שתף קטע נבחר

"סבתא אמרה שהיו יריות". נכדתו של רבין נזכרת

בראיון לרגל יום השנה לרצח יצחק רבין, נזכרה נכדתו נועה כיצד התקשרה לאה רבין ממטה השב"כ ואמרה ש"היו יריות". היא סיפרה על הגעגועים לתחושת האופוריה בעצרת שנגמרה ברצח ומתחה ביקורת על נתניהו, שניהל "מערכה מאוד לא זהירה"

"סבתא שלי התקשרה ממטה השב"כ שהיו יריות, ואותה פינו לשב"כ, וכנראה שסבא נפגע אבל היא לא ראתה אותו, ועד שהספקנו להגיע למטה השב"כ אמרו לנו לנסוע לאיכילוב. אני רק זוכרת מסדרון אחד שלאט לאט לאט כל המדינה מגיעה אליו. זאת הייתה התחושה".

 

 

זוכרים את יצחק רבין  - הכתבות האחרונות:

"עבדנו אותו באהבה": שרי רבין התאחדו בכיכר

דיכטר: רצח רבין הצדיק עונש מוות ליגאל עמיר

אחותו של רבין: "נתניהו עדיין לא הביע חרטה"  

 

במילים אלו שחזרה נועה רוטמן את אותו ערב טראגי לפני 16 שנה, שבו נרצח סבה, ראש הממשלה יצחק רבין. הראיון המלא שהעניקה לעומרי רונן, ישודר מחר, יום השנה לרצח, בשעה 12:00 ב-102FM.

 

פרס והנכדה. "אני כבר לא אותה ילדה ג'ינג'ית" (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
פרס והנכדה. "אני כבר לא אותה ילדה ג'ינג'ית"(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

 

רוטמן סיפרה בראיון גם על עצרת השמאל בכיכר מלכי ישראל, שבסופה נרצח סבה ביריות על-ידי יגאל עמיר. "אני חייבת להגיד שהייתה לי תמיד איזו תקווה שעוד נחזור לאותו לילה ונמשיך מאותו מוד, כי הייתה אופוריה. היה ערב מטורף. זה היה ערב שמח, ונגמר כל כך אחרת".

 

כמו אחותו של סבה, גם נכדתו של רבין מתחה ביקורת על התנהלותו של בנימין נתניהו בתקופה שקדמה לרצח, וטענה כי הוא "עמד בראש מערכה שניהלה בצורה מאוד לא זהירה ומאוד לא אחראית אופוזיציה, ועל זה אף אחד, אף פעם, את המכסה מעל הסיר הזה לא הרים".

 

יצחק רבין בכיכר מלכי ישראל, בערב האחרון לחייו (צילום: מיכאל קרמר) (צילום: מיכאל קרמר)
יצחק רבין בכיכר מלכי ישראל, בערב האחרון לחייו(צילום: מיכאל קרמר)

 

הערב, נשאה רוטמן דברים בטקס הממלכתי לפתיחת אירועי הזיכרון לרבין. "אני כבר לא אותה ילדה ג'ינג'ית שאיבדה את סבא שלה במפתיע", אמרה, "אני אדם שלם ובוגר, אפילו אמא בעצמי, אזרחית גאה במדינה, מגוייסת לערכים עליהם גדלתי, חיילת נאמנה במחנה. ועדיין, כאילו לא עשיתי כברת דרך, ביום זה הכל נפתח מחדש וגואה ושוטף אותי". 

 

"תודה למבוגר האחראי" 

"אני יודעת, זוכרת וכואבת, אבל גם מכירה תודה כל עוד היום לא עובר חלק בגרון, כל עוד הוא מטריד, פוגע, פוצע ומכעיס, סימן שהוא משרת את ייעודו - להזכיר לכולנו שקרה הדבר הזה בישראל ואסור שיקרה שנית", אמרה, "נדליק נר, נעסוק בנושא ולא נחדל עד שנדע שהדמוקרטיה שלנו שמורה ומוגנת". בסיום דבריה עקצה רוטמן את הנהגת המדינה ואמרה לנשיא פרס: "אני רוצה להודות לך על זה שאתה המבוגר האחראי שעוד נשאר בסביבה, ומאחלת לך עד 120". 

 

הנשיא עצמו נזכר בטקס בדרכו המשותפת עם ראש הממשלה המנוח. "רבים מאלה ששללו את אוסלו וביקרו אותך קשות הגיעו, מאוחר יותר, למסקנה שלך", אמר מי שהיה שר החוץ בממשלתו של רבין, "רוב בעם ורוב בכנסת תומך בדרכך המובילה לפתרון של שתי מדינות לשני עמים".

 

צילום: מקסים סולומון,

 

הנשיא סיפר על מאמציו של ראש הממשלה המנוח להגיע להסכם שלום עם

הפלסטינים, למרות שידע ש"ערפאת אינו סאדאת". "בחרנו בפלג הפחות קיצוני, אש"ף", נזכר, "דחינו את חמאס שהייתה כבר אז כפי שהיא כיום - תנועה דתית, שוללת משא ומתן, מתנכרת לישראל, סרבנית לשלום ואחוזת טרור".

 

"ידעתי, יצחק, כי הייתה זו אולי הברירה הקשה בחייך", הוסיף פרס, "כי גם עם אש"ף לא הכל בטוח, אבל בחרת, לא בלב קל. הייתה זו הכרעה קשה אבל בעלת מימד היסטורי, כי הסכם אוסלו הניח את היסוד לפתרון שתי מדינות לשני עמים. הוא התאפשר כאשר לראשונה, פעם יחידה בהיסטוריה, המנהיג הפלסטיני פרש מגבולות 47' לגבולות 67'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נועה בן-ארצי, היום בטקס
צילום: AFP
מומלצים