שתף קטע נבחר

החשיפה של לאומי לאיטליה: 794 מיליון שקל

האם משבר החובות של איטליה יפגע בבנק לאומי? החשיפה לאיטליה מהווה 1.7% מתיק ההשקעות העצמי של הבנק, כאשר 462 מיליון שקל מושקעים באג"ח של מוסדות פיננסיים ובנקים איטלקיים. פועלים, מזרחי טפחות ודיסקונט לא חשופים למילאנו

המשבר שמטלטל את בורסות אירופה עלול לפגוע גם בבנקים הישראלים באופן ישיר. אגרות החוב של ממשלת איטליה מגיעות היום (ד') לשיא של כל הזמנים, כאשר האג"ח לשנתיים לרמה של 7%, רמה שעל פי הערכות, לא תוכל המדינה לשרת את רמת החוב.

 

  • איטליה ממשיכה להסתבך - ירידות חדות באירופה

 

על פי הדוחות הכספיים לחציון הראשון של 2011, בנק לאומי לא חשוף באופן ישיר לאג"ח של ממשלת איטליה, אך חשוף ב-795 מיליון שקל למדינה, כאשר 462 מיליון שקל מזה מושקע באג"ח של מוסדות פיננסיים ובנקים איטלקיים.

 

החשיפה מהווה כ-5% מתיק ההשקעות של לאומי בבנקים זרים. כל האג"ח של הבנקים האיטלקיים בהם משקיע לאומי הם בדירוג גבוה מאוד של -AA ו-AAA.

 

על פי הערכות, בדוחות הרבעון השלישי של לאומי החשיפה צפויה לקטון משמעותית על רקע צמצום חשיפת הלקוחות לאג"ח הללו, בעוד שהחשיפה של הבנק עצמו לאג"ח האיטלקיות בהיקף של 462 מיליון שקל לא השתנתה. חשוב לציין כי סך תיק הנוסטרו של בנק לאומי עומד על כ-45 מיליארד שקל, 1.7% מהתיק.

 

בשאר הבנקים התמונה יותר ורודה. הבנק הבינלאומי החזיק נכון לסוף הרבעון השני אג"ח של ממשלת איטליה בהיקף של 74 מיליון שקל. מדובר באג"ח שצפויה להיפרע ביוני 2017. מלבד חשיפה זו החזיק הבנק נכון לסוף הרבעון חשיפה של 9 מיליון שקל לגופים "אחרים" הקשורים לאיטליה, כך שסך החשיפה המאזנית עמדה על 83 מיליון שקל.

 

היקף החשיפה החוץ מאזנית (מסגרות אשראי שלא נוצלו וערבויות) עמדה על 2 מיליון שקל בלבד.מתוך הסכום הכולל רק 8 מיליון שקל אמורים להיפרע בתוך שנה והיתרה במח"מ הגבוה משנה.

 

מקורבים לפועלים מסרו כי הבק לא מחזיק בחשבון הנוסטרו (תיק ההשקעות העצמי) שלו אג"ח של ממשלת איטליה ולמזרחי טפחות ודיסקונט אין חשיפה לאיטליה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
מנכ"ל בנק לאומי גליה מאור
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים