שתף קטע נבחר

גשמי זעף בת"א: בית ומכוניות הוצפו בצפון העיר

שעתיים בלבד הספיקו לגשם להמטיר 55 מ"מ בצפון תל-אביב, וגרמו להצפת בית ומכוניות בשכונת צהלה. "כל השטיח שלי ספוג מים, יש שכנים שהמכוניות שלהם התמלאו מבפנים", סיפרה תושבת רחוב שוהם. בחרמון מתכוננים לסופ"ש סוער

הצפות בצפון תל-אביב: הגשמים שירדו בבוקר ובצהריים (יום ד') והתמקדו במשך שעתיים מעל צפון תל-אביב גרמו לשורת נזקים, במיוחד בשכונת צהלה, שם הוצפה קומה ראשונה בבית פרטי, מכוניות הוצפו וכניסה לגן ילדים נחסמה בעקבות ההצפה. כבאים הוזעקו למקום, אך לא היה צורך בחילוץ בני אדם.

 

  

עוד בערוץ החדשות:

 

שרון, שדירתה הוצפה, סיפרה ל-ynet: "לפני שנתיים הייתה הצפה דומה לכל ארבע הווילות פה מסביב. הביוב קרס בגשם והמים נכנסים לחניון ולמרתפים". לדבריה, נגרם לבית נזק בשווי עשרות אלפי שקלים. "הלכו לנו מוצרי אלקטרוניקה, רהיטים. אני לא מבינה את העירייה. שיעשו פה עוד ביוב או שיבדקו ביובים לפני תחילת החורף". 

 

נזק של עשרות אלפי שקלים. הבית שהוצף בשכונת צהלה (צילום: גלעד מורג) (צילום: גלעד מורג)
נזק של עשרות אלפי שקלים. הבית שהוצף בשכונת צהלה(צילום: גלעד מורג)
 

פנינה ספקטור מרחוב שוהם בשכונה סיפרה על הנזק שנגרם לביתה. "אנחנו גרים בקוטג' וכל הקומה הראשונה התמלאה במים. כל השטיח שלי ספוג מים, יש שכנים שהמכוניות שלהם התמלאו במים מבפנים". לדבריה, "העירייה עושה אבל לא מספיק, ההצפות הן בלתי נסבלות".

 

מצוקת חנייה גם בשכונת צהלה בתל-אביב. הגשם הציף את החניון (צילום: סופרי כפיר) (צילום: סופרי כפיר)
מצוקת חנייה גם בשכונת צהלה בתל-אביב. הגשם הציף את החניון(צילום: סופרי כפיר)
 

בתוך כשעתיים ירדו בצפון תל אביב 55 מ"מ גשם. צוותים של מחלקת שיפור רחובות ואתרים בעירייה הגיעו לשאוב את המים. פרט להצפות בצהלה, נחסמו לזמן קצר נתיבים באיילון ורחוב חיים לבנון, הסמוך לאוניברסיטה.

 

סופרי כפיר, תושבת השכונה, סיפרה כי למכוניות שחנו ברחוב נגרם נזק בלתי הפיך. "מכונית כזאת שטבעה אין מה לעשות. זה מגיע עד לחלון והיא תקועה. השכן פה מסתכל על המכונית החדשה. המים הגיעו עד המושב".

 

לא מעט מכוניות ניזוקו, והתמלאו מים בשכונת צהלה (צילום: ליאב כפיר) (צילום: ליאב כפיר)
לא מעט מכוניות ניזוקו, והתמלאו מים בשכונת צהלה(צילום: ליאב כפיר)
 

פרט להצפות, נותק זרם החשמל בחלק מהבתים, "פתחי הביוב מוציאים מים החוצה, ואנשי עירייה וכבאים מנסים לשחרר את המים", הוסיפה כפיר. "כל שנה העירייה מתקנת וכל שנה זה חוזר". היא ציינה שכניסה לגן ילדים בשכונה נחסמה, "אין להם איך לצאת, אבל הגן לא מוצף".

 

לדברי התושבים, זו לא הפעם הראשונה שבה האזור מוצף בעקבות הגשמים. "מהנדסי העירייה היו כאן, וכל שנה אומרים שהפעם הם תיקנו, אבל כל שנה זה חוזר על עצמו. לשכנים בקומה הראשונה יש מים בדירה", סיפרה כפיר.

כבאי מסייע לתושבת השכונה לפלס את דרכה (צילום: ליאב כפיר) (צילום: ליאב כפיר)
כבאי מסייע לתושבת השכונה לפלס את דרכה(צילום: ליאב כפיר)

 

דובר כיבוי תל אביב-יפו, רש"פ דורון נתנאל, מסר: "קיבלנו קריאה לפני כשעתיים, היו הצפות בבית פרטי וחנייה. שתי מכוניות הוצפו עד לחלונות, לא היה צורך לחלץ אנשים. העברנו את הטיפול לגורמים אחרים".

 

מעיריית תל-אביב נמסר כי "מערכות הניקוז אינן ערוכות להתמודד עם כמות חריגה כזו של גשם בזמן כה קצר. בדומה למערכות התיעול בעולם, בנויה מערכת התיעול העירונית לספיקות גשם ממוצעות ובמקרה של ירידת כמות גשמים גדולה, בפרק זמן קצר, מתארכת פעולת הניקוז". בעירייה הוסיפו כי הם נערכו לחורף, בין היתר על ידי ניקוי קולטנים, תעלות ופתיחה של מוצאים לים ולנחלים.

 

בחרמון מתכוננים לשלג: "מזחלות וכדורי שלג באים בחשבון"

באתר החרמון נשלמות ההכנות לקראת השלג הצפוי שם בסוף השבוע. מרסל עטר, מהנהלת האתר, סיפר כי "כרגע יש שלג רק בתחנה העליונה, איפה שנמצא הצבא, בגובה 2,040 מטר. בחלק התחתון של ההר,

בגובה 1,600 מטר כנראה יירד שלג בשישי ובשבת.

 

"קשה להאמין שיירד מספיק שלג כדי לפתוח את עונת הסקי, אך מזחלות וכדורי שלג בהחלט באים בחשבון", אמר עטר, העובד באתר ב-35 השנים האחרונות. "בתחנה העליונה ירדו 3 ס"מ שלג והיום יש שם ערפל כבד ורוחות חזקות. עם חתולי שלג אפשר לעלות לשם. באמצע נובמבר בדרך כלל לא יורד שלג".

 

גם בגליל נערכים התיירנים לסוף השבוע החורפי וכבר הדליקו את האח בצימרים. יו"ר פורום תיירני גליל עליון, מאיר (כושי) לוי, אמר כי "בעקבות התחזיות למזג האוויר הסוער, החלו הטלפונים לצלצל במחלקות ההזמנות בחדרי האירוח". לדבריו, "החורף הוא זמן נהדר לבוא לטייל ולראות את זרימת הנחלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החנייה הוצפה ברחוב שוהם
צילום: סופרי כפיר
כיכר אנטין באוניברסיטה. מוצפת
צילום: אביגיל לושי
מכוניות הוצפו בשכונה
צילום: סופרי כפיר
מומלצים