שתף קטע נבחר

נאמן לשופטים: תואשמו שבגללכם איש לא נבחר

בתום ישיבה מתוחה ולחוצה, הצדדים חזרו לנקודת המוצא: ביניש ונאמן לא הגיעו להסכמות, שופטים חדשים אין ועומס התיקים רק יילך ויגדל. הדיון על הפנים של העליון, מבט מבפנים

"בית המשפט העליון קורס, ואתכם יאשימו שבגללכם לא ייבחרו שופטים" - כך אמר לשופטי העליון שר המשפטים, יעקב נאמן, בשיאו של הדיון הסוער בוועדה לבחירת שופטים. הוועדה לא הגיעה אמש (יום א') להסכמות, וגם בחודשים הקרובים ייאלץ העליון להתנהל עם מספר שופטים נמוך מהתקן, ועומס התיקים רק יילך ויגבר. אז מה בעצם היה בישיבה? 

 

המרוץ לעליון, כותרות אחרונות

אין הסכם, רשימת המועמדים תיפתח

הרב מצגר: למנות את סולברג לעליון

שר המשפטים: המצב בעליון נורא

שופט מזרחי בעליון? אלה המועמדים

מורה נבוכים: הכל על חוקי העליון  

 

בתחילת הדיון הבהירה לחברי הוועדה נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, כי "באווירה הציבורית שנוצרה, בה כל מועמד מתויג בתגית כזו או אחרת, אין טעם לבחור שופטים". בכך היא רמזה לכך שהשר נאמן וחברי כנסת מהימין פעלו למינויו של השופט נועם סולברג, תושב אלון שבות שמעבר לקו הירוק. במקביל, נטען כי השופט צבי זילברטל הוא מועמדה של ביניש.

 

נשיאת העליון, שהציעה לפתוח את הרשימה מחדש - הצעה שהתקבלה בסופו של דבר - אמרה את הדברים על דעת השופטים אשר גרוניס ומרים נאור, החברים אף הם בוועדה, ובגיבוי נציגת לשכת עורכי הדין רחל בן ארי. לדברי ביניש, אותה אווירה "גורמת לירידה באמון בבית המשפט. בחירת שופטים במועד הנוכחי תהווה פגיעה בתדמית". השופטת נאור נתנה לנשיאה רוח גבית ודיברה גם היא על האווירה הציבורית, בהקשר ל"חוקי העליון" שעלו לאחרונה בכנסת.

 

ארדן. הצעת "שני שופטים עכשיו" לא התקבלה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ארדן. הצעת "שני שופטים עכשיו" לא התקבלה(צילום: גיל יוחנן)

 

לאחר דבריה של ביניש, הציע השר גלעד ארדן לבחור שני שופטים בישיבה הנוכחית, לפתוח את הרשימה, ולאחר מכן לבחור עוד שני שופטים. אולם גם להצעה זו התנגדו הנשיאה, השופטים נאור וגרוניס ועו"ד בן ארי.

 

"מה נותנות ההדלפות?"

בנקודה זו ניסה השר נאמן ללחוץ על השופטים להגיע להסכמות ולבחור כבר בישיבה זו לפחות שני שופטים לעליון. הוא פנה לשופטים ואמר: "לא יכול להיות שלא ייבחרו היום שופטים לבית המשפט העליון. בית המשפט העליון קורס, השופטים נמצאים תחת עומס רב. יאשימו אתכם שבגללכם לא ייבחרו שופטים". הוא אפשר שתי הפסקות להתייעצויות לא פורמליות, בניסיון לראות אם השופטים יחזרו בהם, אולם גם זה לא שינה דבר.

 

במקביל, שר המשפטים מתח ביקורת גם על חברי הכנסת מהימין, החברים בוועדה: "לא ייתכן שאתם מדליפים סיכומים וגורמים לדיון ציבורי פומבי בכל השמות. מה נותנות ההדלפות?".

 

ח"כ דוד רותם. נאמן תקף גם את אנשי הימין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ דוד רותם. נאמן תקף גם את אנשי הימין(צילום: גיל יוחנן)

 

נאמן, יו"ר הוועדה, העלה את הנושא להצבעה ושאל מי רוצה למנות בישיבה שופטים וכמה - שלושה שופטים, שניים או בכלל לא. שלושת שופטי העליון ועו"ד בן ארי הצביעו נגד בחירת שופטים בישיבה ובעד פתיחת הרשימה. שאר חברי הוועדה תמכו בבחירת שני שופטים. נאמן נותר בעמדתו - בחירת שלושה שופטים - אולם הסכים להתפשר, על מנת לאייש את התקנים.

 

ביניש: תיוגו של סולברג הוא הדבר הבעייתי

בישיבה עלה גם שמו של השופט סולברג, שבדיווחים קודמים נטען כי הנשיאה מתנגדת למינויו. ביניש ציינה כי אין לה כל בעיה עם השופט סולברג וכי הוא שופט ראוי, אולם לתייגו כשופט ימני זה דבר בעייתי. גם השופטת נאור החרתה-החזיקה אחריה ואמרה כי סולברג הוא מועמד ראוי. בהמשך לא דנו חברי הוועדה בשמות מועמדים, אלא רק בשאלה אם אפשרי לבחור בישיבה הנוכחית שופטים, דבר שלא צלח. כל תשעת חברי הוועדה תמכו גם בהצעת ארדן - מינוי שופט מזרחי לעליון.

 

במהלך הישיבה, שהוגדרה על ידי הנוכחים כמתוחה ולחוצה, התרחש עימות מילולי בין השר נאמן לבין עו"ד בן ארי, שבאה אליו בטענות על כך שלא רצה לדחות את הישיבה ולא אפשר לפתוח את רשימת המועמדים. היא אף האשימה את השר כי לא חיכה לתוצאות בחירות לשכת עורכי הדין לנציגים בוועדה, שצריכות להתקיים ביום שלישי הקרוב. נאמן הגיב ואמר: "לא מוצא חן בעיניי שאת מחווה דעה בתקשורת על מועמדים לעליון".

 

לאחר הכישלון למנות שופטים, ציין השר נאמן כי הוא מצטער שזו החלטת השופטים, אולם ימתין עד ליום שישי הקרוב - אז מתכנסת הוועדה לבחירת שופטים לבתי המשפט השלום והמחוזי - ויראה אם יש שינוי בעמדתם. אם כן, הוא יוסיף לסדר היום בחירת שופטים לבית המשפט העליון, אולם כרגע נראה כי הסיכויים לבחירת שופטים לעליון ביום שישי נמוכים ביותר.

 

אם השופטים לא ישנו דעתם, הרי שרשימת המועמדים תיפתח מחדש ויתווספו אליה שמות מועמדים ממוצא מזרחי. בעוד מספר שבועות תתכנס הוועדה לבחור שוב, והפעם ארבעה שופטים - שני שופטים במקום אדמונד לוי ואילה פרוקצ'יה שפרשו, שופט אחד במקום הנשיאה ביניש שצפויה לפרוש בפברואר ושופט נוסף במקום השופט אליעזר ריבלין, שאמור לפרוש באפריל. עדיין לא ברור אם הרביעייה תיבחר בישיבה אחת, או בשני מועדים שונים.


פורסם לראשונה 20/11/2011 23:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נאמן. האשים את השופטים
צילום: גיל יוחנן
ביניש. "אין טעם לבחור שופטים"
צילום: ג'ורג' גינסברג
השר ארדן. כולם מסכימים שיש למנות מזרחי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים