שתף קטע נבחר

הדיל החדש: שני שופטים ייבחרו, ביניהם סולברג

הנשיאה ביניש שוחחה עם נאמן לפני הדיון בוועדה לבחירת שופטים ותסכים כנראה למינוי השופט שנדחף על ידי הימין ומתגורר באלון שבות. יחד איתו ייבחר עוד שופט - זילברטל או ברלינר. שופט שלישי ימונה בהמשך, כדי לאפשר למזרחי להיבחר

נשיאת בית המשפט העליון מתגמשת? מסתמן שהנשיאה דורית ביניש תסכים לבחירתו של השופט נועם סולברג לבית המשפט העליון, ביחד עם שופט נוסף - צבי זילברטל או דבורה ברלינר. ל-ynet נודע כי על פי הדיל החדש ימונו היום (א') לעליון שני שופטים ולא שלושה, ובעקבות זאת תיפתח הרשימה מחדש למועמדים נוספים - על מנת לבחור שופט נוסף, שככל הנראה יהיה שופט מזרחי.

 

המרוץ לעליון, כותרות אחרונות

שר המשפטים: המצב בעליון נורא

שופט מזרחי בעליון? אלה המועמדים

מורה נבוכים: הכל על חוקי העליון  

 

על פי הערכות, אחד משני השופטים שימונו היום יהיה סולברג, לאחר שהנשיאה ביניש הבהירה בשיחות סגורות כי היא איננה מתנגדת לבחירת תושב אלון שבות, שבגוש עציון, מעבר לקו הירוק. יחד עם סולברג, המועמד של שר המשפטים יעקב נאמן ושל חברי הכנסת מהימין, ימונה ככל הנראה זילברטל, המועמד של ביניש, או השופטת ברלינר, מועמדת הפשרה.

 

השר ארדן מגיע לוועדה. "יש מספיק מזרחים שראויים לעליון" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השר ארדן מגיע לוועדה. "יש מספיק מזרחים שראויים לעליון"(צילום: גיל יוחנן)

 

בסוף השבוע הסתמן כי היום לא ימונו שופטים לעליון, אולם בשיחות בין השר נאמן לנשיאה ביניש הגיעו השניים להבנות לפיהן ימונו שני שופטים, כשסולברג יהיה אחד מהם. עם זאת, דבר עדיין לא סגור ובישיבת הוועדה לבחירת שופטים, שנערכת הערב, כל האופציות פתוחות.

 

עוד בערוץ החדשות:

חשד לרצח: עצמות נער נמצאו בחולות ראשל"צ

אחיו של אדולף היטלר מניו ג'רזי נלקח מהוריו 

 

עם כניסתו לוועדה, אמר השר גלעד ארדן: "אני מקווה מאוד שייבחרו היום שופטים לבית המשפט העליון, הגיעו לאוזנינו השמועות על כך שהנשיאה ביניש נסוגה מהסכמות. אני מקווה שנצליח לשכנע לפחות שבעה מתוך תשעת חברי הוועדה לבחור לפחות שני שופטים. אני בעד בחירת שופט מזרחי לבית המשפט העליון ויש מספיק שופטים מזרחיים המכהנים בבתי המשפט המחוזיים שראויים לכהונה בעליון".

 

ח"כ אורי אריאל. "רשימת המועמדים ראויה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ אורי אריאל. "רשימת המועמדים ראויה"(צילום: גיל יוחנן)

 

חבר הכנסת אורי אריאל, אף הוא חבר בוועדה לבחירת שופטים, הוסיף: "יש רשימת מועמדים ראויים, מתוכה ייבחרו שופטים בצורה האחראית ביותר. בבית המשפט העליון חסרים כבר תקופה ארוכה שלושה שופטים שפרשו, יש עומס גדול על בית המשפט ויש צורך דחוף למנות. לכן אני מצפה מחברי הוועדה שביחד ננהג בזהירות ונמנה שופטים כבר השבוע. ראוי שיהיה שופט מזרחי ואני מאמין בסופו של תהליך שייבחר אחד כזה".

 

ביניש נסוגה מהדיל הקודם

בימים האחרונים החליטה הנשיאה ביניש לחזור בה מהדיל שהושג בינה לבין נאמן, על פיו ימונו שלושה שופטים אלו לעליון. ביניש עשתה זאת בגלל כעסה על הפרסומים השונים על כך שישנו דיל לבחירת סולברג, זילברטל וברלינר, ובעקבות האווירה הציבורית וגל החקיקה של חברי הכנסת מהימין נגד בית המשפט העליון

 

בנוסף, הבינה הנשיאה כי אם לא ייבחר שופט מזרחי, לאחר פרישתו לאחרונה של אדמונד לוי, יאשימו אותה באחריות לכך. לכן החליטה ביניש שבסיבוב הנוכחי יש לבחור שופט ממוצא זה. הנשיאה לא צפויה להעלות את שמו של היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, אולם לא צפויה להתנגד לו אם שמו יועלה.

 

גורם משפטי בכיר אמר ל-ynet: "רקמו עם הנשיאה דיל, למרות שזה לא מכבודה לעשות דילים, וגם מוציאים אותה כאילו היא נגד שופט מזרחי. ביניש בעד לפתוח את הרשימות ולהכניס מועמדים חדשים על מנת שייבחר שופט מזרחי". גורמים בסביבתה של הנשיאה הדגישו כי הנשיאה לא אוהבת את העיסוק שנוצר בימים האחרונים סביב השופט סולברג ואת העובדה שפוליטיקאים דוחפים למינויו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיאה דורית ביניש. הסכימה לדיל החדש?
צילום: נועם מושקוביץ
נועם סולברג. בדרך לעליון
צילום: חיים צח
ח"כ דוד רותם. הימי תומך בסולברג
צילום: גיל יוחנן
מומלצים