שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מעושרות: האם כסף זה כל מה שאנחנו מחפשות?

  מה זה שידוך יפה והאם נשים בהכרח תעדפנה כסף כערך עליון בבואן לחפש אחר האחד שלהן? שרית בראל מאמינה שנשים שבוחרות בכסף הופכות עצמן לדמויות משנה בהצגה כלכלית שלא קשורה אליהן, ושתחליף אותן כמו זוג גרביים ישנים

  כוח המשיכה על פני כדור הארץ הוא עצום, הרי בזכותו אנו מהלכים על הקרקע ולא עפים באוויר. בקרב בני האדם כוח המשיכה הוא הגורם מספר אחד להימצאותם האחד בקרבת השני, וכשמדובר בקשר זוגי כוח המשיכה הוא האלמנט הראשוני הנודף מאיתנו, ואותו נחפש אצל האחר.

   

  עוד על משיכה לכסף בערוץ יחסים:

  זה מה שקורה כשבחורה מסתנוורת בגלל כסף

  אני צריכה ביטחון. הכול יותר קל כשיש כסף

  אני מצטערת, אין לי כסף לבוא לחתונה שלכם

  מדברים על משיכה לכסף גם בפייסבוק שלנו

   

  כסף זה סקסי

  אנו הנשים, שונות ומגוונות. לכל אחת מאיתנו צבע משלה, וכך גם הגורמים למשיכה שלנו כלפי בני המין השני. אך בכל זאת ארצה להכליל ולומר שכולנו חולמות להתחתן, וחלקנו הגדול חולמות להתחתן יפה. להתחתן יפה זה לא רק להיות מאוד יפה בשמלת החתונה שלנו, אלא גם למצוא לעצמנו שידוך יפה.

   

   

  ומה זה שידוך יפה? אם תשאלו את דפנה שחר, ניקול ראידמן, טלי סיני-ריקליס, לאה שנירר, ענבר שנהב ואתי דודאי, נשות הסדרה "מעושרות", אני בטוחה שלכולן תהיה תשובה אחת משותפת: "'שידוך יפה' זה גבר בעל חשבון בנק מנופח עד מנופח מאוד".

   

  למעשה, לא רק הן חושבת כך. מחקרים הוכיחו שנשים מחפשות יכולת השתכרות בגבר, כולל אלה המשתכרות טוב בעצמן. מרבית הנשים, בהכללה גסה, תחפשנה גבר שווה ערך, ואילו גברים יחפשו באישה מראה חיצוני משובב. אז איך הפך הכסף לפרמטר באישיות? ההסבר פשוט להחריד. כסף הוא סקסי, או לפחות מה שאפשר לעשות איתו. כסף מעניק ביטחון עצמי וכוח, ואף גורם לסביבה להיות נחמדה אליך ולהתייחס אליך בכבוד.

   

  כרטיס אשראי כנשק חם ופוטוגני

  אך האם כסף לבדו מספיק לנו על מנת לקשור את חיינו לאדם אחר? המחשבה הזו מחזירה אותי לתקופות חשוכות שבהן נשים לא הורשו לצאת לשוק העבודה, ודרכן היחידה לצבור הון או השפעה הייתה "להתחתן לתוכם". היום אנחנו עצמאיות, עובדות, משכילות ואמורות להיות בעלות יכולת לשלם על השמנת שלנו בעצמנו.

   

  אין ספק שאנחנו מתקרבות לאט ובייסורים לסוג של שוויון עם המין הגברי, אבל גם היום נשמעים קולות שכבר אינם חבויים, הקוראים למצוא לעצמנו פוליסת ביטוח בדמות בעל מיליונר. גם אם מראהו ואישיותו אינם מצודדים - זה בסדר. "הכסף" כבר יקנה לו אישיות ומראה.

