שתף קטע נבחר

ברק: לו הייתי איראני, כנראה הייתי רוצה גרעין

השר שהתלונן נגד הפטפטת בנושא הגרעין האיראני לא מפסיק להתבטא בנושא, ואמש אמר בראיון לרשת בלומברג האמריקנית כי סביר להניח שהיה שואף לנשק גרעיני, אילו היה איראני. עוד אמר כי "לישראל יש לכאורה נשק גרעיני"

שר הביטחון, אהוד ברק, הזהיר בתקופה האחרונה מפני קשקשת מיותרת בנוגע לאיראן, אך הוא עצמו לא מפסיק לדבר בנושא. אמש (ד') בראיון לערוץ בלומברג האמריקני הקדיש ברק לא פחות מ-12 דקות לסוגיה. הוא שוחח על התגובות השונות הניצבות על הפרק, קרא להרחבת העיצומים וגם נתפס בהתבטאות מפתיעה.

 

ברק נשאל: "אם היית איראני, לא היית רוצה נשק גרעיני?", והשיב: "כנראה. אני לא משלה את עצמי שהם עושים את זה רק בגלל ישראל. יש להם היסטוריה בת 4,000 שנה. הם מתבוננים סביב ורואים שלהודים, לסינים ולפקיסטן יש גרעין, שלא לדבר על רוסיה. הם מתבוננים למערב ורואים שסדאם ניסה, בשאר אסד ניסה, קדאפי ניסה, לישראל יש לכאורה". 

 

איראן על הכוונת?

הפיצוץ ליד טהרן אירע בזמן מחקר שסיכן את ישראל

אובמה נגד איראן גרעינית: לא מסיר אף אופציה

איראן: מוכנים לחלוק את טכנולוגיית הגרעין שלנו  

 

בשנות ה-90 עורר ברק סערה כאשר העלה בראיון עיתונאי אפשרות היפותטית דומה. בראיון אחרי שחרורו מצה"ל אמר ברק: "אם הייתי פלסטיני בגיל המתאים, הייתי נכנס בשלב מסוים לאחד מארגוני הסירוב". עם זאת באותו ראיון הוא ציין, "פעולות ארגוני הטרור הפלסטיני, הפוגעות בנשים וילדים הן חמורות, נבזיות ושפלות".


   

"מי ישחרר את קטאר מאיראן גרעינית?"

במשדר האמריקני אמש טען ברק כי אם איראן תהפוך גרעינית אין אפשרות למנוע מסעודיה, טורקיה ומצרים ללכת בדרכה. שר הביטחון הישראלי התריע כי "זה יפתח מירוץ חימוש גרעיני חדש תחת ידיים הרבה פחות אחראיות". הוא העריך כי במצב כזה ייתכן שממשלה בראשות "האחים המוסלמים" תחזיק בנשק גרעיני. שר הביטחון סירב להשיב לשאלה אם ניתן להרוס את התוכנית בדרך צבאית.

 

"מירוץ חימוש גרעיני חדש תחת ידיים אחראיות פחות", ברק אמש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"מירוץ חימוש גרעיני חדש תחת ידיים אחראיות פחות", ברק אמש(צילום: רויטרס)

 

בתשובה לשאלה מה יקרה אם האופציה הדיפלומטית לא תצלח השיב ברק: "אני אולי אתראיין פעם נוספת אם התוצאה היחידה היא עוד שיחות מסביב לעולם". שר הביטחון הצהיר כי בכוונתו לדבוק בתשובה הישראלית "הרגילה והישנה": "אנו לא מורידים אף אופציה מהשולחן".

 

"נניח שעוד 5 שנים מעכשיו לאיראן יהיה נשק גרעיני, קטאר או בחריין יהיו תוך יומיים תחת שלטון איראני.

מי יבוא לשחררן? הן מקור האנרגיה של העולם", תיאר ברק תרחיש עתידי. "אני מאמין שלא משנה מה הסיכונים שניתן להעלות לדיון בנוגע לאפשרות תקיפה, תנסו תמיד להבין מה יקרה אם הם כבר יהפכו לגרעיניות וייהנו מחסינות להפיל אותן".

 

הוא קרא להגברת העיצומים הכלכליים על איראן, אך הודה: "מנהיגי העולם מצהירים כי 'כל האופציות על השולחן' אבל כרגע אין מספיק רצון פוליטי להוציא לפועל את העיצומים הקשים במועצת הביטחון של האו"ם או מחוצה לה".

 בהתייחסו לדו"ח האחרון של סוכנות הגרעין הבינלאומית, אמר ברק: "אי אפשר להסביר את שורת הניסויים שביצעו האיראנים, אלא במאמץ להשיג יכולת גרעינית. אם זה הולך כמו ברווז, מגעגע כמו ברווז ונראה כמו ברווז - זה ברווז". 

 

חבר הכנסת יואל חסון (קדימה) אמר בתגובה כי ״ברק הוא המוביל של הפטפטת הישראלית בנושא איראן". לדברי חבר האופוזיציה, "עמדת הפרשן לא תשחרר את ברק מאחריות לכל כך הרבה כשלים של הממשלה הזאת".

 

חברת ועדת החוץ והביטחון, חברת הכנסת מירי רגב (הליכוד), ששימשה בעבר צנזורית צבאית ודוברת צה"ל התייחסה גם היא לראיון: "דווקא משר הביטחון מצופות אמירות אחראיות וענייניות, ושיהווה דוגמה לכך שתפסיק הפטפטת סביב איראן, שאינה מוסיפה לאף אחד".


פורסם לראשונה 16/11/2011 22:18

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק, "אם זה נראה כמו - זה ברווז"
צילום: רויטרס
מומלצים