שתף קטע נבחר

בחסות ריבלין: יואץ שינוי חוק ועדת השופטים

בניגוד לנוהל: יו"ר הכנסת החליט להעלות מחר להצבעה את החוק שקובע כי ראש לשכת עורכי הדין יכהן אוטומטית בוועדה למינוי שופטים. המטרה: לשלב את יו"ר הלשכה כבר בסבב בחירת השופטים הקרוב. בקדימה זועמים: "רוח אנטי דמוקרטית"

זעם באופוזיציה על הקדמת ההצבעה על החוק שקובע כי ראש לשכת עורכי הדין יהיה אחד משני נציגי עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים. בסיעת קדימה טענו היום (א') כי יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, פועל בניגוד לנוהג בהחלטתו להקדים את ההצבעה למחר – אף על פי שחוקים בקריאה טרומית בדרך כלל עולים להצבעה במליאה בימי רביעי. מטרת הקדמת הצעת החוק היא להביא לסיום הליכי החקיקה תוך ימים ספורים, כדי לאפשר שילוב של יו"ר לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים כבר בסבב הבחירה הקרוב.

 

מערכת המשפט על הכוונת - החוקים שמסעירים את הכנסת:

הבוקר: ההצבעה על שימוע לשופטים נדחתה בשבוע

שרים בליכוד נגד "חקיקה מטורפת", נתניהו שותק

 

הצעת החוק של חבר הכנסת רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) קובעת כי יו"ר לשכת עורכי הדין יהיה באופן אוטומטי חבר בוועדה לבחירת שופטים. מתנגדי ההצעה טענו כי החוק נועד לחזק את ההשפעה של השר יעקב נאמן וחברי-כנסת ימנים. בקדימה טוענים שהבהילות בקידום החקיקה נועדה לאפשר את השלמתה עד ל-22 בחודש, מועד בחירת נציגי הלשכה לוועדה.

  

ריבלין בכנסת בשבוע שעבר. קדימה: "פעל בניגוד להסכמות"  (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
ריבלין בכנסת בשבוע שעבר. קדימה: "פעל בניגוד להסכמות" (צילום: נועם מושקוביץ)

 

זירוז אישור הצעת החוק חשוב ליוזמיו גם כדי לאפשר את כניסתו לתוקף לפני הישיבה הקרובה של הוועדה למינוי שופטים, ב-20 בחודש. גורם המעורב בעבודת הוועדה העריך לאחרונה כי ייתכן שחברי הוועדה יחליטו שלא לבחור בישיבה הקרובה את השופטים, על מנת להמתין לאישור הצעת החוק.

 

"בהמולת החוקים החשוכים שתכליתם הגבלת הדמוקרטיה הישראלית, מנסה הקואליציה לעשות מחטף", טען ח"כ יואל חסון (קדימה). לדבריו, המהלך "מנוגד לתקנון הכנסת המקובל, ואף הדבר נעשה בניגוד לסיכום שגובש בשבוע שעבר עם יו"ר הכנסת".

 

ריבלין מתנער: הקואליציה והאופוזיציה מחליטות

בקדימה טוענים שריבלין התחייב בשבוע שעבר מעל בימת הכנסת לאפשר להם להגיש מכסה כפולה של הצעות חוק פרטיות, בעקבות דחיית ההצבעות במליאה בשבוע שעבר לרגל חג הקורבן.

חסון תקף את הקואליציה על "שכרון הכוח" של חלק מחבריה: "סיעת קדימה מתכוונת להתעקש על קיומו של הסיכום שהושג עם יו"ר הכנסת, זאת נוכח הרוחות האנטי דמוקרטיות שמנשבות במסדרונות הכנסת בחודשים האחרונים".

 

בלשכת יושב ראש הכנסת מסרו בתגובה כי "לאור קיצור שבוע החקיקה האחרון, ובהתאם להתחייבותו להגדיל את המכסה השבוע, הקצה יושב ראש הכנסת מכסה נוספת של הצעות חוק פרטיות ביום שני, מלבד יום רביעי". בלשכתו של ריבלין מבהירים: "האופוזיציה והקואליציה הן שיבחרו את ההצעות שיעלו".

 

בוועדה למינוי שופטים יושבים כיום שני נציגי לשכת עורכי הדין, עו"ד פנחס מרינסקי, הנחשב למקורב לנאמן, ועו"ד רחל בן ארי, הנחשבת למקורבת לנשיאת בית המשפט העליון ביניש. חשיבותם של שני הנציגים בוועדה רבה כיוון שכל קול עשוי להיות מכריע בבחירת שופטים לבית המשפט העליון המאושרים ברוב של שבעה חברים מתוך תשעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוזם החוק ח"כ אילטוב
צילום: נמרוד גליקמן
ח"כ חסון, תקף את ריבלין
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים