שתף קטע נבחר

צילום: AP

איראן על דו"ח הגרעין: "חוזר על טענות הציונים"

בטהרן דחו מכל וכל את ההאשמות על רמאות ופיתוח גרעין וכינו את דו"ח סבא"א "מסמך לא מקצועי, שהותאם לראיית העולם של האמריקנים". לדבריהם, "אותן טענות נדחו בדו"ח הקודם"

הרמאות האיראנית נחשפת שחור על גבי לבן, אבל בטהרן לא משנים את הטון. לאחר פרסומו של דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית על הגרעין האיראני, נכתב הערב (יום ג') בסוכנות הידיעות הרשמית של הרפובליקה האיסלאמית כי "הדו"ח חוזר על הטענות של המשטר הציוני".

 

לקריאת הדו"ח המלא לחצו כאן 

קריקטורה באתר איראני. אמאנו ככלי ציוני ואמריקני ()
קריקטורה באתר איראני. אמאנו ככלי ציוני ואמריקני

 

בידיעה של סוכנות אירנ"א, הנחשבת לשופר של המשטר, נכתב כי הדו"ח, שאמור להיות סודי, "הופקד מראש בידי כלי תקשורת וגורמים מדיניים אמריקנים". בידיעה שעלתה מיד עם פרסום הדו"ח נכתב עוד כי "הדו"ח החדש של אמאנו (יוקיה אמאנו, ראש סוכנות הגרעין, ד.כ.) חוזר על טענות אמריקה והמשטר הציוני". לפי הדיווח הזה, "הטענות האלה אף נדחו בדו"ח הקודם של סבא"א".

 

גם בסוכנות הידיעות  "פארס" בחרו להדגיש את חוסר האיזון של הדו"ח, לשיטתם, וכתבו בכותרת הידיעה: "פורסם הדו"ח האמריקני של אמאנו בנוגע לאיראן".

 


הנקודות העיקריות בדוח סבאא

הנקודות העיקריות בדו"ח סבא"א ב-2011
1.

איראן חשודה בביצוע ניסויים סודיים שמטרתם היחידה היא פיתוח נשק גרעיני

2.

חלק מהפעילות הגרעינית החשודה עשויה להיות למטרות אזרחיות, אך חלק ממנה "ספציפי לנשק גרעיני"

3.

איראן עוסקת בכל היבטי המחקר הקשורים לייצור נשק גרעיני, כולל הרכבת ראש נפץ על הטיל "שיהאב 3"

4.

תוכנית הגרעין פעלה באופן מסודר עד 2003, אך ייתכן שהפעילות עדיין נמשכת

5. איראן נעזרה בפעולותיה ב"רשת גרעינית סודית"

 

6.

איראן הכינה ב-2008 ו-2009 הדמיות ממוחשבות של ראשי נפץ גרעיניים

 

בדיווח באירנ"א צוין גם כי "פרסום תמונות לווין של אתרים חשודים מסוכנויות ביון מערביות בתור מסמך מוכיח שהדוח הזה נערך בלי ראיות מקצועיות ובתיאום מראש, כדי להתאים לראיית העולם של האמריקנים".

 

נציג איראן בסבא"א, עלי אסגר סולטניה, אמר כי הדו"ח "פוליטי, אינו מאוזן ואינו מקצועי". לדבריו, הדו"ח והנספח שלו אינם בגדר חידוש, "אלא חוזרים על טענות מהעבר, שהוכחו כחסרות בסיס על-ידי איראן". הוא טען כי המסמך הוא "מכה לאמינות של סבא"א".

 

הדו"ח הופץ הערב ל-35 המדינות החברות במועצת סבא"א ולמועצת הביטחון של האו"ם, וחלקים ממנו הגיעו לידי סוכנויות הידיעות. מהדו"ח עולה כי איראן עבדה על "תוכנית מובנית" בנושא

עד שנת 2003, אך ייתכן שחלק מהפעולות עדיין נמשכות. לסוכנות הגרעין מידע לפיו "איראן עוסקת בפעילות ספציפית לפיתוח נשק גרעיני".

 

לאחר פרסומו, הגיבו ברוסיה בביקורתיות לדו"ח. במוסקבה אמרו כי הם זקוקים לעוד זמן כדי להחליט אם הדו"ח כולל ראיות חדשות ומהימנות המצביעות על כך שלתוכנית הגרעין של טהרן אכן יש היבטים צבאיים, או לחילופין אם הדו"ח איננו אלא "שלהוב יצרים מכוון ומזיק". גם בארה"ב ביקשו זמן על מנת ללמוד את הדו"ח, ובישראל התבקשו השרים לא להתייחס לנושא.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדינג'אד. מכחיש הכל
צילום: EPA
מומלצים