שתף קטע נבחר

צילום: אבישג שאר ישוב

מנכ"ל משרד הבריאות: רמזו שאתפטר, לא אנטוש

ל-ynet נודע כי אמש קיבל פרופ' גמזו שיחת טלפון מאחד המתמחים המעורבים במו"מ, שביקש ממנו: "הצטרף אלינו, התפטר מתפקידך כרופא". מנכ"ל המשרד אמר בכנס ים המלח: "אני מלא מחויבות". במקביל, הוזמן סגן מנהל רמב"ם לשימוע במשרד הבריאות

המשבר במערכת הבריאות מטלטל גם את צמרת המשרד: מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, אמר הערב (יום ד') בכנס ים המלח: "הרבה רמזו לי להתפטר, אמרו 'נתמוך בך', אך אני לא אנטוש, אני מלא מחויבות". דבריו נאמרו בשעה שסגן מנהל בית החולים רמב"ם בחיפה, פרופ' שמעון רייסנר, זומן לשימוע במשרד הבריאות בעקבות התנגדות בית החולים לפטר לאלתר 10 רופאים בכירים, כפי שדרש סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן.

 

מנתוני משרד הבריאות עולה כי היום נעדרו מבית החולים 315 רופאים מתמחים. לבית החולים רמב"ם לא הגיעו 73 מתמחים, לבית החולים איכילוב בתל-אביב - 70, לבית החולים מאיר בכפר-סבא - 59, לבית החולים שיבא בתל-השומר - 46, לבית החולים שניידר בפתח-תקווה - 21, לבית החולים בני ציון בחיפה - 18, לבית החולים בלינסון בפתח-תקווה 17 ולבית החולים וולפסון בחולון לא הגיעו היום 11 מתמחים.

 

רפואה במשבר - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

ל-ynet נודע כי אמש קיבל פרופ' גמזו שיחת טלפון מאחד המתמחים, ד"ר איתי פרץ, שנכח בשלבי המשא ומתן. הוא אמר לו: "הצטרף אלינו, התפטר מתפקידך כרופא". מנכ"ל משרד הבריאות הוא מומחה בגינקולוגיה. גמזו היה זה שהורה למנהלי בית החולים רמב"ם לקבל באופן מיידי את מכתבי ההתפטרות של עשרה רופאים, דבר שטרם נעשה.

 

גמזו פנה בכנס ים המלח למתמחים בשמם: "איתי, נדב, רובי וחבריהם, אני פונה אליכם, חזרו מחר לעבודה. בידיכם להחזיר את הכבוד למקצוע שלנו. תגיעו לבג"ץ לא כמבזי בית הדין, תנו לנו לנסות ליצור הידברות באמצעות מגשר. לחבריי המומחים אני אומר - משכו את המכתבים היום, אין מערכת בריאות בלעדיכם, תעשו אתם את הצעד הראשון למעלה מהמקום הנמוך שאנחנו נמצאים בו, תהיו מנהיגים שלא נוטשים".

 

מנכ"ל משרד הבריאות התבטא גם בצורה חריפה נגד מי שהגדיר כ"אנשי יחסי ציבור", שלטענתו מלבים את האש סביב המאבק. הוא כינה אותם: "מעוותי דעת קהל, שמסתובבים סביב שולחן הדיונים. בלעדיהם, כל המשבר עם המתמחים היה נגמר".

 

ד"ר נדב חיים, מתמחה בבית החולים שיבא, שהיה מבין אלו שפרופ' גמזו פנה אליהם באופן אישי, אמר כי המנכ"ל פועל יחד עם הממונה על התקציבים באוצר: "רוני, ציבור הרופאים קורא לך לשוב אלינו. חבל שאדם במעמדך ימשיך ויתפקד ככלי שרת בידיו של אילן לוין, בהרס הרפואה הציבורית. אנו קוראים לך לשוב למשפחת הרופאים, ולהנהיג איתנו שינוי במערכת הרפואה הציבורית למען רווחת אזרחי מדינת ישראל".

  

גמזו הזמין הסגן הבכיר לשימוע

מחר יתקיים שימוע לסגן הבכיר של מנהל בית החולים רמב"ם בחיפה, פרופסור שמעון רייסנר, שלא ביצע את הוראת סגן שר הבריאות, והחליט לא לפטר לאלתר 10 רופאים בכירים שהצטרפו אתמול למתמחים. מי שהזמין את סגן מנהל בית החולים לשימוע הוא ד"ר גמזו.

 

רופאים בבית החולים רמב"ם הביעו הערב תקווה כי השימוע הינו הליך אדמיניסטרטיבי בלבד, וכי אין בכוונת משרד הבריאות לנקוט בצעדים משמעתיים נגד סגן מנהל בית החולים. לדבריהם צעדים כאלה רק יעמיקו את הקרע בין בתי החולים לבין משרד הבריאות.

 

"זה יבעיר אש עוד יותר גדולה מאשר ההחלטה להפסיק את העסקתם של עשרת הרופאים לאלתר", אמר רופא בכיר בבית החולים רמב"ם. לדברי הרופאים, נראה כי 'רשימת העשרה' הורכבה באקראי והיא כוללת רופאים שהינם חברי ועד ורופאים אחרים.

 שמותיהם של הרופאים המופיעים ברשימה לא נמסרה על ידי הנהלת בית החולים, גם לא לרופאים עצמם או לנציגי הוועד.

 

מוקדם יותר איימו נציגים בבתי חולים אחרים בארץ, כי אם יינקטו הליכים נגד חברי הנהלת בית החולים רמב"ם, בשל אי שיתוף פעולה עם משרד הבריאות - הם ישביתו את כל בתי החולים הממשלתיים ברחבי הארץ. בבית החולים ציינו כי פרופסור רייסנר הינו חבר ההנהלה הבכיר ומנהל את בית החולים בפועל, כיוון שמנהל בית החולים פרופ' רפי ביאר שוהה בכנס בארה"ב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרופ' רוני גמזו
צילום: עופר עמרם
ישיבת מתמחים, היום בבית החולים רמב"ם
צילום: אבישג שאר- ישוב
מומלצים