שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  ארה"ב: גינגריץ' קיבל מיליונים מהתאגיד שתקף

  המועמד הרפובליקני המוביל גינגריץ' ביקר הסיוע שניתן לענק המשכנתאות "פרדי מאק", אך קיבל מהתאגיד יותר מ-1.5 מיליון דולר עבור "ייעוץ". בכיר בחברה: קנינו ממנו השפעה בממשל

  עוד מועמד רפובליקני מוביל, עוד פרשייה מביכה. כלי התקשורת בארצות הברית דיווחו אמש (יום ד') כי יושב-ראש בית הנבחרים לשעבר, ניוט גינגריץ', המתמודד על המועמות הרפובליקנית לנשיאות ארצות הברית, קיבל בעבר סכומי כסף גדולים מענקית המשכנתאות הממשלתית, "פרדי מאק", שעומדת בלב הביקורת של הרפובליקנים על הממשל הפדרלי. 

   

  בחירות מקדימות במפלגה הרפובליקנית:

  משאל הרפובליקנים באיווה: מישל בקמן ניצחה

  כל זאת, על רקע סקר מחמיא של רשת "פוקס", שלפיו גינגריץ' הוא המוביל התורן בזירה הרפובליקנית עם 23%, מעט לפני מיט רומני, שזכה ל-22%, ואילו הרמן קיין, שעומדות נגדו ארבע תלונות על הטרדה מינית ותקרית מביכה משלו, צנח ל-15%.

   

  האשים את "פרדי", אך קיבל ממנו כסף

  בעקבות משבר המשכנתאות בארצות הברית שהחל ב-2008, העביר הנשיא דאז, ג'ורג' בוש, תכנית חילוץ להצלת החברה ומקבילתה הגדולה עוד יותר, "פאני מאי". שני התאגידים נחשבים לאשמים העיקריים ביצירת הבועה שהובילה למשבר המשכנתאות, שכמעט והביא לקריסת המשק האמריקני. השם "פרדי מאק" נהפך למילת גנאי בפיהם של תומכי התנועה "מסיבת התה".

   

  גם ניוט גינגריץ', אחד הדוברים השמרנים המוכרים, לא הפסיק למתוח ביקורת על התאגיד בעימותים טלוויזיוניים. בין השאר, האשים שני דמוקרטים כי קיימו קשר בעל גוון פלילי עם "פרדי מאק", ואף טען כי הנשיא אובמה עצמו קיבל תרומות מבכירים בחברה במהלך מסע הבחירות שלו.

    

   

  קיבל מיליונים תמורת "ייעוץ". ניוט גינגריץ' (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  קיבל מיליונים תמורת "ייעוץ". ניוט גינגריץ'(צילום: AFP)

   

  אלא שלפי כלי התקשורת האמריקניים, גינגריץ' עצמו נשכר עבור "שירותיו כיועץ" ב-1999, עם פרישתו מבית הנבחרים. לפי הפרסומים, הוא קיבל במשך שמונה שנים סכומים שנעים בין 1.6 ל-1.8 מיליון דולרים מ"פרדי מאק". גינגריץ' טען, ובצדק, כי לא נרשם להיות לוביסט, ובאחד העימותים טען שהוא רק סיפק לחברה ייעוץ כ"היסטוריון".

   

  "גינגריץ' נשכר כדי להשפיע על הממשל"

  כתבים שהמתינו ל"מתמודד החם" במדינת איווה, שבה מתקיימות באופן מסורתי הבחירות המקדימות הראשונות, תקפו אותו ושאלו כיצד היסטוריון מקבל סכומים כה גדולים. "לא השתדלתי עבור החברה בוושינגטון", התגונן המועמד לנשיאות והסביר ששימש "יועץ אסטרטגי" בלבד. מנגד, לגורם בכיר בתאגיד המשכנתאות הייתה גירסה אחרת - הוא טען ב-ABC כי שירותיו של גינגריץ' נשכרו מסיבה אחת בלבד: "השפעה". גינגריץ' היה בקשר עם רפובליקנים ובכירים בממשל בוש.

   

  "קיבל כסף כדי שממשל בוש יהיה נחמד לפרדי מאק", האשימה בקמן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  "קיבל כסף כדי שממשל בוש יהיה נחמד לפרדי מאק", האשימה בקמן(צילום: AFP)
   

   

  יריבתו על המועמדות הרפובליקנית לנשיאות, מישל בקמן, שגם מתמודדת מולו על קולות הציבור השמרני באיווה, לא חששה לתקוף אותו ישירות: "הוא לקח כסף, בין השאר כדי שבכירים רפובליקנים יהיו נחמדים כלפי 'פרדי מאק'. כשהוא קיבל את הכסף, אני נלחמתי נגדם".

   

  בקמן היתה למשך זמן-מה המועמדת המועדפת על האגף השמרני במפלגה הרפובליקנית, עד שאיבדה את מעמדה למושל טקסס, ריק פרי. פרי קרס בעימותים הטלויזיוניים ופינה את מקומו בצמרת להרמן קיין, שמתחיל כעת להידרדר אף הוא, בעקבות פרשת ההטרדות המיניות וגילויי הבורות שלו בנושאי חוץ.

   

  עד גילוי קשריו עם החברה, נחשב גינגריץ', פוליטיקאי משכיל ומנוסה, למועמד המוביל בקרב הרפובליקנים, והמחסום הכמעט-אחרון שלו הואא מיט רומני, הנחשב למתון וגמיש יותר בעמדותיו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רק עקף בסקרים, וכבר ייפול? גינגריץ'
  צילום: AFP
  "לא הייתי לא לוביסט"
  צילום: AP
  מומלצים