שתף קטע נבחר

מכשירים שלא דולקים מנפחים את חשבון החשמל

תעריפי החשמל יעלו בקרוב לכן כדאי שתכירו בכך שמחשבים, ממיר כבלים ומוצרי חשמל נוספים במצב "סטנד ביי" מגדילים את צריכת החשמל שלנו. מומלץ לכבות את המכשירים לחיסכון לטווח רחוק, וגם בשביל כדור הארץ

מה נוכל לעשות נגד גזירת זינוק תעריפי החשמל שתתרגש על ראשנו בקרוב? נהיה כולנו פולנים ונשב בחושך? יש אופציות שפויות יותר, גם אם הן לא מחוללות פלאים בחשבון הבנק.

 

 

חשבתם פעם מה קורה למכשירי החשמל כשאתם מחוץ לבית? הם אמנם לא מזמינים חברים ועושים מסיבות פרועות, אבל רבים מהם ממשיכים לעבוד. הם אמנם לא זוללים חשמל כמו בזמן ההפעלה, אבל מנשנשים אותו בקצב איטי אבל בטוח.

 

הטלויזיה, המחשב, ובטח המקרר, שממשיך לקרר אם אנחנו בסלון או בטיול באמזונס, מסובבים את גלגל המונה לאט לאט. בנוסף לנזק הכספי לכיס, הצריכה הקטנה הזאת גורמת לטורבינות של חברת החשמל להמשיך לשרוף פחם. מי שמכבה מכשירים, או מתקין מערכות חשמל חכמות בביתו, תורם גם למצב הרוח של הגלובוס.

 

5% מצריכת החשמל מגיעה ממוצרי חשמל בסטנד ביי

המצב הזה בו מחשב, די.וי.די, ממיר כבלים ועוד, ממשיכים לצרוך חשמל כשהם לא במצב עבודה, נקרא "מצב שינה" או "מצב הכן" (Standby) ורוב הזמן אין צורך בכוננות הזאת. מטרתה לאפשר הדלקה של המכשיר המכשיר בצורה קלה ופשוטה, לרוב באמצעות השלט רחוק. תקופה ארוכה היו מי שטענו כי כיבוי מלא של המכשיר והפעלתו מחדש מקצרת את חייו. לשם כך נוצר בין השאר מצב הסטנד-ביי, שלפעמים מוכרז בבית במשך שעות ארוכות, ימים וחודשים. או אז, אנשים שנוסעים לחופשה ארוכה, מגלים להפתעתם שבחשבון החשמל מופיע סכום מכובד.

.

באנגליה כללה באחרונה המפלגה השמרנית במצע שלה סעיף לוחמני במיוחד. היא הכריזה על מלחמה כוללת במצב ה"STAND-BY". הנימוק: מאבק בהתחממות כדור הארץ. במצעם קוראים השמרנים לאומה לכבות מכשירים באופן מלא, באמצעות כפור הכיבוי הראשי.

 

על פי נתוני משרד התשתיות, 5% מצריכת החשמל הביתית היא של מוצרי חשמל הנמצאים במצב המתנה (הנורית האדומה שממשיכה לדלוק וצג שממשיך להציג נתונים). מנתונים של חברת החשמל באשר לכיבוי מוחלט של מכשירים והימנעות מהפעלת מוצרים במצב הכן, עולה כי ההפחתה בצריכת החשמל של מחשב אישי כאשר הוא כבוי לגמרי עומד על 0.032 עד 0.064 קוט"ש ליממה - חיסכון כספי של 2-3 אג' ליממה. לפי נתונים אלה החיסכון בחשמל כשהמכשירים כבויים הוא קטן למדי. למשל, טלוויזיה כבויה לגמרי מפחיתה עד 0.21 קוט"ש ליממה - החיסכון כספי של עד 10 אג' ליממה. ממיר דיגיטלי כבוי לגמרי מפחית 0.13 עד 0.32 קוט"ש ליממה, שהם חיסכון של 6-15 אג' ליממה. מכשיר פקס כבוי וסך עד 0.3 קוט"ש ליממה - 9-14 אג' ליממה.

 

תקנה שתאסור צריכת יתר בסטנד ביי

לפני כשנה פרסם משרד התשתיות הלאומיות לשימוע תקנה (שטרם אושרה) שתגביל צריכת חשמל של מכשירים במצב  STANDBY. כיום, צריכה חשמלית במצב המתנה עומדת בממוצע על 5-6 וואט לשעה. התקנה תאסור ייבוא מכשירים שצורכים יותר מ-1-2 וואט לשעה במצב המתנה בלבד. מדובר במכשירים כמו מייבשי כביסה, טלוויזיות , מסכי מחשב, תנורי אפייה, מדפסות, מחשבים, ועוד. תחשיב שערך המשרד מראה המכשירים החסכוניים במצב המתנה יפחיתו את צריכת החשמל במצב זה ב- 70% .

 

משיקלול של קבוצת מכשירים נפוצים בית עולה מדובר בחיסכון כספי שנתי של כ-233 שקל בשנה. זה אמנם נשמע זניח, אבל כשחושבים על כדור הארץ ועל הכמות האדירה של חשמל שמתבזבז בעולם בדרך זו, התמונה נראית קצת אחרת.

 

אז מה עושים?

היום יודעים כי כיבוי מכשירים והדלקתם מחדש גורם לנזק מזערי. במחשבים הנזק עלול להתבטא אחרי 20 שנה של כיבוי והדלקה תכופים. אבל מחשבים גם מוחלפים בקצב מסחרר, ועבורם 20 שנה הוא פרק זמן ארכיאולוגי.

 

אז מה אפשר לעשות? כמובן לכבות את כל המכשירים לגמרי כשיוצאים מהבית לזמן ממושך. כשההעדרות ארוכה במיוחד, רצוי לרוקן את המקרר, לנקות אותו ולנתקו מחשמל , שהרי מקררים צורכים את מלוא כמות החשמל 24 שעות ביממה.

 

פתרון יקר יותר, אך משתלם לטווח ארוך, הוא הפיכת הבית ל"בית חכם". מערכת בית חכם מאפשרת חיסכון של סכומים גדולים בהרבה, עד 30%. מסך הצריכה הביתית. אופן פעולתה מכוון יותר לתיזמון מדוייק של השימוש בחשמל אך כולל גם כיבוי מכשירים ב"מצב הכן". חיסרון: הפיכת הבית לחכם עולה כסף.

 

באופן של תכנון סדר יום, אפשר להגדיר בעזרתה פקודות כיבוי והדלקה אוטומטיים של מגוון שונים. למשל, עם יציאה מהבית כיבוי של תאורה ומזגנים, הורדת תריסים חשמליים לפני הפעלת מזגן, הדלקת אור אוטומטית לפי מצב האור הטבעי בבית בעזרת חיישנים, כיבוי אור ומזגן בחללים ריקים.

 

חברות לא מעטות מתקינות היום את המערכות האלה. יש גם כאלה שמאפשרות שליטה בחשמל הביתי באמצעות המכשיר הסלולרי ובין השאר אפשר לשלוט מרחוק בכל מערכת ביתית שצורככת חשמל, כולל דוד המים החמים. אז לא רק למשטרת ישראל יש ינשוף, מסתבר שקיים היום גם ינשוף שמודד חשמל.

 

חברת גרינלט מפתחת מכשיר בשם "ינשוף" שמציג את כמות צריכת החשמל בבית, כמה זה עולה ומה העלות הכספית בצריכת חשמל של כל מכשיר. החיבור פשוט וזול ובעקבותיו אפשר לראות בזמן אמת כמה נחסך בעקבות כיבוי מכשיר אחד או כמה. בנוסף אפשר לחשב כמה כסף ייחסך על פני תקופה ארוכה.

 

מצב הסטנד-ביי הוא אולי לא אויב אכזרי ואין צורך להכריז עליו מלחמה כוללת. אבל כמו בהתגייסויות קטנות אחרות, לטיפת חיסכון אחת שמצטרפת לשבר ענן יש אפקט מצטבר. אם מיליון בתי אב יחסכו חשמל בשווי 200 שקלים בשנה, יתכן שכמות פליטת הגזים לאוויר (מטורבינות החשמל) תקטן משמעותית, והגלובוס יודה לכולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחשב במצב שינה צורך חשמל
צילום: shutterstock
מומלצים