שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בדיקת הארקה: רגע קטן שעשוי להציל חיים
  אם לא הזמנתם עד עתה חשמלאי שיבדוק את הארקת הדירה או הבניין בו אתם דרים - עכשיו זה הזמן לעשות זאת. מדובר בבדיקה שעשויה להציל חיים, לא פחות

  מערכת החשמל הביתית לא מחכה לכם, ולכן לא צריך לחכות לה. הזמנת חשמלאי לבדיקה תקופתית, או לכל הפחות בדיקה לפני כניסה למגורים בדירה, הן פעולות שעשויות להציל חיים.

   

   

  כשמגלים סימנים חשודים, כמו חפצים מתחשמלים, שקעים שמחליפים צבע וכדומה, חובה להזמין בעל מקצוע, אחרת חיי הדיירים נמצאים בסכנה מיידית וחמורה. אחת הבדיקות הקריטיות עליה יש להקפיד היא וידוא הארקה תקינה בבית או בדירה.

   

  מהי הארקה?

  הארקה היא האמצעי המקובל והחשוב ביותר למניעת התחשמלות מרשת החשמל הביתית. התקנתה בבתים חדשים מחויבת בישראל על פי חוק כבר מאז שנת 1978.

   

  ההארקה היא למעשה "מסלול מילוט" של זרם חשמלי, שמאפשר במקרים של קצר והתחשמלות שחרור מטען חשמלי עודף במערכת החשמל הביתית אל הקרקע. כאשר מערכת ההארקה קיימת ותקינה, הסיכוי להתחשמלות קטן בהרבה ונזקי ההתחשמלות פחות חמורים. לכן, כשהמערכת אינה קיימת או אינה פועלת כשורה, מדובר בסכנת חיים של ממש.

   

  באופן עקרוני, ברוב הבתים בישראל קיימת הארקה. למעשה, בבתים ישנים או כאלו שעברו שיפוצים במהלך השנים, קיים סיכוי לא קטן לכך שההארקה כבר אינה תקינה, או שמעולם לא הותקנה מערכת שכזו.

   

  אם מעולם לא בדקתם האם קיימת הארקה בביתכם, כדאי, מומלץ וחובה להזמין בעל מקצוע שיבוא לבצע את הבדיקה ולדאוג להתקנה במידה שאין הארקה. אם בדקתם בעבר את תקינות המערכת, הקפידו על בדיקות תקופתיות. הבדיקה צריכה להתבצע לכל הפחות פעם בעשר שנים, ואם מדובר בבית ישן לכל הפחות פעם בחמש שנים. יש להקפיד שבעל המקצוע החשמלאי יהיה בודק מוסמך, עם תעודה מטעם משרד התמ"ת.

   

  הארקה לא תקינה - סכנת מוות

  במקרה שנידון בבית המשפט השלום בתל אביב לאחרונה, תבעו בניה של אישה את בעל הדירה בה התגוררה האישה בשכירות, לאחר שהתחשמלה למוות בזמן מקלחת.

   

  התובעים טענו כי ההתחשמלות נבעה מהארקה לא תקינה שנוצרה במהלך שיפוץ הדירה על ידי בעליה ולכן מדובר בהתרשלות שלו.

   

  אך בית המשפט פסק לטובת בעל הדירה, בטענה כי המנוחה ומשפחתה ידעו על סכנת ההתחשמלות בעקבות סימנים מחשידים, ובכל זאת לא הזמינו בעל מקצוע שיטפל בבעיה.

   

  בדיקת חשמלאי היתה יכולה (ככל הנראה) למנוע את מקרה המוות המצער של אותה אישה. מקרי התחשמלות מסוג זה אינם מעטים, למרבה הצער.

   

  עלות הקמת הארקה למבנה, דירה או אנטנה, יכולה לנוע בין 250 שקל ל-2,500 שקל, בהתאם למקרה. בבית משותף, יש לציין, כל הדיירים משתתפים בעלות הקמת המערכת. מדובר בהוצאה קטנה יחסית, שכדאי לקחת על עצמכם ולמנוע את הסכנה שבהתחשמלות עתידית.

   


  עבודות חשמל - מחירים לדוגמה

  עבודות חשמל - מחירים לדוגמה
  העבודה טווח מחירים, בשקלים
  ביקור (מהווה עלות מינמלית להזמנה) 150-200
  ביקור לילה 200-300
  החלפת שקעמתג חשמל 160-200
  החלפת שקע תלת פאזי 200-250
  התקנת גוף תאורה (לא כולל הגוף עצמו) 160-200
  חיווט חיצוני 180-220
  חיווט בתוך תעלה 200-250
  חיווט בתוך קיר רגיל (חציבה בקיר, לא כולל סגירה ותיקון של הקיר) 350-400
  בתוך קיר גבס (לא כולל סגירה ותיקון הקיר) 200-250
  נקודת חשמל עם חיבור ישיר ללוח וכולל פקק (מזגן, דוד שמש, מכונת כביסה) 400-450
  נקודת חשמל תלת פאזי עם חיבור ישיר ללוח חשמל וכולל פקק (מזגן) 450-550
  החלפתהתקנת לוח חשמל בסיסי (עד 8 מעגלים ולא כולל פקקים) 200-300
  החלפתהתקנת פקק בלוח חשמל 60-70
  התקנת מפסק פחת חד פאזי 180-250
  התקנת מפסק פחת תלת פאזי 300-400
  התקנת מפסק ראשי חד פאזי 160-200
  התקנת מפסק זרם ראשי תלת פאזי 300-400
  הזמנת ביקורת לחברת חשמל 700

    

  הכתבה הוכנה בסיוע אתר המקצוענים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים