שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תחום אפור: איך מגדירים הטרדה מינית?

  האם מותר להחמיא לקולגה בעבודה על הלבוש שלה, כיצד יש לנהוג כאשר נרקם סיפור אהבה בין מועסקת לבוס, או עובד למנהלת שלו, והאם מערכת יחסים בעבר, פוסלת עובד מלשמש מנהל לאקסית שלו? עו"ד דורון ויינרייך עם התשובות

  ישראלים רבים מוצאים את עצמם מבולבלים בנוגע לכל נושא ההטרדות המיניות. הם מסתכלים על המעשים שלהם ותוהים האם הטרדתי או הוטרדתי מינית, האם נהגתי בחוסר טקט, או שמא עברתי על החוק. הדברים מתחדדים בעקבות ההחלטה בדבר הרשעתו של הנשיא לשעבר קצב, שהיו שייחסו לעבירותיו ניצול מרות בנסיבות מחמירות, ולאו דווקא מעשיי אונס.

   

  עוד בנושא הטרדות מיניות בערוץ יחסים:

  מתי זה מטריד? סרטי הדרכה על הטרדה מינית בעבודה

  הטרדה בעבודה: כשהבוס מראה לך סרט פורנו

   

  מה היא הטרדה מינית?

  במקרים רבים אין ספק שהמעשה שנעשה מהווה הטרדה מינית קשה, המהווה עבירה על החוק לכל דבר ועניין, אך מאידך, התחום האפור בהטרדות המיניות בישראל - רחב ביותר ונתון לפרשנות רבה, וסביב תחום אפור זה נגרמות פעמים רבות אי הבנות קשות, העלולות להביא לפתיחה בהליכים משמעתיים (כאשר מדובר המקומות עבודה) ולעיתים אף לפתיחה בהליכים אזרחיים או פליליים, נגד מי שלא ידעו כלל שהם עוברים על החוק.

   

   

  יש להבהיר שהטרדה מינית (שיכולה להתרחש במקומות שונים ולאו דווקא במקום העבודה), נחשבת למשל, להתנהגות שבמסגרתה מופנות כלפי אדם הצעות חוזרות ונשנות בעלות אופי מיני, בעוד אותו אדם מראה למטריד שהוא אינו מעוניין בהצעות הללו. כמו כן, כאשר מופנות התייחסויות חוזרות ונשנות אל אדם, אשר מתמקדות במיניותו, וכאשר אותו אדם הראה למטריד שאיננו מעוניין בהתייחסויות הללו – גם כאן הדבר מהווה הטרדה מינית על פי חוק.

   

  הטרדה מינית תיחשב גם התייחסות מבזה או משפילה המופנית אל אדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות אל נטייתו המינית. כמו כן, ייחשבו כהטרדה מינית עבירות פליליות מסויימות כמו למשל, מעשים מגונים כפי שמוגדר בחוק למניעת הטרדה מינית. הדילמה מתחילה כאשר עולה למשל על הפרק התבטאות כמו: "איזו כוסית את היום". נשאלת השאלה האם הייתה זו הטרדה מינית או לא? לדידי הדבר תלוי בגורמים שונים כמו למשל - הנסיבות בהן נאמרו הדברים, מערכת היחסים הספציפית בין המתבטא לבין מושא ההתבטאות, האקלים הארגוני והתרבותי בסביבה בה בוצעו התבטאויות הללו, ועוד.

   

  לא כל חריגה גסה מגבול הטעם הטוב תהווה בהכרח הטרדה מינית. ייתכן והמתבטא התכוון להחמיא ותו לא, וככל שלא נלוו להתבטאויות הללו הצעות או התייחסויות בעלות אופי מיני, או התייחסויות שיש בהן ביזוי או השפלה ביחס למינו או מיניותו של מי שהתבטאו כלפיו – קשה יהיה לבסס תביעה שנושאה הטרדה מינית.

   

  לעומת זאת, כאשר התבטאויות שכאלה כן כוללות התייחסויות בעלות אופי מיני או המתמקדות במיניותו של אותו אדם או התייחסויות מבזות ומשפילות ביחס למיניותו, וניתן לראות בהן חלק ממערכת נסיבות כוללת - סביר להניח שבית המשפט יפרש את הדברים כלא לגיטימיים, וכחלק ממסכת של הטרדה מינית לכל דבר ועניין.

   

  האם מותר להחמיא על צורת הלבוש של קולגה בעבודה?

  מחמאות על צורת הלבוש כשלעצמן, הינן לגיטימיות, כל עוד לא נלווה לכך ביזוי מיני, או התייחסות מינית מפורשת. מחמאה כמו: "הג'ינס שלך נראה טוב", תהיה בדרך כלל לגיטימית. לעומת זאת, התבטאות כמו: "מדליק איך שהג'ינס שלך מבליט לך את התחת", מעבר לכך שהיא חורגת מגבול הטעם הטוב, עלולה להיחשב כהטרדה מינית בוטה – אם כי גם כאן יש לבדוק משתנים נוספים כמו נסיבות אותו מקרה, האקלים הסביבתי או הארגוני בו מתנהלת אותה מערכת נסיבות, וכיוצא באלה.

   

  כך, למשל, אם התבטאויות שכאלה היו נהוגות על ידי עובדות במשרד זו כלפי רעותה, ולפתע אחד מעובדי המשרד נוקט באותה הלשון בדיוק, יהיה קשה לבסס נגדו תביעה על הטרדה מינית.

   

  הזמנה לסרט למשל, אינה מהווה הטרדה מינית, אולם בנסיבות של ראיון עבודה, כאשר אותה המועמדת ממתינה עדיין להחלטת המעסיק אם לקבלה לעבודה או לא - יש בכך התנהגות פסולה, לא אתית, המהווה הפרה של חוקים שונים, הן ביחס למועמדת הספציפית, והן כלפי מועמדים אחרים לתפקיד. לעומת זאת, אם ההזמנה לסרט איננה מסתיימת רק בהליכה לסרט, אלא נלוות אליה, לאחר מכן, הצעות או התייחסויות בעלות אופי מיני, קיים סיכוי גבוה שמעשים שכאלה יפורשו כהטרדה מינית, שכן המעסיק הפוטנציאלי מנצל את מרותו ואת עמדת הכוח בה הוא נמצא, תוך הפעלת יכולתו להשפיע על גורלה הכלכלי של המועמדת – כקרדום לחפור בו.

   

  כך למשל, כאשר ראיונות עבודה נעשים בבארים אפלים, בשעות לילה מאוחרות, וכוללים הזמנת משקאות משכרים, הגוררים את המועמדת לעבודה, ואת המעסיק הפוטנציאלי לאווירה מינית – הדבר עלול להוות הפרה בוטה של החוק, לרבות החוק למניעת הטרדה מינית. בכל מקרה, מדובר בהתנהגויות שעל המעסיק להימנע מהן בכל מחיר.

   

  מה קורה כאשר עובד ממונה למנהלה הישיר של אקסית שלו?

  לא קיימת שום בעיה במקרה שכזה בתנאי שהיחסים בין השניים הסתיימו. מגבלות החוק חלות כמובן גם על מערכת יחסים כזו, אולם מכיוון שמערכת היחסים בין השניים מתאפיינת בשלב זה רק ביחסי מרות, ואין כל מערכת יחסים אחרת בין השניים, אינני רואה בכך כל בעיה.

   

  עלי לציין שברור שאם יחול שינוי, והמערכת הזוגית ששררה בעבר בין השניים תתחדש, על העובד הבכיר מבין השניים, כבר בתחילת מערכת היחסים המתפתחת, מוטלת האחריות לפנות אל הנהלת החברה, ולפעול לביטול יחסי המרות, דבר אשר יביא להפרדה במקום העבודה בין היחסים המקצועיים בין השניים, לבין היחסים האישיים הנרקמים מחדש בינו לבין האקסית שלו. פעולה זו מטרתה להבטיח שהתפתחות מערכת היחסים בין השניים לא תושפע בשום צורה מיחסי המרות, ותשלול כל חשש מניצולם.

   

  אם לא יבוטלו יחסי המרות בין השניים, תחול על העובד הבכיר חזקת ניצול יחסי המרות, כלומר - תונח משפטית הנחה בסיסית שהתקיים במקרה זה ניצול מרות, טענה שעל העובד הבכיר יהיה לעמול קשות על הפרכתה. במידה והעובד הבכיר לא פעל לביטול יחסי המרות, והעניין מתחיל להתברר, מדובר במצב קשה ומסובך, היות ומקרים שכאלה מגיעים לדיון פעמים רבות רק לאחר שהוגשה תלונה מצד העובד הזוטר, ומול תלונה שכזו – קשה מאד להתגונן.

   

  מה קורה כאשר התלונה על ניצול יחסי המרות מגיעה ביוזמת העובדת, אך זאת רק לאחר שלא מימשה את מטרותיה, כמו למשל קידום בעבודה? ובכן, זהו מצב שחכם יצטרך להתאמץ לצאת ממנו אולם פיקח כלל לא ייכנס אליו. על מנת להימנע ממצב כזה על העובד הבכיר מבין השניים לפעול, בתחילת מערכת היחסים המתפתחת, אל מול הנהלת החברה, על מנת שזו תבטל את האפשרות ליחסי המרות. אם העובד הבכיר לא פעל כך, הוא עלול להימצא בסיטואציה מאד בלתי סימפאטית מבחינתו.

   

  מה לגבי הטרדה מינית של גברים על ידי נשים?

  הטרדה מינית וניצול מרות אינן מוגבלות במין המטריד או המוטרד. הטרדה מינית וניצול מרות אסורים גם בין בני אותו מין ויש להימנע ממנה באותה מידה. במקרה שמתעורר חשש או חשד להטרדה מינית, יש לנתק מגע באופן מיידי ממי שביצע את ההתנהגות הזו. אם יש צורך בסיוע רפואי או נפשי, או כל סיוע אחר שאיננו משפטי, יש לפנות ללא שיהוי לגורמים המוסמכים המתאימים. כמו כן, יש להתייעץ באופן מיידי עם עורך דין המצוי היטב בתחום ההטרדות המיניות.

   

   

  אם מדובר בהטרדה מינית במסגרת יחסי העבודה, מומלץ לפנות מיידית לגורם האחראי על יישום החוק למניעת הטרדה מינית על פי התקנון למניעת הטרדה מינית הקבוע בחוק. כשמדובר במקום עבודה המעסיק יותר מ-25 עובדים, או במוסד להשכלה לבוגרים – באותו מקום חייב, על פי חוק, להתמנות גורם אחראי ליישום החוק, אשר יטפל בכל תלונה המתקבלת במקום על הטרדה מינית או חשש לביצועה. אם לא קיים במקום גורם אחראי, הדבר עשוי לשמש כר לתביעה נגד המקום, על ידי האדם המוטרד, מפני שהמקום פועל, במקרה זה ובעניין זה, בניגוד לחוק.

   

  לסיום, אני ממליץ לכל מי שחש כי הוטרד מינית, להתייעץ בהקדם האפשרי עם עורך דין השולט היטב בטיפול משפטי במקרה של הטרדה מינית. אין חובה לבחור בין המסלול האזרחי לבין המסלול הפלילי, וניתן לפעול ולשלב בין השניים. החלטות שכאלה יוכל לקבל המוטרד באופן הטוב ביותר בעקבות ייעוץ משפטי. בהצלחה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עו"ד דורון ויינרייך
  צילום: איקי מימון
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים