שתף קטע נבחר

אריבדרצ'י סילביו. צפו באלבום פרידה מברלוסקוני

הוא סיפק אינספור בדיחות, שערוריות ומבוכות והיה זה דווקא המשבר הכלכלי ששלח אותו הביתה לאחר 17 שנה בשלטון. ראש ממשלת איטליה המתפטר הבטיח שלא לרוץ עוד לבחירות, אך הבטיח לעזור פה ושם למסע בחירות. פרידה ברזולוציה גבוהה

המורשת שלו הוכתמה ותקוותיו להיאחז בשלטון התרסקו. עכשיו כשהוא כבר לא האיש מספר 1 באיטליה, סילביו ברלוסקוני עומד בפני אתגרים קשים במיוחד, בהם תביעות משפטיות ובעיות פיננסיות.

 

איטליה על פי תהום - כתבות אחרונות:

 

ראש ממשלת איטליה המתפטר נשבע כי לא יתמודד עוד בבחירות, אולם מעטים בארצו מאמינים שהוא ינטוש את הפוליטיקה המקומית לעולמים. ברלוסקוני עצמו כבר אמר שהוא עשוי לסייע פה ושם למסע בחירות זה או אחר משום ש"הם תמיד יצאו טוב עבורי".

 

עושים שרירים. אובמה וברלוסקוני, 2010 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עושים שרירים. אובמה וברלוסקוני, 2010(צילום: רויטרס)

 

אך עם התפטרות ברלוסקוני אתמול, לאחר חודשים רבים של אי שקט בשווקים באיטליה, נפתח עידן חדש במדינה וראש הממשלה לשעבר בן ה-75 הפך שוב ל"רק" איש עסקים ומיליארדר.

 

פאפא אל תטיף. ברלוסקוני והאפיפיור בנדיקטוס ה-16, 2008 (צילום: AP) (צילום: AP)
פאפא אל תטיף. ברלוסקוני והאפיפיור בנדיקטוס ה-16, 2008(צילום: AP)

 

"מה שאנחנו חוזים בו עכשיו הוא לא סופה של הממשלה, אלא סופה של שיטה, שיטה פוליטית", אמר מאסימו פרנקו, פרשן פוליטי בעיתון "קוריירה דלה סרה" האיטלקי.

 

טלפון שבור. מרקל ובראון ממתינים, ברלוסקני בטלפון, 2009 (צילום: AP) (צילום: AP)
טלפון שבור. מרקל ובראון ממתינים, ברלוסקני בטלפון, 2009(צילום: AP)

 

ב-17 השנים האחרונות שלט ברלוסקוני בפוליטיקה האיטלקית וכיהן בתפקיד ראש הממשלה לסירוגין בשלוש קדנציות שונות. כל אותו זמן הוא הצליח להדוף את יריביו הפוליטיים ונאבק חזיתית בשופטים שהאשימו אותו בשחיתות והתנהגות מינית לא הולמת. אך היו אלה דווקא המשבר הבינלאומי ולחץ השווקים שהביאו להתפטרותו הסופית.

 

רודף נשים. ברלוסקוני במשחק כדורגל של מילאן נגד יובנטוס, 2004 (צילום: AP) (צילום: AP)
רודף נשים. ברלוסקוני במשחק כדורגל של מילאן נגד יובנטוס, 2004(צילום: AP)

 

בימיו הגדולים התחכך איל התקשורת האיטלקי רבות עם שועי עולם, בין אם בחופשה משותפת עם ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין, או בסעודה עם נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ורג' בוש בחוותו בטקסס בעת שהשניים דנו במלחמה בעיראק.

 

ולדי ואני. ברלוסקוני בחופשה ברוסיה עם רה"מ ולדימיר פוטין, 2003 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ולדי ואני. ברלוסקוני בחופשה ברוסיה עם רה"מ ולדימיר פוטין, 2003(צילום: רויטרס)

 

אך כאשר הוא נכשל בביצוע רפורמות כלכליות, עזיבתו של ברלוסקוני את הפוליטיקה האיטלקית היתה בלתי נמנעת, בעיקר לאור משבר החוב העצום של ארצו. ומה הולך ראש הממשלה המתפטר לעשות בזמן שהתפנה לו? על פי כמה הערכות, ברלוסקוני עשוי לשוב לאימפריית התקשורת שלו או למשרת הנשיא הפנויה במועדון הכדורגל האהוב עליו מילאן.

 

עם חברים כאלה. ברלוסקוני וקדאפי, 2009 (צילום: AP) (צילום: AP)
עם חברים כאלה. ברלוסקוני וקדאפי, 2009(צילום: AP)

 

"עצרו את אירופה מטכנוקרטים", זעקה הכותרת בעיתון "איל ז'ורנלה", הנמצא בבעלות משפחתו של ברלוסקוני בתגובה לכינונה של ממשלה חדשה באיטליה בראשות הכלכלן מריו מונטי. "הממשלה הזו משמעותה הפיכה", נכתב עוד בעיתון. היום יחל נשיא איטליה, ג'ורג'ו נפוליטנו בהתייעצויות פוליטיות כדי לבחון אם למונטי יש את הרוב הדרוש כדי להקים ממשלה.

 

עזר כנגדו. ברלוסקוני ואשתו לשעבר ורוניקה לאריו, 2004 (צילום: AP) (צילום: AP)
עזר כנגדו. ברלוסקוני ואשתו לשעבר ורוניקה לאריו, 2004(צילום: AP)

 

התפטרותו של ברלוסקוני באה לאחר שהסנאט האיטלקי אישר שלשום את תוכנית הצנע במדינה ואתמול הצטרף אליו הבית התחתון של הפרלמנט ברוב של 360 תומכים מול 26 מתנגדים ושני נמנעים. התוכנית, שהיקפה 59 מיליארד אירו, אמורה להתמודד עם הגירעון הלאומי האיטלקי שעומד על 2.6 טריליון אירו וזאת על-ידי מכירת נכסים של המדינה, העלאת מע"מ והעלאת גיל הפרישה מ-65 ל-67 עד שנת 2026. התוכנית גם תחליש את כוחם העצום של האיגודים המקצועיים באיטליה, ותציע הטבות מס לחברות שמשקיעות בתשתיות ומוכנות להעסיק עובדים צעירים.

 

זמר נשמה. ברלוסקוני והזמר האיטלקי ג'יגי ד'אלסיו, 2011 (צילום: AP) (צילום: AP)
זמר נשמה. ברלוסקוני והזמר האיטלקי ג'יגי ד'אלסיו, 2011(צילום: AP)

 

כאשר יצא ראש הממשלה המתפטר מחוץ לפרלמנט, המתינה לו קבלת פנים הרבה פחות נעימה ממחיאות הכפיים להן זכה בתוך כותלי בית המחוקקים. מאות מפגינים שביקשו לעקוץ ולעלוב בברלוסקוני ליוו את פמלייתו וקראו לעברו "בושה", "לך מכאן" ו"ליצן". "אנו מחכים לרגע הזה, אנו מחכים לסוף עידן ברלוסקוני. אנו כל כך מקווים שזה הסוף", אמר אחד מהמפגינים.

 

מה הן שרות לו? ברלוסקוני ושתי השרות פרסטיג'אקומו וברמבילה, 2011 (צילום: AP) (צילום: AP)
מה הן שרות לו? ברלוסקוני ושתי השרות פרסטיג'אקומו וברמבילה, 2011(צילום: AP)

 

בעקבות ההתפטרות, ברלוסקוני לא יוכל עוד להיעדר משלושת משפטיו בתואנה שהוא עסוק במטלות רשמיות - טקטיקה שבה הוא השתמש בעבר כדי לדחות דיונים משפטיים בענייניו.

ניסיונו לשנות חוק שיעניק לו חסינות משפטית נכשל על ידי בית המשפט החוקתי.

 

התביעה "העסיסית" ביותר, ואולי גם המסוכנת ביותר לברלוסקוני, היא דווקא האחרונה שהוגשה נגדו, על מסיבות "הבונגה בונגה" שלו, והיא עדיין מתנהלת בבית המשפט. לפי כתב האישום, בכמה מהן הוא קיים יחסי מין עם יצאנית קטינה ממרוקו, בת 17, ששמה כרימה אל-מחרוג, אך היא נודעה בכינויה "רובי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יחזור לקבוצת הכדורגל האהובה עליו? ברלוסקוני
צילום: רויטרס
כאב ראש, 2006
צילום: רויטרס
צחוק מהעבודה. עם אובמה ומדבדב ב-2009
צילום: AP
לא שם... על אף אחד. 2011
צילום: רויטרס
על האש בטקסס. עם ג'ורג' בוש ב-2008
צילום: AP
זמן פציעות. לאחר התקיפה במילאנו, 2009
צילום: AP
צילום: רויטרס
יבחר את מחליפו של ברלוסקוני. נשיא איטליה נפוליטנו
צילום: רויטרס
מומלצים