שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ירושלים: המסגד בהר הזיתים מתרחב ללא היתר
  חרף שנה של עבודות והרחבת שלושה בניינים על שטח 217 מ"ר, העירייה לא עוצרת את החריגות במסגד ראס אל עמוד. העירייה: נטפל בכך ברגישות הנדרשת כשמדובר במבני דת
  בעיריית ירושלים לא ממהרים להרוס בנייה לא חוקית, גם אם מדובר במסגד שמתרחב והולך על אחד השטחים הרגישים באזור - בית הקברות בהר הזיתים. מדובר במסגד ראס אל עמוד, שבשנה האחרונה מתבצעת בו הרחבה לא חוקית בהיקף של 217 מ"ר על אדמות מדינה בהר הזיתים.

   

  העבודות בראס אל עמוד. למה חיכו הפקחים? (צילום: קרן לאדמות ישראל) (צילום: קרן לאדמות ישראל)
  העבודות בראס אל עמוד. למה חיכו הפקחים?(צילום: קרן לאדמות ישראל)

   

  עבודות החפירה וההרחבה במסגד החלו באוקטובר שעבר. בסיס המסגד אמנם נמצא כחוק על אדמה פרטית הרשומה בטאבו, אולם השטחים מסביב הינם אדמות מדינה שכל בנייה או הרחבה עליהם אסורה. תחילת החפירה וההכנות לבנייה נערכו שלא במקרה עם תחילת חודש הרמאדן והחגים היהודיים, משום שפקחי העירייה נמנעים מלאכוף את החוק בזמן זה.

   

  כבר אז פנו תושבים לעירייה, הציגו בפניה תמונות של התקדמות העבודות וביקשו לאכוף את החוק במקום, אבל רק ביוני האחרון הוציאה עיריית ירושלים צו החתום על ידי מהנדס העיר שלמה אשכול, המורה על הפסקת עבודה ואוסר למעשה על שימוש במבנה. אלא שמאז נמשכו העבודות ביתר שאת וכללו בין היתר חיבור לרשת המים, הקמת קירות פנימיים ועקירת סלעים שהתקינה העירייה על המדרכה למניעת חניית כלי רכב.

   

  ממעוף הציפור. חריגת המסגד (צילום: קרן לאדמות ישראל) (צילום: קרן לאדמות ישראל)
  ממעוף הציפור. חריגת המסגד(צילום: קרן לאדמות ישראל)

   

  גם המשטרה נתבקשה לטפל בעניין, אולם נראה שלא הייתה מעודכנת בפרטים. היועץ המשפטי למחוז ירושלים, פקד מיכאל פרנקבורג, ענה השבוע לטענות והסביר שלכאורה מדובר רק בשיפוץ פנימי של השירותים והעתקת הברזייה. זאת כאשר תמונות שהציגו בפניו תושבים מראות כי על השטח הוקמו שלושה בניינים חדשים.

   

  "כל הרשויות לוקות בחוסר אונים"

  "מצער שדווקא כשמדובר באתר חשוב כמו הר הזיתים, כל רשויות החוק לוקות בחוסר אונים", אמר אריה קינג, יו"ר האיחוד הלאומי בירושלים. "מעיריית ירושלים שלא הוציאה צו הריסה למבנה הלא חוקי, ועד משטרת ירושלים שלא עצרה את עברייני הבניה בזמן העבודות.

   

  כותרות נוספות בערוץ החדשות:

   

  "כשמדובר ביהודים שבונים במרכז ומערב ירושלים, מקפידים איתם בקלה כחמורה. חבל שמשרד ראש הממשלה, שיודע על עבירת הבניה החמורה הזו ומעודכן יום יום בנעשה,
  לא ממהר לאכוף את החוק כמו שהוא ממהר לאכוף על היהודים שבנו את בתיהם על אדמות אותם הם רכשו ביהודה ושומרון".

   

  במשטרת ירושלים מעבירים את האחריות לעירייה: "חוק תכנון ובנייה ואכיפת חוקי הבנייה הינם באחריותה של עיריית ירושלים ולפיכך יש להפנות לטיפולה את הטענות. באשר לשיפוץ הברזים והעתקת מקום השירותים: משנודע למשטרה כי צו הפסקה שהוצא הופר, הגיעו שוטרים למקום, עצרו את העבודה והעבירו את המשך הטיפול לעירייה".

   

  בעירייה מבטיחים להתחיל בהליכים המשפטיים נגד המסגד: "אנו פועלים בנושא ברגישות הנדרשת ובהתאם להנחיות הקיימות בפרקליטות המדינה אודות מבני דת יהודיים, נוצרים ומוסלמים. בימים אלה בוחנת מחלקת הפיקוח על הבנייה בעירייה את מכלול הראיות לקראת העברת חומר החקירה לתביעה העירונית לצורך נקיטת הליכים משפטיים".

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מסגד ראס אל עמוד. עבודות בתקופת הרמאדן
  צילום: יאיר אלטמן
  מומלצים