שתף קטע נבחר

סופר מריו: הטכנוקרט האלגנטי שיציל את איטליה?

הוא זכה לכינוי כשנאבק בתאגידי ענק בנציבות האירופית, הוא למד באיטליה ובייל, התרועע עם מנהיגים, אך עדיין יודע כמה עולה ליטר דלק. מריו מונטי, ראש ממשלת איטליה החדש, קצר מחמאה גם מג'ורג'יו ארמני, אך האם יצליח לחלץ את ארצו?

מריו מונטי, הכלכלן הבכיר וראש ממשלת איטליה החדש, הוא ניגוד גמור לאיש העסקים רב המעללים שאותו החליף, סילביו ברלוסקוני. לכינויו "סופר מריו" זכה כשעבד בנציבות האירופית ונאבק בתאגידי ענק כמיקרוסופט וג'נרל אלקטריק.

 

דרך חדשה בארץ המגף - כתבות אחרונות ב-ynet:

אריבדרצ'י סילביו: צפו באלבום הפרידה מברלוסקוני

מנהיגי העולם דנו בהצלת איטליה, ברלוסקוני ישן

לא רק "בונגה בונגה": השערוריות של ברלוסקוני 

הפרלמנט באיטליה אישר את הקיצוצים בתקציב

 

"הוא מתקדם בזהירות ומדבר בדקויות, אבל הוא מתקדם", תיאר אותו קרלו גוורניארי מהמחלקה למדע המדינה באוניברסיטת בולוניה.

מונטי, בן 68, דובר מספר שפות וחש בנוח בבירות אירופה. הוא מכהן כעת כנשיא אוניברסיטת בוקוני האיטלקית, ובילה עשר שנים בנציבות האירופית. את מחציתן עשה כנציב לענייני תחרותיות.

 

הוא הוכיח את כישוריו כמנהל מו"מ קשוח כשמנע את מיזוג ג'נרל אלקטריק וחברת האניוול, והטיל קנס של 500 מיליון אירו על מיקרוסופט בגין ניצול לרעה של כוחה בשוק.

 

מונטי בדרכו לשאת דברים בפני הכתבים, לאחר מינויו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מונטי בדרכו לשאת דברים בפני הכתבים, לאחר מינויו(צילום: רויטרס)

 

מונטי נולד בעיירה ורזה, מצפון למילאנו, למנהל בנק. כנער, לקח אותו אביו לטייל בארה"ב ובבריה"מ בשיאה של המלחמה הקרה, כדי שיוכל לגבש עמדה אישית לגבי המאבק הבין-גושי.

 

הוא השלים תואר ראשון בכלכלה וניהול באוניברסיטת בוקוני, ואחר כם למד בייל. הוא לימד כלכלה במספר אוניברסיטאות ונחשב לתומך נלהב בכלכלת השוק החופשי ולהגבלת הוצאות הממשלה. על אף הרקע האליטיסטי שלו, הוא לא נתפש כמורם מעם, ותמונתו ממלא דלק במכוניתו כאחד העם שבתה את לבם של רבים, שחשים כי הפוליטיקאים מנותקים עד כדי כך שאינם יודעים מהו מחירו של ליטר בנזין.

 

ברלוסקוני עוזב את משכן הנשיא, אתמול (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ברלוסקוני עוזב את משכן הנשיא, אתמול(צילום: רויטרס)

 

הניגוד הבולט בינו לבין ברלוסקוני יסייע בעדו הן מבית והן מחוץ. "אני חושב שמריו נתפש כמשב רוח רענן שיכול לזכות מיידית ביחס חיובי ממנהיגי אירופה החשובים", אמר על מונטי שגריר ארה"ב באיטליה לשעבר, רונלד ספולג'י.

 

גישתו החיובית כלפי גרמניה – הוא תיאר את היציבות הגרמנית כ"אחד מענפי הייצוא הטובים של גרמניה" -

תועיל בוודאי לקשרי רומא עם ברלין. אך חבריו לעבודה טוענים כי הוא גם נחוש ומנוסה דיו לעמוד על שלו מול המוסדות האירופיים.

 

שכנו לעיר, תושב מילאנו ג'ורג'יו ארמני, תרם גם הוא הבחנה איטלקית משלו: "מבחינה פיזית, הוא מושלם לתפקיד ראש הממשלה", אמר המעצב ושיבח את "האלגנטיות המחושבת" של מונטי.

 

אך הישגיו עד כה, הכבוד לו זכה באירופה ומראהו האלגנטי, אינם ערובה להצלחתו במשימה העומדת לפניו כעת: יצירת רוב יציב דיו לממשלתו כדי ליישם שורה של רפורמות כלכליות שאמורות למנוע מאיטליה לשקוע במשבר חוב עמוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מונטי. טייל לארה"ב ובריה"מ בזמן המלחמה הקרה
צילום: AP
מונטי ורעייתו בצאתם מהכנסייה. התפילות נענו?
צילום: AP
חוגגים את התפטרותו של ברלוסקוני
צילום: AFP
מומלצים