שתף קטע נבחר

"סכנה ברורה ומיידית לכלי התקשורת"

מאות עיתונאים, מכל כלי התקשורת בישראל, השתתפו בכנס חירום מיוחד נוכח "המגמה המסתמנת לפגוע בעיתונות בישראל". הדוברים בכנס התייחסו בין השאר להצעת חוק לשון הרע החדשה ולמינויים ופיטורים ברשות השידור

 

התקשורת מתגייסת להגן על חופש הביטוי: מאות עיתונאים השתתפו היום (א') בכנס חירום שנערך בסינמטק בתל אביב למען תקשורת חופשית. הכנס נערך על רקע הצעת תיקון לחוק לשון הרע שמקודמת בימים אלה בכנסת ושלפיה יוגדל באופן קיצוני הפיצוי ללא צורך בהוכחת נזק; על רקע סכנת הסגירה המרחפת על ערוץ 10, הניסיון לבטל את החסויות של גלי צה"ל, הפוליטיזציה ברשות השידור ועוד.

 

מנחה הטקס, העיתונאי מוטי קירשנבאום, קבע כי מטרת הכנס היא "לבצר את חופש העיתונות במיוחד בתקופה בה מנסים להצר את צעדיה". קירשנבאום אמר כי "בישראל פועלת תקשורת חזקה ורבת השפעה. לא שהיא חסרת פניות ולא שהיא נקייה מטעויות, והיא בהחלט נדרשת לחשבון נפש בכל עת, אבל הפלורליזם בתקשורת הוא הגורם המשמעותי ביותר בעבודתה ועליו להישמר. חופש העיתונות הכרחי לעיצוב דמותה של החברה שלנו".

 

רזי ברקאי, מיוזמי הכנס: "היינו צריכים לקיים את הכנס הזה מזמן, כאשר התחילו ההתנכלויות לכלי התקשורת השונים. אבל בחרנו במקצוע נרקסיסטי, ולרוב כשפוגעים בעמיתים שלנו זה לא ממש מזיז לנו. הגיע הזמן שנהיה מאוחדים ונעצור את הדורסנות".

 

יאיר לפיד אמר בפתח דבריו כי הוא אינו רוצה להיות מזוהה עם "הברנז'ה השמאלנית של התקשורת" שלדבריו גורמת לנזק גדול, "אך התיקון לחוק לשון הרע, הניסיון לסגור את ערוץ 10 והניסיון לפטר ברשות השידור הם מעשים כוחניים של שלטון חסר רסן שהחליט לבצע השתלטות עוינת על התקשורת. אין שום דבר ימני כאן, אלא ניסיון לסתום ולחנוק את הקולות שלא מוצאים חן בעיני השלטון", אמר לפיד וקבע: "זו חבורה אלימה של פוליטיקאים - שמבקשים להיות גם שלטון וגם קורבן. כל אדם הגון ושפוי חייב להתנגד ולהתייצב נגד זה".

 

אבי וייס, מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2, אמר: "זהו מצב חירום, הסכנה היא ברורה ומיידית ולכן כולנו נקראים לעמדות השמירה. שרשרת החוקים נועדה להגביל ולהשתיק אותנו. אני רואה בדאגה עמוקה את מה שקורה עם ערוץ 10. זה המקום לומר שתחרות עיתונאית היא הכרחית לדמוקרטיה".

 

גילוי דעת

בתום הכנס התפרסם גילוי דעת עליו חתמו מאות עיתונאים: "אנחנו, עיתונאים ועיתונאיות מכלי תקשורת שונים, מוחים על המגמה המסתמנת בחודשים האחרונים, לפגוע בעיתונות בישראל, הן באמצעות חקיקה דורסנית, הן בהפעלת שוט כלכלי. מהלכים אלה מטרתם לפגוע בכלי התקשורת הציבוריים והפרטיים גם יחד.  אנו קוראים לשרי הממשלה ולחברי הכנסת לחזור בהם מהצעדים הללו, ולהתגייס לביצור הדמוקרטיה וחופש הביטוי. אנחנו מצידנו ננקוט בכל הצעדים החוקיים העומדים לרשותנו כדי להיאבק בכוונה להצר את צעדיה של העיתונות החופשית בישראל".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כנס העיתונאים
צילום: מוטי קמחי
מוטי קירשנבאום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים