שתף קטע נבחר

אין הסכם: רשימת המועמדים לעליון תיפתח מחדש

לעליון עדיין חסרים שופטים: הוועדה לבחירת שופטים לא הגיעה להסכמות ותצביע רק בחודשים הקרובים על מינוי שני שופטים חדשים. בהמשך יוחלט לגבי שניים נוספים - כנראה כדי לאפשר מינוי מזרחי. ביניש: "באווירה שנוצרה אין טעם לבחור שופטים"

כינוס הוועדה לבחירת שופטים הסתיים הערב (יום א') ללא הסכמה על זהות השופטים החדשים שימונו לבית המשפט העליון. בתום דיון סוער, החליטו חברי הוועדה לפתוח את רשימת המועמדים מחדש. ככל הנראה, ייבחרו בסופו של דבר ארבעה שופטים ולא שלושה - שניים בחודשים הקרובים, ושניים נוספים בהמשך. בכך יתאפשר מינוי של שופט מזרחי, אך בית המשפט העליון ימשיך לסבול מעומס התיקים הכבד גם בתקופה הקרובה.

 

המרוץ לעליון, כותרות אחרונות

שר המשפטים: המצב בעליון נורא

שופט מזרחי בעליון? אלה המועמדים

מורה נבוכים: הכל על חוקי העליון  

 

לפי המסתמן, שני שופטים ימונו תחילה במקום השופטים אדמונד לוי ואילה פרוקצ'יה, שכבר פרשו. שניים נוספים ימונו בהמשך במקום נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, שתפרוש בפברואר, ובמקום המשנה לנשיאה אליעזר ריבלין, שצפוי לפרוש באפריל. ביום שישי הקרוב תתכנס הוועדה לבחירת שופטי המחוזי, כאשר עדיין קיימת אפשרות תיאורטית שייבחרו שופטים לעליון, אולם הסיכוי לכך נמוך.

 

השר ארדן. הוועדה לא הגיעה להסכמה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השר ארדן. הוועדה לא הגיעה להסכמה(צילום: גיל יוחנן)

 

"באווירה הציבורית שנוצרה, בה כל מועמד מתויג בתגית כזו או אחרת, אין טעם לבחור שופטים", אמרה הנשיאה ביניש בסופה של הישיבה, ורמזה לכך ששר המשפטים יעקב נאמן וחברי כנסת מהימין פעלו רבות למינויו של השופט נועם סולברג, תושב אלון שבות שמעבר לקו הירוק. במקביל, נטען כי השופט צבי זילברטל הוא מועמדה של ביניש. נשיאת העליון אמרה את הדברים על דעת השופטים אשר גרוניס ומרים נאור, החברים אף הם בוועדה.

 

במהלך הישיבה אמרה ביניש כי גם השופט סולברג עצמו נפגע מכך. היא ציינה כי לה ולשאר השופטים אין כל בעיה עם השופט סולברג, וכי הוא שופט ראוי ומוערך, אולם הבעייתיות היא לתייג אותו כשופט מטעם הימין. שופטי העליון אף הטילו וטו על ההצעה שהעלו השרים גלעד ארדן ויעקב נאמן למנות שני שופטים עכשיו, לפתוח את הרשימה ולמנות שופט שלישי ממוצא מזרחי מאוחר יותר. 

 

ביניש הטילה וטו על ההצעה למינוי שני שופטים כעת

למרות הפצרות שר המשפטים נאמן, סירבו הנשיאה ושאר השופטים להצעה זו, עליה דווח ב-ynet, ואף לא נענו לבקשותיו של השר נאמן לחשוב על העניין עד ליום שישי הקרוב, אז תתכנס הוועדה שוב. ביניש, על דעת השופטים נאור וגרוניס ועו"ד רחל בן ארי, התעקשה על פתיחת הרשימה ולכן הישיבה התפזרה ללא מינוי שופטים חדשים.

  

בסיומה של הישיבה אמר ח"כ אורי אריאל, אחד מהדוחפים למינויו של סולברג: "הישיבה הסתיימה ללא בחירת שופטים לבית המשפט העליון, נפעל לתקן זאת בהתאם. לא הגענו להסכמה של שבעה חברי ועדה. היינו יכולים לעשות זאת אחרת".

 

בשבועות האחרונים דווח על "דיל" שהתגבש בין נשיאת העליון ביניש לבין שר המשפטים, יעקב נאמן, לפיו ימונו סולברג והשופטים זילברטל ודבורה ברלינר, מועמדת הפשרה. אולם, בימים האחרונים נסוגה ביניש מההסכם, בין היתר על רקע גל החקיקה בנוגע לבית המשפט העליון, ומשום שלא רצתה למנות לבית המשפט העליון שופט שיסומן מראש כאיש ימין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיאה דורית ביניש. השופטים מתויגים"
צילום: גיל יוחנן
ח"כ אורי אריאל. "היה יכול להיות אחרת"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים