שתף קטע נבחר

שר המשפטים: המצב בבית המשפט העליון נורא

נאמן התייצב מול המתנגדים לחקיקה לשינויים בבית המשפט העליון והיתמם בהתייחסו ל"חוק גרוניס": "זה לא חוק גרוניס. אתם טועים ומטביעים תוויות". הוא הביע התנגדות לבחירת שופט "מזרחי תחת מזרחי" וקרא למנות את הטובים ביותר

האם החוק שמקדמת הכנסת באמת לא חוקק כדי להכשיר את כהונתו של השופט אשר גרוניס כנשיא בית המשפט העליון? שר המשפטים, יעקב נאמן, התייצב אחר הצהריים (יום ד') להשיב להצעות לסדר בעניין הליך מינוי השופטים לבית המשפט העליון, ותקף את המתנגדים: "אני מצטער מאוד שהח"כים קראו לזה חוק גרוניס, זה לא חוק גרוניס. אתם טועים ומטביעים תוויות".

 

 חוקים במחלוקת - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

השר נאמן התייחס לקריאה למנות שופט מעדות המזרח לבית המשפט העליון. "צריך למנות את הטובים ביותר", הצהיר נאמן שמתח ביקורת על העלאת הסוגיה לדיון: "הפכו את הנושא הזה לדגל בפריימריז, בושה וחרפה, אני ממש מתבייש בזה שחברי כנסת עושים את הדבר הזה". הוא הדגיש כי הוא שולל לחלוטין "את השיטה של מינוי ספרדי תחת ספרדי" בבית המשפט העליון.

 

עוד בערוץ החדשות :

 

נאמן אמר כי "המצב בבית המשפט העליון איום ונורא. מספר התיקים שאי אפשר לדון בהם, כי אין הרכבים, גדול מנשוא ומי שסובל מזה זה הציבור ואני צריך לדאוג לציבור". הוא הסביר כי הבעיה בישראל היא "שנאת החינם ולא אויבים חיצוניים", והוסיף: "האם באמת מדובר בהצעות חוק אנטי-דמוקרטיות שיביאו להרס מערכת המשפט? לא ולא". הוא תקף את חברי הכנסת על כך שלא התייצבו לדיון: "במקום שפיכת דברים וגיבובי דברים בתקשורת מתקיים דיון רציני בכנסת. צר לי שאפילו 1 חלקי 12 מהכנסת לא נמצאים פה".

 

בהתייחסו ל"חוק גרוניס", אמר: "בעבר כיהנו נשיאים לבית המשפט העליון תקופות קצרות מ-3 שנים, לדוגמה כבוד הנשיא לנדאו ז"ל אחד מענקי המשפט במדינת ישראל, יצחק כהן ז"ל". לפי "חוק גרוניס", התקופה המינימלית לכהונה כנשיא בית המשפט העליון תקוצר משלוש שנים לשנתיים. משמעות ההצעה היא שהשופט אשר גרוניס יוכל לכהן כנשיא בית המשפט העליון, לאחר פרישתה של השופטת דורית ביניש בעוד כארבעה חודשים. הצעה זו עברה שלשום בקריאה ראשונה.

 

אחת מהצעות החוק שעוררו זעם בקרב האופוזיציה, שינוי בחירת נציג לשכת עורכי הדין לוועדה למינוי שופטים, התקדם היום צעד נוסף בדרך להשלמת חקיקתו.

היועץ המשפטי לכנסת, עו״ד איל ינון, הודיע כי לא מצא פסול בהליך ההצבעה שהתקיים הבוקר בוועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת על החוק. עו"ד ינון דחה את טענת האופוזיציה על הליך לא דמוקרטי. הצעת החוק הונחה על שולחן הכנסת ותעלה להצבעה ביום שני. לפי ההצעה המתוקנת, הבחירה של נציגי לשכת עורכי הדין לוועדה תיעשה ברוב של שני שלישים מקולותיהם של חברי מועצת הלשכה.

 

על פי ההצעה המקורית, שהוגשה על ידי חבר הכנסת רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), יו"ר לשכת עורכי הדין יהיה באופן אוטומטי חבר בוועדה לבחירת שופטים. מתנגדיה טענו כי החוק נועד לחזק את ההשפעה של שר המשפטים, יעקב נאמן. לטענת האופוזיציה, הליך החקיקה המהיר - במסגרתו אושרה השבוע בקריאה טרומית הצעת החוק - נועד להביא לסיום הליכי החקיקה תוך ימים ספורים, כדי לאפשר שילוב של יו"ר לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים כבר בסבב הבחירה הקרוב.

 

יו"ר הישיבה בוועדת חוק, חוקה ומשפט, ח"כ יריב לוין (ליכוד), שמילא את מקומו של יו"ר הוועדה דוד רותם (ישראל ביתנו), הציע לקראת תום הדיון לשנות את הליך הבחירה של נציגי לשכת עורכי הדין . משמעות הדבר היא שלא בהכרח ייבחר יו"ר הלשכה, אלא מישהו אחר מטעמו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא ספרדי במקום ספרדי", השר נאמן
צילום: גיל יוחנן
"המצב נורא". נשיאת העליון
צילום: גיל יוחנן
בעד הקואליציה. עו"ד ינון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים