שתף קטע נבחר

ריבלין באזכרה לרבין: "תג מחיר זה טרור יהודי"

מליאת הכנסת מתייחדת עם זכרו של ראש הממשלה המנוח, יצחק רבין. יו"ר האופוזיציה עקצה את נתניהו על פליטת הפה של סרקוזי: "ישראל זקוקה למנהיגות שהעולם מכבד". היא טענה: "אם ליגאל עמיר הייתה עוד דקה הוא היה מרסס תג מחיר"

יום הזיכרון הממלכתי לרצח ראש הממשלה, יצחק רבין, נמשך הערב (יום ד') בישיבת מליאה מיוחדת של הכנסת שנפתחה בדקת מליאת. רק כמחצית מחברי הכנסת נכחו בישיבה במלאות 16 שנים לרצח. ynet העביר את הישיבה בשידור חי.

 

יו"ר הכנסת התייחס בנאומו בפתח הישיבה לפעולות "תג מחיר", אותן הגדיר "טרור יהודי". יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני, אמרה בנאומה במליאה כי "ישראל זקוקה למנהיגות שהעולם מכבד ועליה הוא סומך", ברומזה לדיווח על פליטת הפה של נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, שאמר בשיחה סגורה שנתניהו "שקרן".

 

16 שנה לרצח רבין - עוד כותרות:

מדברים עם ילדי הגנים על רבין, בלי להגיד "רצח"
"סבתא אמרה שהיו יריות". נכדתו של רבין נזכרת

"עבדנו אותו באהבה": שרי רבין התאחדו בכיכר

רבין לא קיצץ? גנץ: "הוא הקצה משאבים לביטחון"

 

בהתייחסה לפעולות "תג מחיר", אמרה לבני כי "עכשיו איננו יכולים כבר לעצום את העיניים ולומר 'הדברים האלו לא קורים'. גם אם יגאל עמיר היה אדם אחד אין לי ספק שאם הייתה לו עוד דקה אחת לפני שתפסו אותו הוא היה מרסס את המילים תג מחיר".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס בנאומו לתהליך השלום ואמר: "עלינו לפעול לכינונו מחדש של תהליך מדיני עם הפלסטינים. גם אם יישומו יתברר כאפשרי רק דרך שלבי ביניים. זה אינטרס ישראלי מובהק". בהתייחסו ל"אתגרים ולשינויים" במזרח התיכון, אמר שר הביטחון כי "המציאות אינה מתעצבת לפי משאלות לבנו. חובתנו לפעול ליצירת המציאות ולא רק לחלום שיהיה בסדר". 

תמונת רבין בישיבת הכנסת, נפתחה בדקת דומייה (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
תמונת רבין בישיבת הכנסת, נפתחה בדקת דומייה(צילום: נועם מושקוביץ)

  

יו"ר הכנסת אמר בהתייחסו למעשי נקמה בפלסטינים, כי "אם אמנם הפושעים המנוולים - ששלחו ידם במסגד, בשדות ובמרעה הפלסטינים, בבתים וברכוש, ובגופם של פלסטינים - אם אמנם הם יהודים, הרי שזהו 'טרור יהודי' שאין לכנותו בשם אחר". יו"ר הכנסת אמר כי הוא "מאמין באמונה שלמה שציון כולה שלנו", אך ביקש להדגיש: "דווקא משום כך, אני אומר היום לכל אלה המבקשים לקדם פעמי משיח בנבואות שקר, בריצת רגליים להרע: זהו האיום הגדול ביותר על החזון הציוני". יו"ר הכנסת הצהיר כי "מי שטועה לחשוב, שבאמצעות מעשים אלה 'שוב מצדה לא תיפול', שיידע, שבידיו שלו הוא שורף שוב את מצדה, ואת כולנו בתוכה".

 

"תג מחיר אינו שם קוד למתנחלים"

בנאומו ציין ריבלין כי "כפי שרצח רבין אינו שם קוד למתנגדי אוסלו, כך גם 'תג מחיר' אינו שם קוד לציבור המתנחלים". יו"ר הכנסת טען בישיבה: "דווקא ביום הזה צריך לזכור כי לא רק התרת דם של ערבים היא מסוכנת. התרת דמם של יהודים כתוצאה מהכללות רשלניות, גם היא מסוכנת. ואולם את הלקח הזה עדיין לא הפנמנו: כמה פעמים שמענו את הטענה המכפישה, לפיה תקרית נוספת של תג מחיר בוצעה על ידי מתנחלים".

 

ריבלין במליאה, "לא רק התרת דם של ערבים מסוכנת" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
ריבלין במליאה, "לא רק התרת דם של ערבים מסוכנת"(צילום: נועם מושקוביץ)

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נעדר מהטקס הממלכתי עקב פטירת חמיו, שמואל בן ארצי, שהלך היום לעולמו. המשנה לראש הממשלה, משה (בוגי) יעלון, נאם במקומו של נתניהו. לדברי השר יעלון, "העם שלנו מאוחד ברצונו העז לשלום. שלום מבלי לוותר על זכותנו לחיות בארץ הזו, להגן על שלומם ובטחונם של אזרחי ישראל. העם מאוחד גם באמונתו לשמר את ירושלים כבירה מאוחדת". בישיבה נאמה גם יושב ראש מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', שסיפרה על היכרותה עם רבין בתקופת עבודתה כעיתונאית.

 

אחר הצהריים נערך בהר הרצל טקס הזיכרון הממלכתי המרכזי לראש הממשלה המנוח.

נשיא המדינה, שמעון פרס, שהיה שותפו של רבין לתהליך אוסלו, אמר בנאומו כי הרצח לא יישכח ולא ייסלח. הוא התייחס גם לפעולות "תג מחיר" שמבצעים פעילי ימין קיצוני, ואמר כי "עדיין נובטים גידולי פרא המתנכלים לחוק".

 

בטקס, שהועבר גם הוא בשידור חי ב-ynet, הביע פרס חשש "שבפינות חשוכות, מעבר לקשת הדעות הלגיטימיות של החברה הישראלית, עדיין נובטים גידולי פרא המתנכלים לחוק והמתעמתים עם חיילי צה"ל המגינים עליו. אחדים מהם

נתפסים אף למעשים מטורפים של השחתה, שריפה, וחילול מקומות קדושים. זוהי אלימות לשמה. חובתנו לאתר וּלבודד את האלימים ואת המזיקים. ולהביאם לדין כראוי". 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רה"מ המנוח רבין. "הרצח לא יישכח ולא ייסלח"
צילום: יעקב סער, לע"מ
ישיבת המליאה
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים