שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ג'ון הארט: "בגילי לא מודאגים מגודל התפקיד"

  מ"1984" ועד הסדרה "סיפורי עמים" - מאחורי ג'ון הארט יש אינספור תפקידים והוא לא עוצר גם בגיל 71. השנה הוא מופיע ב"בני אלמוות", "החפרפרת" ו"מלנכוליה" של פון טרייר ידידו: "מקווה שהקריירה שלו לא תיפגע בגלל ההערה בקאן". ראיון

  למרות גילו המתקדם, ג'ון הארט בן ה-71 לא עושה סימנים של האטה. את שחקן האופי הבריטי הנפלא אפשר לראות עכשיו מגיח בשני סרטים: "בני אלמוות", סרט האקשן התלת מימדי המסתמך על סיפורי המיתולוגיה היוונית, ו"החפרפרת", עיבוד לרב המכר של ג'ון לה קארה, המתרחש על רקע המלחמה הקרה, בראשית שנות ה-70. בקרוב נראה אותו גם ב"מלנכוליה" של לארס פון טרייר שיגיע לישראל בקרוב.

   

   

  צפו בטריילר של "החפרפרת"

   

  ב"החפרפרת", הארט מגלם את "קונטרול", ראש המודיעין הבריטי, שנאלץ לעזוב את תפקידו, אחרי פעולה כושלת בבודפשט, בעוד גארי אולדמן מגלם את ג'ורג' סמיילי, רב המרגלים שעומד ברכז העלילה.

   

  קונטרול פריק

  "כשאתה מגלם מישהו כמו קונטרול, אתה צריך שתהייה לך אוטוריטה, נוכחות מסוימת", מעיד הארט. "במקרה הספציפי הזה, הייתי חייב להיות מסוגל להרגיש את הטרגדיה של הדמות. את התחושה של בגידה על ידי משהו שטיפחת וסמכת עליו במשך שנים רבות, ועכשיו הוא פוגע בביטחון שלך בדרך העמוקה ביותר".

   

  • אתה בעצמך חובב של ג'ון לה קארה?

   

  "כן. אני חושב שהוא כותב נפלא. הוא מחבר מפורסם ומצליח, אבל לא מוערך מספיק ככותב. אני דווקא כן מעריך אותו - הוא מצליח לקחת אותך לתוך העולם הדמיוני שלו".

   

  ג'ון הארט וגארי אולדמן ב"החפרפרת" ()
  ג'ון הארט וגארי אולדמן ב"החפרפרת"

   

  • גארי אולדמן סיפר שהוא היה קצת עצבני לקראת המפגש והעבודה איתך.

   

  "תמיד רציתי לעבוד איתו. יש בינינו יחסי אהבה-אהבה. תמיד יש עצבנות כשעובדים עם אנשים טובים. יש חלק בך שאומר: 'הפעם אני הולך להיתפס, יגלו שאני כך וכך'. זה לא רק בקולנוע, זה גם בחיים. גם לי קרה, שעשיתי תפקידים בהם הייתי רק ליד. אבל לא אגלה לך באיזה סרטים זה היה. בלי שמות".

   

  • נדמה שאין לך שום בעיה לעבוד לאחרונה להופיע בתפקידי משנה כמו ב"החפרפרת".

   

  "אני אף פעם לא הייתי מוטרד, אם זה תפקיד מוביל או לא. בכנות. מה שמטריד אותי, זה האם אני יכול להציע משהו אינדיווידואלי ומיוחד, שמישהו אחר לא יוכל לעשות זאת. בכל מקרה, בגילי כבר לא מודאגים מדברים כמו גודל התפקיד. במילא, אני לא אמצא הרבה תפקידים מובילים בגיל 71. זה דרך העולם".

   

   

  גארי אולדמן וג'ון הארט. יחסי אהבה-אהבה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  גארי אולדמן וג'ון הארט. יחסי אהבה-אהבה(צילום: MCT)

    

  • בגילך, אתה עדיין יכול ללמוד משהו על משחק?

   

  "אני סוקרטי - אדם חכם שיודע שהוא לא יודע כלום".

   

  • מה למדת בזמן העבודה על "החפרפרת"?

   

  "גיליתי הרבה דברים. למשל הפכתי מודע לחשיבות של התפאורה על הסט, לביצוע של תפקיד. כשהלכתי לסט הדירה של קונטרול, לא ידעתי למה לצפות. ואחרי שהייתי בדירה, ידעתי איך התנהג. השורות הוכתבו על ידי התפאורה המדהימה והתלבושות יוצאות הדופן".

   

  חבר של פון טרייר

  בתחילת החודש הבא, פניו עתירות הנוכחות וההבעה של הארט יפציעו כאמור גם ב"מלנכוליה", המתמקד בחתונה מפוארת, המתרחשת על רקע התקרבותו של כוכב בשם מלנכוליה לעבר כדור הארץ. הארט מגלם את אבי הכלה (קירסטן דאנסט) המטורלל והחמוד, שנאלץ לסבול את נוכחות רעייתו לשעבר (שרלוט רמפלינג) – אישה מעצבנת ושתלטנית ששונאת בכלל טקסים ומתנגדת לחתונה.

   

  זהו שיתוף הפעולה השלישי של הארט עם הגאון הדני השערורייתי, אחרי שהם עשו יחד כבר את "דוגוויל" ו"מנדרליי" - הארט תרם בסרטים האלה את קולו המרשים.

   

  "למזלי, הניסיון שלי עם לארס היה תמיד טוב. אני יודע שהיו אנשים שלא היה להם ניסיון טוב איתו והם דאגו לדווח על כך בתקשורת, אבל אני תמיד נהנה לבלות איתו. אני חושב שהוא מאוד חד אבחנה. הוא יודע מה הוא רוצה לראות על המסך, ומשיג את זה. אני חושב שלארס הוא יוצר סרטים נפלא ואני אוהב את רוב סרטיו. פחות אהבתי את 'אנטי כרייסט' ו'האידיוטים'. הוא לא היה שם במיטבו".

   

  פון טרייר עם הארט (שלישי מימין) והקאסט של "מלנכוליה" בקאן (צילום: AP) (צילום: AP)
  פון טרייר עם הארט (שלישי מימין) והקאסט של "מלנכוליה" בקאן(צילום: AP)

   

  הידידות בין הארט לפון טרייר לא התערערה גם אחרי השערוריה סביב הבמאי בקאן, אחרי ההתבטאויות הבעייתיות שלו, בנוגע להזדהותו עם "אדולף היטלר", שבגללן הוא הוכרז כ"אישיות לא רצויה" והורחק מהפסטיבל. "מה שקרה עם לארס הייתה טעות לחלוטין, והוא עשה זאת בלתי כוונה. ואני יודע בדיוק איך זה קרה, בגלל שהייתי שם.

   

  "במסיבת העיתונאים, לארס אמר משהו כמו: 'הלכתי לישון יהודי וקמתי נאצי', וזה לא עורר שום צחוק. ותמיד, כשאתה נקלע לסיטואציה כזו, כל מאמץ שאתה עושה כשאתה מנסה להסביר מה עשית, רק מסבך אותך – אתה רק חופר בור יותר ויותר עמוק, עד שאתה לא יכול לצאת. לארס לא אמר שהוא תומך בהיטלר ובנאצים. זאת טענה לגמרי מגוחכת. הוא לא אמר שיש לו סימפטיה. הוא אמר שיש לו הבנה. מעט הבנה. זה שונה לגמרי. אני מקווה שהקריירה שלו לא תפגע בגלל הפרשה הזאת".

   

  הארט לצעירים ולמבוגרים

  הארט, בנם של כומר ומהנדסת, למד בצעירותו ציור ומשחק. לקולנוע הוא הגיע בראשית שנות ה-60. בין תפקידיו הבלתי נשכחים: קווונטין קריספ ההומו הקאמפי ב"ערום בשירות הציבור", הקיסר קליגולה המטורף בסדרה "אני קלאודיוס", ווינסטון סמית בעיבוד לספר "1984" וג'ון מריק המעוות ב"איש הפיל", שזיכה אותו במועמדות לאוסקר.

   

  הארט היה מועמד לאוסקר גם על הופעתו ב"אקספרס של חצות" (תפקיד בזכותו ליקט את "גלובוס הזהב"). וכל מי שהיה ילד או נער בשלהי שנות ה-80, זוכר אותו כמספר הסיפורים הקשיש מהסדרה "סיפורי עמים", המסתמכת על אגדות האחים גרים.

   

  זכרונות מהאייטיז. ג'ון הארט ב"סיפורי עמים" ()
  זכרונות מהאייטיז. ג'ון הארט ב"סיפורי עמים"

   

  "זה מדהים איך עד היום אנשים מזכירים לי את הסדרה הזאת", מדווח הארט. "נדמה שכולם מאוד חיבבו את הסיפורים האלה,

  לא רק ילדים. גם אנשים מבוגרים. ג'ים הנסון היוצר של 'החבובות' עשה בסדרה 'סיפורי עמים' עבודה מבריקה. הוא הסתייע באנימטורים טובים, שעזרו לו להשיג את התוצאה הבלתי נשכחת הזאת".

   

  להארט כאמור אין עכשיו שום כוונות לצאת לגמלאות, כל עוד זה תלוי בו. השנה הוא השתתף בסרט "Jayne Mansfield's Car" לצד רוברט דובאל. "אנחנו פורשים רק כשאומרים לנו שלא רוצים להשתמש בנו. היחיד שעשה פרישה מרצון זה לידיעתי שון קונרי. אני בסך הכל לא מתלונן וגם לא יושב ומחכה. ועדיין אני מגשים חלומות".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ג'ון הארט. לא מזדקן
  צילום: MCT
  לאתר ההטבות
  מומלצים