שתף קטע נבחר

ניו-יורק: מאהל תנועת "לכבוש את וול סטריט" פונה

אחרי חודשיים שבהם הפך לסמל של תנועת המחאה החברתית ברחבי העולם, פשטו שוטרים על המאהל שהוקם סמוך לבורסת ניו-יורק במנהטן ופירקו את האוהלים. עיריית ניו-יורק: המקום הפך למפגע תברואתי, המפגינים יוכלו לחזור אחרי שינוקה

התסריטים מתל-אביב ממשיכים לזכות לשחזור בניו-יורק: משטרת ניו-יורק פשטה הבוקר (יום ג') על פארק זוקוטי שבמנהטן והחלה לפנות מאות ממפגיני תנועת "לכבוש את וול סטריט" השוהים במקום זה כחודשיים. בהוראת העירייה, פירקו השוטרים את האוהלים שהוקמו בפארק, הנמצא סמוך לבורסה ולא רחוק מבניין הבנק המרכזי, ופיזרו את המפגינים. לפחות 15 נעצרו.

  

מחאת וול סטריט - הסיקור המלא:

מחוף אל חוף: ארה"ב דורשת צדק חברתי

המפגינים למען צדק חברתי באוקלנד שיתקו נמל

מחאת וול סטריט: מאות עצורים על גשר ברוקלין

 

בהודעה שפרסמה בטוויטר לשכתו של ראש העיר ניו-יורק, מייקל בלומברג, נאמר כי פינוי המפגינים ופירוק האוהלים הוא "זמני" וכי "המפגינים יוכלו לחזור אל הפארק אחרי שינוקה, כיוון שהפך למפגע בריאותי". הפינוי בא בין היתר על רקע טענותיהם של בעלי עסקים באזור כי עבודתם נפגעת וכי המפגינים משתמשים בשירותים הציבוריים שבעסקים שלהם ומבריחים לקוחות. 

 

צועדים חזרה לכיכר. הפגנה באוקלנד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
צועדים חזרה לכיכר. הפגנה באוקלנד(צילום: רויטרס)
 

המאהל שהקימה תנועת "לכבוש את וול סטריט" בניו-יורק, הוא אחד מעשרות מאהלים דומים שהוקמו בערים שונות ברחבי ארה"ב, בהשראת המחאה החברתית ברחבי הגלובוס. הקמתו בלב מנהטן, בלב הקפיטליזם האמריקני, הפכה את המאהל בפארק זוקוטי לסמל המרכזי של תנועת המחאה העולמית.

 

אתמול והלילה פינתה משטרת ארה"ב מאהלים נוספים שהקימה תנועת "לכבוש את וול סטריט" בעיר אוקלנד שבמדינת קליפורניה ובפורטלנד שבאורגון. המאהל באוקלנד נחשב לאקטיבי ביותר מבין המאהלים שהקימה תנועת המחאה בארה"ב ובמקום פרצו לא פעם עימותים עם שוטרים ובאחד מהם אף נהרג מפגין בן 25. גם הפעם לא עבר הפינוי בצורה חלקה ו-33 מפגינים נעצרו בעת פירוק האוהלים.  

 

פארק זוקוטי לפני הפינוי. סמל המאבק    (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פארק זוקוטי לפני הפינוי. סמל המאבק (צילום: רויטרס)
 

במחאה על המהלך, צעדו כאלף חברי "לכבוש את אוקלנד" חזרה אל כיכר פרנק אוגאווה, בה הם שוהים מאז חודש ספטמבר, והודיעו כי יקימו מחדש את האוהלים סמוך לבניין העירייה. בפורטלנד נעצרו כ-50 מפגינים בעת פינוי כ-100 אוהלים. פינוי נוסף התרחש בעיר ברלינגטון שבמדינת ורמונט, שם התאבד בשבוע שעבר אחד משוכני האוהלים, חייל לשעבר.

 

משטרת קליפורניה הכריזה על אזור כיכר האוהלים "זירת פשע" והרחיקה כלי תקשורת ואזרחים מהמקום. הפשיטה באה חרף הצהרתו של היועץ המשפטי לעירייה, כמה שעות קודם לכן, כי הוא תומך במפגינים וכי שהותם בכיכר חוקית.

     

בדומה להודעתה של עיריית ניו-יורק, גם באוקלנד ובערים אחרות הודיעו הרשויות כי המפגינים יורשו להוסיף ולהתקהל במקומות ציבוריים כל עוד לא ינסו להקים מחדש את המאהלים ולשהות בהם בשעות הלילה. בפורטלנד לעומת זאת, הודיע ראש העיר סם אדמס כי הפינוי בוצע כיוון שמאהל תנועת המחאה הפך "מוקד פשיעה".

   

גל פינוי המאהלים החל בסוף השבוע שעבר, בפינויים של עשרות אוהלים בערים סנט לואיס, דנבר וסולט לייק סיטי. עשרות נעצרו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצים להישאר. אוקלנד הלילה
צילום: רויטרס
לפחות 15 עצורים
צילום: AP
בעלי העסקים התלוננו
צילום: רויטרס
מומלצים