שתף קטע נבחר

עימות רפובליקני: הסיוע לישראל "יתחיל מאפס"?

המועמדים הרפובליקנים לנשיאות ניסו לקרוץ לאגף הימני במפלגתם, וקראו לבחון מחדש את סיוע החוץ של ארה"ב כלפי ידידותיה. הדמוקרטים: "חוסר אחריות שיפגע בישראל"

סיוע החוץ האמריקני חייב להיבחן מחדש על רקע המשבר הכלכלי - כך הצהירו המועמדים הרפובליקנים לנשיאות בעימות נוסף שנערך הלילה (יום א') ביניהם. הקריצה האמורה לחברי תנועת "מסיבת התה", הפלג הקיצוני של המפלגה, עוררה ביקורת רבה בקרב הדמוקרטים, שהאשימו את הפוליטיקאים בחוסר אחריות שעלולה לפגוע דווקא בישראל.

 

ארה"ב בוחרת - הכותרות האחרונות:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

"אני מזועזעת מכך שהמועמדים הרפובליקנים המובילים, לרבות מיט רומני, התחייבו לאפס סיוע חוץ, כולל הסיוע המסורתי החיוני שארצות הברית מספקת לביטחונה של המדינה היהודית ישראל", אמרה יו"ר המפלגה הדמוקרטית, דבי וורסמן-שולץ. חברת הקונגרס היהודייה מפלורידה אף האשימה את המשתתפים בעימות בחוסר אחריות, ואמרה כי היא "אינה יכולה לחשוב על עמדה יותר מסוכנת ומצערת כלפי הידידה החשובה ובת הברית שלנו".

 

פרי (מימין), גינגריץ', רומני וקיין, הלילה בעימות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פרי (מימין), גינגריץ', רומני וקיין, הלילה בעימות(צילום: AFP)
 

המצב הכלכלי הקשה בארצות הברית הוביל לקריאות מצד חברים ב"מסיבת התה" לבטל את סיוע החוץ כליל, אם כי לא ידוע על כוונה ממשית של הממסד או המועמדים המובילים לנשיאות (למעט רון פול) לפגוע בסיוע לישראל, שעמד השנה על למעלה מ-3 מיליארד דולר.

 

בעימות הלילה, שנערך בדרום קרוליינה, עסקו המועמדים בנושא, ומושל טקסס, ריק פרי, אמר כי ארצות הברית צריכה להתחיל מאפס את סיוע החוץ, לבחון מיהן ידידותיה ומי לא ולחתוך אותו בגרזן, כדבריו. "הגיע הזמן שנאמר 'לא' לסיוע חוץ למדינות שלא תומכות בארצות הברית", הכריז פרי, תוך שהוא ממקד בהמשך את חציו בפקיסטן וטוען שישראל ראויה לסיוע.

 

מיט רומני הביע תמיכה בדבריו וגם ניוט גינגריץ' חזר על אותה עמדה, ואף נקב בשמה של מצרים כדוגמא למדינה שלא צריכה לקבל סיוע אמריקני.

 

בתגובה, תקפה וורסמן-שולץ את "מיט רומני והמועמדים האחרים, שמסכנים את ביטחון מדינת ישראל בשביל מחיאות כפיים בעימות וכדי לפנות לאגף הכי ימני של הבסיס הרפובליקני". יו"ר המפלגה הדמוקרטית פירטה את פעולותיו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בנושא, והצהירה כי "זהו ציווי מוסרי וביטחוני של ארצות הברית לסייע לישראל ולהגן עליה מאלה הרוצים לפגוע בה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רומני. תמיכה בבחינת הסיוע
צילום: AP
אובמה. "ציווי מוסרי וביטחוני"
צילום: AFP
פרי. קיצוץ בגרזן
צילום: רויטס
מומלצים