שתף קטע נבחר

ארדן מתעקש על סולברג, ביניש כנראה תטרפד

אנשי הימין בוועדה מתעקשים על מינוי השופט, אך דורית ביניש לא ששה לקבל את ה"דיל" - ומסתמן שגם הפעם לא ייבחרו שלושה שופטים חדשים לעליון. "השופט סולברג מרגיש לא טוב עם הצורה שבה שמו עולה", אמרו בסביבתו הקרובה

הוועדה לבחירת שופטים תתכנס שוב היום (א'), אך כפי שפורסם ב-ynet, מסתמן כי לא ייבחרו שופטים לבית המשפט העליון וההצבעה תידחה. במוקד המחלוקת עומד מינויו של השופט נועם סולברג, וגורמים בסביבתו אמרו כי בימין עשו לו עוול בכך שסימנו אותו כמועמד המועדף עליהם.

 

הקרב על העליון - כותרות אחרונות

 

חבר הוועדה, השר גלעד ארדן, הבהיר בשיחה עם ynet כי בכוונתו להתעקש על מינוי סולברג, "לא בגלל שהוא ימני, אלא בגלל שהוא שופט מצטיין". הוא הוסיף כי "ככל שאתרשם שמתחילים לפעול לטובת השיקוף, כדי שתובטח כניסתם של מועמדים ממוצא מזרחי, אטה יותר לתמוך במינויים. אולם אם אתרשם שחברי הוועדה לא מחויבים לכך, אעדיף שלא לתמוך".

 

בית המשפט העליון. הכל עוד פתוח (צילום: רון פלד) (צילום: רון פלד)
בית המשפט העליון. הכל עוד פתוח(צילום: רון פלד)

 

בשבועות האחרונים דווח על "דיל" שמסתמן בין חברי הוועדה, לפיו סולברג ייבחר לכהונה בעליון בתמורה לבחירה בשופטים צבי זילברטל, המועדף על נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, ודבורה ברלינר. אולם בימים האחרונים, החלה ביניש להרהר בשנית בנושא - בין היתר על רקע גל הצעות החוק בעניין בית המשפט העליון.

 

גורם משפטי בכיר אמר ל-ynet כי "הנשיאה לא רוצה שום שופט עליו מודבקת תווית כזו או אחרת, ואנשי הימין לא מבינים כי הם עושים עוול לשופט סולברג כאשר הם דוחפים אותו בצורה כה אגרסיבית לכהונה כשופט בבית המשפט העליון". בנוסף, גם העובדה שברשימת המועמדים אין אדם מזרחי, עלולה להוביל לפתיחת הרשימה מחדש.

 

חבר בכיר בוועדה העריך שלנוכח המסרים ששיגרה נשיאת בית המשפט בעניין השופט סולברג, כלל לא בטוח שהמינוי יעבור: "עדיין לא מוצו כל הליכי המשא ומתן בעניין הרכב השופטים". לדבריו, לא ניתן יהיה להעביר את מינוי סולברג אם ביניש תדבוק בהתנגדותה.

 

"כלי משחק בידי הפוליטיקאים" 

גם השופט סולברג עצמו חש שנפגע בעקבות דחיפת אנשי הימין למינויו. "הוא מרגיש שהוא כלי משחק בידי הפוליטיקאים", אמרו גורמים בסביבתו הקרובה, "הוא מעוניין להיבחר לכהונת שופט בגלל כישוריו הרבים ולא בגלל דעותיו הפוליטיות. חברי הכנסת מהימין לא מבינים שהם עושים לו עוול. השופט סולברג מרגיש לא טוב עם הצורה שבה שמו עולה כמועמד לעליון".

 

עוד בערוץ החדשות:

היכן יישפט קדאפי הבן? התובע מהאג יגיע ללוב

האוצר מתנגד לתשלום חצי שכר מינימום לקרביים

 

סולברג, המכהן כיום בבית המשפט המחוזי בירושלים, נחשב לשופט חכם, צנוע ובעל כישורים רבים. הוא זוכה להערכה רבה מצד חבריו השופטים במחוזי, וגם בתמיכתה המלאה של נשיאת בית המשפט המחוזי, מוסיה ארד, שאף כתבה לפני כשנתיים מכתב המלצה חם בשבחו לוועדה לאיתור יועץ משפטי לממשלה, תפקיד לו סולברג היה מועמד.

 

בסביבתו של השופט לא פסלו את האפשרות כי הוא עצמו יבקש שלא להיבחר לעליון בסבב הזה, אך האפשרות הזו לא נראית ריאלית. גורם משפטי בכיר אמר ל-ynet כי "טוב היה עושה השופט סולברג אם היה קם מחר בבוקר ואומר לנשיאה ביניש ולחברי הוועדה כי אינו מעוניין להיבחר כעת וכך היה קוטע את הקמפיין של אנשי הימין. סולברג הוא שופט צעיר, שיהיו לו עוד הזדמנויות רבות להגיע לכהונה בבית המשפט העליון ואין ספק שדבר זה היה מקנה לו נקודות זכות רבות".

 

למרות ההערכות כי שלושת שופטי העליון החדשים לא ייבחרו מחר, כל האפשרויות

פתוחות. עם זאת, יש לציין כי דיון נוסף של הוועדה נקבע ליום שישי, וייתכן שחבריה ירצו להמתין למועד זה. אם תתקבל החלטה לפתוח מחדש את רשימת המועמדים, תצטרך הוועדה לחכות כחודש לפני ההצבעה, על מנת לרשום את שמם של המועמדים החדשים ב"רשומות".

 

בוועדה לבחירת שופטים תשעה חברים - שני שרים (יעקב נאמן וגלעד ארדן), שני חברי כנסת (דוד רותם מישראל ביתנו ואורי אריאל מהאיחוד הלאומי), שני נציגי לשכת עורכי הדין ושלושה שופטים. מכיוון שלמינוי שופט עליון דרוש רוב של שבעה חברים, וחברי הוועדה מטעם בית המשפט נוהגים להצביע יחד, נדרש למעשה קונצנזוס - מה שמוביל לשיטת ה"דילים".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השופט סולברג. "רוצה להיבחר בגלל כישוריו"
צילום: חיים צח
דורית ביניש. לא רוצה שופט עם תווית
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים