שתף קטע נבחר

צילום: AP

תשובת איראן למתקפה ישראלית: שרשרת אנושית

כאלף סטודנטים וסטודנטיות יצרו "חגורת הגנה" אנושית מסביב למתקן להמרת אורניום באיספהאן. "אנחנו, הצעירים המהפכניים של איראן, מבטיחים למערב ולאמריקה שאם הם יירו כדור אחד על איראן, נחריב את תל אביב בתוך שלושה ימים על תושביה"

האיראנים על הגדרות: כאלף סטודנטים וסטודנטיות איראנים קיימו היום (יום ג') שרשרת אנושית מסביב למתקן להמרת אורניום באיספהאן במחאה על פרסום דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). המפגן שאורגן על ידי המשטר האיראני נועד להראות למערב כי העם האיראני מוכן להקריב את עצמו במקרה של תקיפה ישראלית במתקני הגרעין.

 

החזית נגד איראן - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

הורה גרעין. סטודנטיות בשירות המשטר בטהרן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הורה גרעין. סטודנטיות בשירות המשטר בטהרן(צילום: EPA)

 

לפני שבוע בדיוק פרסמה סבא"א דו"ח חמור על תוכנית הגרעין של טהרן, שבו נטען כי לחלק מהפעילויות שאיראן מבצעת יש היבטים צבאיים. סביב פרסום הדו"ח גברו הפרסומים סביב האפשרות כי בישראל שוקלים ברצינות לתקוף את איראן

 

"מוות לישראל". שרשרת הסטודנטים מסביב לכור באיספהאן (צילום: AP) (צילום: AP)
"מוות לישראל". שרשרת הסטודנטים מסביב לכור באיספהאן(צילום: AP)

 

הסטודנטים שהגיעו למקום מכל רחבי איראן קיימו תפילת צהריים מול הכניסה הראשית של המתקן הגרעיני ולאחר מכן יצרו שרשרת אנושית תוך שהם קוראים "מוות לישראל" ו"מוות לאמריקה. 

 

קיימו תפילת צהריים באזור המתקן הגרעיני (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קיימו תפילת צהריים באזור המתקן הגרעיני(צילום: AFP)

 

אחד ממנהיגי אגודות הסטודנטים באיראן הזהיר באירוע את המערב שלא לתקוף את איראן. "אנחנו, הצעירים המהפכניים של איראן, מבטיחים למערב ולאמריקה שאם הם יירו כדור אחד על איראן, נחריב את תל אביב בתוך שלושה ימים על תושביה", אמר הסטודנט, מוחמד ג'עפרי-נג'אד. 

 

המתקן באיספהאן, אחד מבין מתקני גרעין רבים ברפובליקה האיסלאמית (צילום: AP) (צילום: AP)
המתקן באיספהאן, אחד מבין מתקני גרעין רבים ברפובליקה האיסלאמית(צילום: AP)

 

הטלוויזיה הממלכתית דיווחה כי בפני הסטודנטים, שנשאו תמונות של מנהיגי איראן, נאם אחיו של מג'יד שהריארי, מדען הגרעין שחוסל בטהרן בשנה שעברה. 

 

מוחים בהמוניהם על דו"ח סבא"א האחרון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מוחים בהמוניהם על דו"ח סבא"א האחרון(צילום: EPA)

 

המתקן באיספהאן, כמו גם המתקן להעשרת אורניום בנתנז, הם רק שניים מבין עשרות המתקנים המפוזרים ברחבי איראן, שעלולים להיות מטרה של תקיפה ישראלית מהאוויר. מתקן נוסף הוא הכור למים כבדים באראק שבמרכז המדינה וכן המתקן להעשרת אורניום שנחשף בשנה שעברה סמוך לעיר קום.

 

הצעירים מוכנים להקריב עצמם בעת תקיפה ישראלית (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הצעירים מוכנים להקריב עצמם בעת תקיפה ישראלית(צילום: EPA)

 

מוקדם יותר אמר בכיר במשטר האיראני שטהרן מוכנה לחלוק את טכנולוגיית הגרעין השנויה במחלוקת שלה עם מדינות שכנות הוסיף שארצו תסייע לטורקיה לבנות תחנת כוח גרעינית. זה כמה שנים שלטורקיה יש שאיפות להקים תחנת כור גרעינית אזרחית משלה.

 

בהתייחסו לטכנולוגיית הגרעין האיראנית, אמר מוחמד ג'ואד לריג'אני כי "אנחנו די מוכנים לחלוק אותה עם המדינות השכנות לנו". לריג'אני הוא יו"ר ועדת זכויות האדם והיועץ הראשון של מערכת המשפט ברפובליקה האסלאמית. הוא גם אחיו של יו"ר הפרלמנט האיראני עלי לריג'אני.

 

"במשך שנים מנסה טורקיה להקים תחנת כוח גרעינית, אך אף מדינה במערב לא מוכנה לבנות זאת עבורה", אמר לריג'אני. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יד ביד נגד המטוסים הישראליים?
צילום: EPA
יעביר טכנולוגיה גרעינית למדינות שכנות. אחמדינג'אד
צילום: EPA
למה סבא"א, למה?
צילום: רויטרס
מבוקש: ברק אובמה
צילום: AP
מומלצים