שתף קטע נבחר

מבט מלמעלה: כך נראה בסיס הטילים האיראני

צילומי לווין של גוגל חושפים את בסיס משמרות המהפכה, בו אירע הפיצוץ המסתורי. דרכים שמסתיימות במפתיע בצלע הר, האנגרים רבים ואפילו מגרש ובריכת שחייה. זהו הבסיס בו נהרג האחראי על טילי השיהאב והזילזאל. המוסד אחראי?

הכפר הקטן בידגאנה היה אלמוני לחלוטין עד השבת האחרונה. אבל הפיצוץ המסתורי בבסיס משמרות המהפכה באיראן, שעל פי הערכות שונות המוסד הוא שאחראי לו, שם אותו על המפה העולמית. מצילומי לווין של גוגל ניתן לראות כיצד נראה ככל הנראה הבסיס ליד הכפר, שלפי דיווחים שונים אוחסנו בו טילים.

 

כך נראה בסיס משמרות המהפכה ()
כך נראה בסיס משמרות המהפכה

 

צילומי הלווין מראים את גודלו של הבסיס, בו נהרגו 17 מאנשי משמרות המהפכה, ביניהם חסן טהרני מוקדם, האחראי על טילי השיהאב והזילזאל. בצפונו של הבסיס דרכים שמסתיימות במפתיע בצלע ההר. דבר זה יכול להעיד על כך שחלק מהשטח הבנוי בבסיס הוא תת-קרקעי או על כך שמתחת לאדמה מאוחסנים הטילים ארוכי הטווח.

 

דרכים שמסתיימות בצלע הר ()
דרכים שמסתיימות בצלע הר

 

האיום האיראני - ידיעות אחרונות ב-ynet:

איראן מודה: וירוס מחשבים נוסף תקף אותנו

פחריזאדה שמי: איש הצללים של הגרעין האיראני

זה התא"ל האיראני שנהרג בפיצוץ. "נמשיך בדרכו"

אובמה ומדבדב: מאוחדים בעצירת איראן גרעינית

 

לא במפתיע, מוגן הבסיס שליד הכפר בידגאנה בכמה חגורות הגנה. הצילומים מראים בבירור חומות וגדרות שמקיפות את בסיס משמרות המהפכה, הממוקם כ-45 ק"מ דרומית-מערבית לבירה טהרן. בנוסף, נחשפים בצילומים האנגרים שונים, השייכים כנראה לגפי תחזוקה ורכב, כלי רכב ומבנים אחרים.

 

מגרש ובריכה. אזור המפקדה בבסיס? ()
מגרש ובריכה. אזור המפקדה בבסיס?

 

מוקדם, שדרגתו מקבילה לתת-אלוף והיה על פי האיראנים "מאבני היסוד של פיתוח טילי הקרקע-קרקע" , נהרג בפיצוץ - והוא כנראה לא הבכיר היחיד ששירת בבסיס. עדות לכך ניתן לראות במתקנים שנחשפים בצילומים - מגרש קטן וככל הנראה גם בריכה. כמו-כן, חלק מהבסיס מיוער מאוד, בטח בהשוואה לשממה הסובבת אותו, וזהו כנראה אזור המפקדה.

 

האנגרים השייכים למחלקת תחזוקה? בבסיס בידגאנה ()
האנגרים השייכים למחלקת תחזוקה? בבסיס בידגאנה

 

הלילה אמר גורם מודיעין מערבי רשמי למגזין האמריקני היוקרתי "טיים" כי הוא מעריך שהמוסד הישראלי הוא שעומד מאחורי הפיצוץ בבסיס האיראני. העיתון דיווח כי אותו גורם אמר: "אל תאמינו לאיראנים שזו הייתה תאונה". לפי הדיווח ב"טיים", שאותו מביא כתב המגזין בתל-אביב, אותו גורם מודיעיני אמר כי מתוכננות פעולות חבלה נוספות כדי לעכב את היכולת של איראן לפתח נשק גרעיני. 


 

חתאמי: אם איראן תותקף, נשתף פעולה עם הממשלה

נשיא איראן לשעבר, מוחמד חתאמי, אמר כי האופוזיציה בטהרן תשתף פעולה עם הממשלה, במקרה של תקיפה ישראלית של אתרי הגרעין. "אם יום אחד תהיה התערבות צבאית באיראן, אנחנו נהיה מאוחדים ונתעמת מול התוקף", כתב באתרו חתאמי, אחד ממבקריו הגדולים של הנשיא הנוכחי, מחמוד אחמדינג'אד.

 

לפי דיווחים, בבסיס שבו אירע הפיצוץ אוחסנו בין השאר טילי שיהאב-3, נשק

חשוב של משמרות המהפכה בכל מלחמה עתידית, וטילי קרקע-קרקע נוספים. איראן טענה כי הפיצוץ נגרם כתוצאה מתאונה, אבל הבלוגר האמריקני הנודע ריצ'רד סילברסטיין טען כבר אתמול כי המוסד הוא שאחראי לפיצוץ.

 

אמש טענו באיראן כי פיתחו תוכנת אנטי-וירוס המגנה על מערכות תוכנה וחומרה של "מרכזי ממשל" נגד וירוס חדש יחסית, שמכונֶה "דוקו". מנהל ארגון ההגנה הפאסיבית במדינה, גולאם רזא ג'לאלי, אמר כי כל המתקנים והציוד שהווירוס הזה השפיע עליהם טוהרו, וכי תולעת המחשבים תחת שליטה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים