שתף קטע נבחר

צילום: AP  , רויטרס

טרוריסט ונהנתן: קווים לדמותו של סייף אל-איסלאם

הוא היה אמור להיות הסמל של לוב החדשה שזנחה את הטרור ואת הבידוד, אך מאחורי "הפנים המערביים" של משטר קדאפי, הסתתר יורשו של הרודן הלובי, במלוא מובן המילה. קשרים מוזרים, אמירות הזויות וכמובן, אכזריות בלתי נסבלת

אם מישהו חשב שמשטר קדאפי ישרוד מעבר למייסדו, הקולונל מועמר קדאפי , הרי שבנו, סייף אל-איסלאם היה זה שאמור להיות היורש. הבן השני היה לדמות הלובית הכי מוכרת מחות לארצו, אחרי אביו כמובן. חייכן, גבוה, מגולח למשעי, הוא היה אמור להיראות כ"לוב - הדור הבא", אך למעשה היה דומה הרבה יותר לקדאפי, הדור הקודם. דומה שהתפוח לא נפל רחוק מהעץ.

 

סוף עידן קדאפי - נעצר סייף אל-איסלאם:

 

לפני כמעט שמונה שנים הפתיעה לוב את העולם בהודעתה כי תחדל מניסיונותיה לפתח נשק גרעיני, ובכך פתחה עידן חדש ביחסיה עם המערב, שהבן המועדף על הרודן הלובי היה הסמל שלו. סייף אל-איסלאם הרבה להצטלם ולהתראיין לכלי התקשורת הזרים.

 

קדאפי והיידר ב-2007. לפי השמועות, היו בקשר רומנטי (צילום: AP) (צילום: AP)
קדאפי והיידר ב-2007. לפי השמועות, היו בקשר רומנטי(צילום: AP)

 

הלך בדרכי אביו, גם בלבוש (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הלך בדרכי אביו, גם בלבוש(צילום: EPA)

 

על פי דיווחים בצהובונים, הוא ניהל רומן עם מנהיג הימין הקיצוני באוסטריה, יורג היידר, שנהרג בתאונת דרכים לפני כשלוש שנים. עדות לקשריו הקרובים עם המנהיג האוסטרי הייתה הגעתו ללווייתו. הוא גם ניהל רומנים עם מספר דוגמניות צמרת, בהן טאליתה ואן זון ההולנדית. מעבר לכך, הוא גם היה זה שהודיע על סיכום פרשת הפיגוע בטיסת "פאן אם" מעל לוקרבי.

 

סייף אל-איסלאם בזירה המדינית:

 

כשהיה צריך מישהו שיעמוד בראש המאמצים הלוביים לתמוך במשטים לעזה, עמד סייף אל-איסלאם כדמות הציבורית הבולטת, אפילו כביכול נגד העמדה הרשמית של המשטר, שלא רצה להתערב בנושא. לפי אחד הדיווחים, ישראל נשאה ונתנה עמו דרך גורם שלישי, כדי שיבטל את שליחת הספינה הלובית לרצועה. בסופו של דבר, דיווח העיתון "א-שרק אל-אווסט" כי קדאפי האב מנע מהטיסות היוצאות מלוב להמריא, כדי למנוע מבנו להצטרף לספינה שעגנה בכרתים.

 

פולשים מקרב המורדים על גג אחוזתו של קדאפי הבן  (צילום: AP) (צילום: AP)
פולשים מקרב המורדים על גג אחוזתו של קדאפי הבן (צילום: AP)

 

בית הפאר של סייף אל-איסלאם (צילום: EPA) (צילום: EPA)
בית הפאר של סייף אל-איסלאם(צילום: EPA)

 

למחרת היום, סיפר קדאפי כי הצליח להשיג ויתורים מישראל בתמורה לביטול המשט שלו. "השגנו את הענבים, אז מדוע עלינו להרוג את השומר", אמר בנו של שליט לוב אז. "בקרוב נתחיל להזרים 50 מיליון דולר בתיאום עם אונר"א (סוכנות הסעד לפליטים הפלסטינים) ונתחיל בשיקום עזה, וכן נעביר סיוע הומניטרי וחומרי בניין, ללא וטו מצד ממשלת ישראל".

 

שחרר האחיות למען הסכם עם צרפת

בין השאר, היה מעורב קדאפי הבן בסיכום עסקת נשק משמעותית עם צרפת ב-2007, שבמסגרתה נמכרו מטוסים קרב למדינה הערבית. מה שסלל את הדרך לאותה עסקה, שסימלה עוד שלב בהפסקת בידודה של לוב הייתה סיומה של פרשה אחרת, שגם לו אחראי סייף-אל איסלאם.

 

הרופא והאחיות הבולגריות, שוחררו בעזרת סייף אל-איסלאם (צילום: איי אף פי) (צילום: איי אף פי)
הרופא והאחיות הבולגריות, שוחררו בעזרת סייף אל-איסלאם(צילום: איי אף פי)

 

ב-1999 נעצרו חמש אחיות בולגריות ורופא פלסטיני, שעבדו בלוב כשנתיים לפני כן, בחשד שהדביקו באיידס ילדים לובים כחלק ממזימה של המוסד הישראלי. כעבור חמש שנים נגזר עליהם עונש מוות. הסכם שותפות עם האיחוד האירופי, כמו גם פיצויים ששולמו למשפחות העצורים, הביאו לסוף הפרשה. האחראי לפתרון מהצד הלובי היה סייף אל-איסלאם, שעל פי דיווחים ניהל את המגעים מול ססיליה סרקוזי, אשתו דאז של נשיא צרפת.

 

פרשת "מורשעי האיידס":

 

"היו עינויים באמצעות מכות חשמל, והיו גם איומים לפגוע במשפחותיהם", סיפר. לדבריו, כמה מהילדים הלובים נדבקו באיידס עוד קודם לבואם של האחיות והרופא ללוב, וכן אחד המקרים אירע לאחר מעצרם. "הייתה כאן רשלנות, היה כאן אסון, הייתה טרגדיה - אך לא היה כאן מעשה מכוון".

 

אב ובנו. סייף אל-איסלאם עם תומכי המשטר בטריפולי באוגוסט (צילום: AP) (צילום: AP)
אב ובנו. סייף אל-איסלאם עם תומכי המשטר בטריפולי באוגוסט(צילום: AP)

 

ב-2008 נדמה היה לרגע שקדאפי הבן עשה את שלו. סייף אל-איסלאם הודיע אז מול קהל של אלפים: "החלטתי לא להתערב עוד בענייני המדינה". לדבריו, הוא קיבל את ההחלטה לאחר שהצליח לממש את כל שאיפותיו המדיניות. "הגשמתי את תוכניותי, הרכבת נמצאת כעת על הפסים. אין לי עוד קרבות גדולים להלחם בהם", אמר.

 

קדאפי הצעיר הסביר כי אין הוא יכול המשיך לפעול בענייני המדינה בשעה שהוא אינו נושא תפקיד רשמי. "זה נכון שהתערבתי בתחומים רבים, בהם יחסי החוץ של לוב כמו גם בענייני פנים של המדינה כגון קידום ופיתוח ערים. עם זאת, הנסיבות השתנו. אם אמשיך בכך הדבר יעורר בעיה", אמר.

 

הסרת המסכה: תחילת ההתקוממות

אולם, משבר המשט הוכיח אחרת, וכמובן, דיכוי המחאה נגד משטרו של אביו, שבסופו של דבר היווה את אקורד הסיום לאחיזת המשפחה ברסן השלטון בלוב. אם רבים סברו שלסייף אל-איסלאם השקפת עולם ליברלית בהשפעת קשריו עם המערב, הרי שמעשיו עם פרוץ המהומות הוכיחו כי החיוכים והדיבורים היו כסות לאדם שאינו שונה בהרבה מאביו.

 

סייף אל-איסלאם ואחיו, סעדי, שנמלט לניז'ר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סייף אל-איסלאם ואחיו, סעדי, שנמלט לניז'ר(צילום: AFP)

 

בפברואר האחרון שיגר איום לעבר המערב לגבי מחירי הנפט שצפויים לעלות אם תימשך ההתקוממות: "אם העימותים יימשכו הנפט הלובי יישרף". כשעלתה האפשרות להתערבות צבאית מערבית נגד המשטר בטריפולי, הוא יישר קו עם אביו, הבן "המערבי" נעלם. "התמודדנו בעבר עם אמרגו, עם הפצצות מהאוויר, עם כל מיני דברים. יש לנו ניסיון, אנחנו מאוחדים בלוב, אם יתקיפו אותנו אנחנו מוכנים, לא נברח", הכריז.

 

קדאפי הבן בזמן הפלת משטר אביו:

 

מתחת לחזות החייכנית, התגלו פתאום הפנים האמיתיים: "לוב נמצאת בפרשת דרכים", הוא הדגיש בתחילת המהומות. "אם לא נסכם היום על רפורמות, לא נתאבל על 84 אנשים, אלא על אלפי מתים, ונהרות של דם יישפכו בכל לוב".

 

ואכן, דם נשפך. בתום כמה חודשים החלו הדיווחים על הסדקים שהולכים ומתרחבים במשטר קדאפי. בקיץ האחרון מדי כמה ימים טענו המורדים כיתרו את בני משפחת השלטון. אחרי אחת הפעמים יצא סייף אל-איסלאם לרחובות טריפולי כדי להוכיח שלא נתפס. "אני כאן כדי להפריך את השקרים", אמר קדאפי לשלושה כתבים שהוסעו למפגש במיוחד.

 

עם זאת, לא עבר זמן רב ועיר הבירה נפלה בידי המורדים, והרודן ובניו נאלצו לנוס על נפשותים, בעודם מחרפים ומגדפים את המורדים ואת המערב. ככל שמצבם הלך והחמיר, כך התגברו הדיווחים על כך שסייף אל-איסלאם נמלטו למדינות השכנות. אחיו, סעדי, זכה למקלט בניז'ר, ונדמה היה שגם הוא בעצמו בדרך למדינה האפריקנית השכנה, עד שנתפס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הפרצוף האחר" של לוב
צילום: רויטרס
סייף אל-איסלאם במעצר
צילום: רויטרס
עם תומכיו במהלך ההתקוממות
צילום: AP
עם כתבים בתחילת המחאה
צילום: רויטרס
מומלצים