שתף קטע נבחר

עימותים בתחריר: "הצבא ממשיך בדרך מובארק"

תגובתה האלימה של המשטרה בסוף השבוע לא ריפתה את ידיהם של אלפים שמפגינים בכיכר תחריר בקהיר, נגד שלטון המועצה הצבאית העליונה. כמה נפצעו מגז מדמיע וכדורי גומי

לאחר לילה קטלני במצרים, מתחדשים העימותים בכיכר תחריר. שוטרים ירו היום (יום א') גז מדמיע לעבר אלפי מפגינים בכיכר בקהיר, שהשיבו להם באבנים. המהומות התפשטו אמש לערים נוספות במצרים, ומאות התעמתו עם המשטרה באלכסנדריה ובסואץ. המפגינים תובעים סוף לשלטון הצבאי, לקראת הבחירות הראשונות לפרלמנט, שיחולו עוד שמונה ימים.

 

מצרים - ממהפכה לבחירות:

שבת קטלנית: שני הרוגים ומאות פצועים

רבבות הפגינו בתחריר: "הצבא כופה דיקטטורה"

ישראליות התפשטו למען הבלוגרית המצריה

 

"המועצה העליונה של הכוחות המזוינים ממשיכה במדיניות של מובארק, דבר לא השתנה לאחר המהפכה", אמר חאלד, בן 28, לסוכנות הידיעות הצרפתית, בעודו נוטה אוהל בכיכר. מפגינים קראו להפלת חוסיין טנטאווי, ראש המועצה השולטת במדינה מאז הדחת הנשיא חוסני מובארק בפברואר.

 

עשרות מהמפגינים הקימו מחסומים ליד בניין משרד הפנים, הסמוך לכיכר. מספר מפגינים נפגעו מהגז המדמיע ומכדורי גומי שנורו לעברם ופונו למסגדים ששימשו כבתי חולים מאולתרים.

 

ההפגנות שהפכו לעימותים אלימים החלו בסוף השבוע. ביום שישי נאספו רבבות בכיכר תחריר, שהייתה לסמל המהפכה נגד שלטון מובארק,  ומחו נגד מסמך שמקורו בממשלה, המצהיר כי הצבא הוא שומר "הלגיטימציה החוקתית". קבוצות שונות ומגוונות חברו יחד לקיום מפגן הכוח הגדול מאז המהפכה, וביניהם בלטה תנועת "האחים המוסלמים", שיצאה בגלוי נגד המסמך.

 

האירועים הפכו אלימים אתמול, כשהשוטרים פעלו לפינוי מאהל המחאה בכיכר.

גם באלכסנדריה ובסואץ פרצו הפגנות אלימות, ודווח על הרוג בקהיר והרוג באלכסנדריה. בקהיר נפצעו מאות כשהשוטרים הסתערו לתוך הכיכר, וירו כדורי גומי וגז מדמיע.

 

ראש ממשלת מצרים, עיסאם שרף, קרא למפגינים לפנותה את הכיכר ולפתוח את צירי התנועה באזור.בהודעה שפרסם, קרא לציבור המצרי "לשמור על המהפכה שלהם ועל מטרותיה ולשמור על השקט והיציבות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים מתעמתים עם השוטרים. "דבר לא השתנה"
צילום: EPA
מומלצים