שתף קטע נבחר

המירוץ לגזענות: על התימניות של "המירוץ למיליון"

בהפקת "המירוץ המיליון" החליטו להצעיד את הטלוויזיה הישראלית 20 שנה אחורנית עם המיתוג של צמד "התימניות". האם הם היו מעזים למתג זוג אחר בתור "הרוסיות"?

בדצמבר האחרון, כמעט לפני שנה, הזדעקו רבים מצופי הטלוויזיה. אחרים התגלגלו מצחוק. לבית "האח הגדול" נכנס גמד. אלוהים ישמור. איך מישהו העז להשתמש באדם נמוך קומה, 97 ס"מ אם תרצו לדייק, כדי לייצר רייטינג.

 

 

לצד הגמד, נכנסו לבית תאומות, בימבו אמריקנית, אשכנזים, מזרחים, חנונים וערסים, וזה, כנראה, טבעו של הריאליטי. אתם כבר מכירים את העניין. לוקחים טיפוסים שונים ומשונים מרחבי הקשת התרבותית הישראלית, והקונפליקטים שביניהם מייצרים עניין אצל הצופים.

 

הפרומו הגזעני של "המירוץ למיליון"

 

היופי, אם אפשר לקרוא לזה כך, הוא שבכל אחת מתוכניות הריאליטי - אם זה "הישרדות", "האח הגדול" או כל אחת אחרת - אין צורך לקטלג עבור הצופים את המשתתפים. אנחנו, היושבים מעברו השני של המסך, עושים את זה לבד. הרי ברור שיניב רוחן או אירית רחמים מ"הישרדות" לא ממש יסתדרו על האי עם מי שלא מדברים בשפה שלהם, ולהיפך.

 

"התימניות". לבטח מתביישות באופן הצגתן (צילום: עדי אורני) (צילום: עדי אורני)
"התימניות". לבטח מתביישות באופן הצגתן(צילום: עדי אורני)

 

אבל בעונה החדשה של "המירוץ למיליון", נדמה שנשבר איזשהו שיא במיתוג מתמודדים. כבר בעונה הקודמת לעסו בשבילנו את הסיפור הזה, ועטפו כל אחד מהזוגות בהגדרה סטריאוטיפית די מאולצת. אז היו לנו אז הקיבוצניקיות, הבלונדיניות, השותפים העסקיים, ועוד כמה.

 

וזה מה? מרוקאים, לא? (צילום: אייל אלקבץ) (צילום: אייל אלקבץ)
וזה מה? מרוקאים, לא?(צילום: אייל אלקבץ)

 

בעונה החדשה, לקחו את זה צעד אחד קדימה - והרי לנו: התימניות. לא צריך לראות ולו פריים אחד של התוכנית כדי להבין את גודל הבושה. אפשר להסתפק בתשדירי הפרומו שמספרים לנו, כך לקראת הפרק ששודר אתמול (א') למשל ובו הגיעו המתמודדים לפולין, שמשהו קרה, ש"התימניות הופכות לפולניות" וש"סופם של הצהלולים עלול להגיע". אתם יודעים מה, זה אפילו יותר חמור מה"ערבי ויהודיה" המוצגים בתוכנית. פרט זיהוי שגם אותו ניתן להגדיר כגזענות, אבל אתם יודעים מה - זה כל כך נמוך וצפוי, שאפילו עבר לי ליד האוזן.

 

ומה עם "הכושים"?

באנגלית אומרים וואט דה פאק. איך, מי ולמה חשבו שלגיטימי לקטלג את המתמודדות אוסי וכרמית תחת כותרת כל כך עדתית, סליחה - גזענית? אני משוכנע שלמרות שזה אולי מצחיק רבים מכם, ואפילו אותן, בסתר לבן השתיים האלה מתביישות באופן הצגתן ב"מירוץ". מתביישות בעצמן שנתנו יד להפקת התוכנית לצלם אותן כשהן עושות "קולולו", מדברות על מנהגי העדה ומאפשרות להפקה להלביש אותן בביגוד תימני מסורתי, שלא בטוח שראו אי פעם בחייהן.

 

"המירוץ למיליון" האמריקני. במרכז: שתי כושיות. איך נשמע לכם? (צילום: AP) (צילום: AP)
"המירוץ למיליון" האמריקני. במרכז: שתי כושיות. איך נשמע לכם?(צילום: AP)

 

בואו נעשה תרגיל קטן. נסו להפוך את התימניות, הצהלולים, הביגוד והקולולו, למשהו קצת אחר. האם מישהו יכול לדמיין כותרת כמו "הרוסיות של המירוץ יוצאות לכבוש את העולם", במקום זו המציגה את התימניות באתר התוכנית? האם "הרוסיות יהפכו לאתיופיות" זה משהו שהיה עובר בשקט? לא ממש. הרי אין לכך הגדרה אחרת, פרט לגזענות.

 

גם במישור העולמי, הרי מדובר בפורמט בינלאומי - זה בחיים לא יכול היה לקרות. נסו לשער מה היה קורה לרשת הטלוויזיה שהיתה משדרת בארצות הברית פרק של "המירוץ" בהשתתפות "השחורות", או אפילו אם היו מוצגות - או מוצגים - כאפרו-אמריקנים. קטלוג שכזה, רבותיי, לא ראוי לשידור - לא בעולם ולא בישראל.

 

ואם אתם נמנים על מי שלא מתרגשים מהקטלוג הבזוי, תסלחו לי, אבל משהו אצלכם לא בסדר - לא פחות ממי שמשדר את התכנים האלה בסוף 2011. אם אתם צוחקים מההומור הזה, כנראה לא התקדמתם ולו שלב אחד בחייכם מאז כיכבו על מסכינו סרטי הבורקס עם הדמויות הסטריאוטיפיות של יוסף שילוח וזאב רווח, למשל. הסטריאוטיפים שאחזו אז בבידור הישראלי, כנראה לא עזבו אותנו. והעצוב מכל הוא שעדיין יש לעניין הזה המון קהל. שאתם צופים בזה ולא מבינים מה הבעיה פה בכלל. וחבל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"התימניות". נראה אתכם הופכים את זה לרוסיות
צילום: עדי אורני
לאתר ההטבות
מומלצים