווה: עובדי ההוסטלים לטיפול בניצולי שואה יהפכו מייד מעובדי קבלן לעובדי מדינה. עם זאת, בפגישה בין השניים הבוקר לא הושגה התקדמות: באוצר עדיין מסרבים בתוקף להפוך את עשרות אלפי עובדי הניקיון בשירות הציבורי לעובדי מדינה ועובדי רשויות

פגישתם של שר האוצר, יובל שטייניץ, ויו"ר ההסתדרות, עופר עיני, שהתקיימה הבוקר בנוגע לעובדי הקבלן הסתיימה בלא התקדמות ניכרת. שר האוצר שטייניץ הפתיע את עיני במחווה שבה הודיע לו כי 200 עובדי ההוסטלים לטיפול בניצולי שואה יהפכו מייד מעובדי קבלן לעובדי מדינה. זאת, בהתאם לדרישה שההסתדרות נאבקת עליה מול המדינה כבר יותר משנה.

 

יש לציין שהאוצר כבר הסכים, עקרונית, לקליטתם של בין אלף לאלפיים עובדים ממקרים מיוחדים כעובדי מדינה, ו-200 העובדים הללו הם תוספת לאותה הסכמה של האוצר - אך בשירות המדינה וברשויות המקומיות מועסקים יותר מ-200 אלף עובדי קבלן שאותם האוצר מסרב לקלוט.

 

 

שטייניץ דיבר בפגישה על הצורך באכיפה מוגברת של חוקי העבודה בנוגע לקבלנים וחזר על הבטחתו שהחוקים הללו יאכפו מעתה באופן "דרקוני" לדבריו, ויהיו תנאי לזכייה במכרזים. בהסתדרות שמחו לשמוע את דבריו של שטייניץ למרות שבאופן רשמי, חברות שעוברות על חוקי העבודה אינן אמורות לזכות במכרזים כבר מאז 2008 אך בפועל ההוראה אינה מיושמת.

 

שטייניץ ועיני, הבוקר (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
שטייניץ ועיני, הבוקר(צילום: אלי אלגרט)

 

גורמים משני הצדדים מודים שבשאר התחומים לא הייתה התקדמות בפגישה. באוצר עדיין מסרבים בתוקף להפוך את עשרות אלפי עובדי הניקיון בשירות הציבורי לעובדי מדינה ועובדי רשויות וכך גם לגבי עשרות אלפי עובדים נוספים המועסקים במיקור חוץ.

 

בימים הקרובים יתקיימו פגישות נוספות של עיני עם פקידים בכירים באוצר ועם ראשי מרכז השלטון המקומי, מאחר וגם הרשויות המקומיות מתנגדות להעברת עשרות אלפי עובדי הקבלן שלהם להעסקה ישירה. במהלך השיחות, אומרים משני הצדדים, ידונו בפרטים, אף שעדיין אין הסכמה לגבי הדרישות המרכזיות של ההסתדרות.  

 

ההסתדרות עשויה לבקש שביתה נוספת

ההסתדרות השביתה ביום ראשון בבוקר את המגזר הציבורי וגופים פרטיים גדולים למשך ארבע שעות, במחאה על כך שהמדינה מסרבת לקבל את דרישתה להלאמת עובדי הקבלן. ההסתדרות פתחה במאבק בעקבות מחאת האוהלים שבה נשמעה דרישה לחסל כליל את חברות הקבלן. זאת, אף שההסתדרות אינה מתנגדת לתופעה לחלוטין ותומכת, לדוגמא, בקיומן של חברות שמירה ואבטחה.

 

השביתה הופסקה בהוראת נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, מירי ארד, בטענה שמאחר שזוהי שביתת סולידאריות-שביתה של עובד אחר עבור עובד אחר, מאחר שהשביתה גורמת נזק רב לציבור מותר לקיים אותה רק זמן קצר מאוד, למשך ארבע שעות. במקביל להפסקת השביתה שלחה ארד את הצדדים לקיים מו"מ אינטנסיבי על דרישות ההסתדרות וחייבה אותם לדווח לה ביום חמישי על ההתקדמות בשיחות.

 

תיאורטית, אכן ואם המבוי הסתום יימשך ההסתדרות תבקש לפתוח בשביתה נוספת אך הניסיון משביתות כלליות דומות ואופיו הפרגמאטי של עיני מלמדים שהתסריט הזה אינו סביר. נראה שהצדדים ימשיכו במו"מ עד לפשרה כלשהיא שתגרום למעשה להפסקה ישירה של חלק משמעותי מעובדי הקבלן במשק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יובל שטייניץ
צילום: אלי אלגרט
עופר עיני
צילום: אלי אלגרט
מומלצים