   

  גם גברים מרגישים שעליהם לענות על הצורך הזה, והורגים את עצמם בניסיון להצליח כלכלית ולנפנף בכרטיס האשראי שלהם, כאילו היה נשק חם ופוטוגני. האמת היא שהם צודקים. תוכניות כמו "מעושרות" מהוות חיזוק סביבתי לכך, וכך גם תוכניות ריאליטי ותיקות יותר, דוגמת "הרווק". תגידו לי אתם: האם הרווק היה עדיין נחשק לולא היה מסודר כלכלית? האם למישהו היה אכפת מ"ג'ו מיליונר" לולא היה מיליונר?

   

  מעושרות. מישהו היה מסתכל עליהן לולא הכסף? (צילום: אלכס ליפקין ) (צילום: אלכס ליפקין )
  מעושרות. מישהו היה מסתכל עליהן לולא הכסף?(צילום: אלכס ליפקין )

   

  כל ההון הזה

  כשאישה מתחתנת, יאמרו הנאיביות, אין היא חושבת על היום בו תתגרש, ואולי זו טעות כי כשאישה מתחתנת יאמרו לה אחיותיה שהיא גם מהמרת, והימור טוב הוא הימור שבו גם אם תפסיד את נישואיה - תרוויח מזונות הולמים לילדיה, ושקט כלכלי בצורת תחזוקה חודשית עבורה. ובכלל, מה עליה לחשוב אם כל מה שמתרחש סביבה זה תעשיה שלמה של אתרי אינטרנט ומוסדות שידוכים המחפשים בית חם לארנק של איזה מיליונר?

   

  אבל אני שואלת אתכן, האם יציבות כלכלית היא כל מה שתחפשו בגבר? אם את אישה הבוחרת להישאר בבית, וההגשמה העצמית שבחרת לעצמך מסתכמת בגידול ילדייך, תשובתך לבטח תהיה "כן". אך האם זה כל מה שאנחנו? אימהות המחפשות יציבות כלכלית?

   

  נשים אוהבות להרגיש מחוזרות. מחמאות ושירי אהבה זה רומנטי ומקסים, אך קשה לוותר על תחושת הסחרור שיעניקו פינוקים מגבר עשיר שיכול להרשות לעצמו לפנק אישה ולהפתיע אותה בטיסה ספונטאנית במטוסו הפרטי, לשכן אותה במלונות מדהימים ברחבי העולם, להפליג איתה ביאכטה הפרטית שלו וללחוש באוזנה כמה היא יפה, מול ירח מלא וכוכב שמאיר רק אותה. ובל נשכח את היהלומים, שאמורים להיות ידידיה הטובים ביותר של האישה.

   

  כל ההון הזה, המושלך לרגלייך, אכן גורם לך להנהן בראשך לחיוב וללכת אחריו, אך האם כל זה לא בא עם תווית מחיר? זה הרי לא הכסף שלך. לא נולדת איתו, לא יצרת אותו וסביר להניח שברוב המקרים לא תוכלי ממש להשפיע על לאן מפליגים ומתי חוזרים.

   

  בתקופה שבה נשים רבות הן הכוכבות של חייהן, אורח חיים שכזה, שבו את רק שחקנית משנה, לא יתאים לכולן. בסופו של יום, בהיותך נשואה למיליונר, אומנם קנית לעצמך מעמד, אך גם העמדת את עצמך בפינה, ולרוב לבד, כי אנשים שיודעים לעשות כסף בדרך כלל עסוקים כל היום בלעשות אותו. אם את מתחתנת עם כסף, קחי בחשבון שתקבלי אומנם נתח מעוגת הזמן, אבל אחד קטן במיוחד.

   

  כשמטרה כמו השגת גבר עשיר הופכת למציאות, והשגת לך אחד שכזה, אל תיחרדי כשתגלי שה"ארנק" הזה, בסופו של יום, הוא בן אדם בדיוק כמוך. גם הוא נוחר בלילה, גם לו יש אכזבות, מפלות וכישלונות. ואם כסף זו הסיבה היחידה שאת שם - סביר להניח שבמפלה הראשונה כבר לא תהיי שם, שכן מדובר ביחסים שהמילה "אהבה" קיימת בהם רק על הנייר, ומרבית הסיכויים שהיא לא תשרוד את הגשר הראשון אותו תצטרכו לחצות, שכן את שם כי את אוהבת יותר את מעמדו מאשר את מי שהוא באמת.

   

  מראה מראה שעל הקיר, איך אזכה בבעל הכי עשיר בעיר?

  על פי רבי מכר לא ספורים, שנכתבו בדיוק לצורך מענה על השאלה הגדולה הזאת, עליך לנקוט באמצעים על מנת להשיג את מטרתך, וכן, כולם כשרים. בין הטיפים השונים הכתובים באותם מדריכים ססגוניים המיועדים לרווקות העניות, נרשם שעליך לעבור לשכונה עשירה, אפילו אם יש ביכולתך להשכיר רק חצי חדר במרתף, שכן חשוב מאד להיות קרובה לבעלי הממון, כך שגם אם לא תינשאי לאחד שכזה - לפחות תסתפקי בהתחככות איתו.

   

  בנוסף, עליך למצוא עבודה בחברה של חתן פוטנציאלי, או במקומות בהם עשירים נוהגים להסתובב. גלריות נחשבות או מוזיאונים יעשו את העבודה. גם להיות דיילת באל-על יוכל לקדם אותך לעבר המטרה הנכספת. אל תשכחי גם שעליך להתלבש בהתאם. הכוונה היא ללבוש מוקפד ולא ראוותני מידי. כזה שיגרום לכך שתוזמני לפחות לאירוע נוצץ אחד, ושם עליך לזהור או מיופי או מקסם אישי, כדי שתצליחי להביא עצמך להיות מוזמנת גם לאירוע הבא.

   

  מי לא מפנטזת עליו? יהלום (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
  מי לא מפנטזת עליו? יהלום(צילום: איי פי)

   

  אנשים, אומר לכם זאת: אם לא היה כסף בעולם, כולנו היינו עשירים, ואז למבחן היו עומדות האיכויות החשובות באמת שאותן כסף לעולם לא יוכל לקנות, כמו: טוהר מידות, טוב לב, חכמה, חוש הומור ופשטות מופלאה. אך מציאות חיינו היא כזו שמוכיחה לנו, לפחות על פניה, שכסף הוא המתכון לחיים מאושרים במיוחד, והוא יכול לשנות את חייהן של אלה מאיתנו שלא נולדו לתוך עריסה מחממת של זהב, אותן נשים שנלחמות בכל יום מחדש על הזכות להתפרנס בכבוד, עובדות בכמה עבודות ומנסות לשרוד במדינה שאוכלת את יושביה, ובעולם שבו האישיות שלך לא קונה לך שקט, ולעולם לא תחליף חשבון בנק מרופד.

   

   

  גילוי נאות: במרחבים בהם אני שטה לא פעם נדמה לי שכסף הוא הישועה לכל מכאובי, ובכל זאת, במבחן המציאות אני לא מסוגלת להביא את עצמי להימשך לגבר שכל איכויותיו מסתכמות בארנק מפואר. ואולי זו רק הבעיה שלי, ויכול להיות שהדרך לאושר עוברת בקו ישיר דרך הדרך לעושר, לפחות זהו המסר שמנסות להעביר בכל דרך שהיא נשות "מעושרות".

   

  אך כמו שציינתי בתחילת הכתבה, אנו הנשים שונות ומגוונות ובעלות צבעים רבים. אני יכולה להעיד אך ורק על עצמי: להתכסות בלילה בשמיכה המצופה בכסף אולי ירגיע את חשבון הבנק שלי, אבל לא את הנפש שלי.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חיה את החלום? ניקול ראידמן
  צילום: אסף לב
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים