שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

אפשר גם אחרת: לחגוג יום הולדת בלי להגזים

כשהולכים לכמה ימי הולדת בשנה עם הילד, כל החגיגות נראות אותו הדבר בדיוק - מהמפעיל ההיפראקטיבי ועד העוגה. איך יוצרים מסורת משפחתית צנועה ומרגשת, כיצד מונעים קנאת אחים ומה עושים עם ילדים שנולדו ביולי-אוגוסט? מדריך חגיגי

הדבר הכי כיף ביום ההולדת הוא לזכות להיות מלך ליום אחד. מהבוקר שמחים איתך, מפנקים אותך, כולם מאחלים לך מזל טוב - והשיא מגיע באירוע חברתי רב-משתתפים. עבור הקטנטנים מדובר באירוע משפחתי, וככל שהם גדלים גדל איתם גם האירוע, עד שמדובר בהפקה קטנה לכל דבר.

 

עוד על ימי הולדת לילדים:

 

ברוב ימי ההולדת המסגרת אמנם משנה פנים ושמות, אך נותרת זהה בעיקרה: מפעיל הוזמן להפעיל את הילדים במהירות מטאורית, כשהוא מחליף פעילויות במיומנות, מרקיד, מקפיץ, שולף מצנח, מספר סיפור, שר שירים, עורך תחרויות נושאות פרסים ולסיום מפגין יכולות במופע קוסמות! לכל אלה צריך להוסיף עוגה והפתעות נוספות.

 

עלויות ההפקה האלו גבוהות, במיוחד אם הן כוללות גם שכירת מקום וכיבוד. לכן, יש כאלה שמוותרים מראש ומסתפקים בחגיגת יום הולדת בכיתה, ויש החוברים לילדים נוספים כדי לחסוך בעלויות. גם ההורים של הילדים המוזמנים בעד אירועים כאלה, כיוון שאמנם לא נחסכת ההוצאה על מתנות, אך מצטמצמים מספר ימי ההולדת שצריך להגיע אליהם במהלך השנה.

 

אבל הרשו לי להחזיר את הפוקוס לילד יום ההולדת. מסיבת יום הולדת איכותית יכולה לתרום לילד הרבה מעבר לחמש דקות של תהילה. וב"איכותית" אינני מתכוונת להשקעה בכסף, אלא במחשבה. הכוונה לא לפתור את עניין יום ההולדת בתשלום למפעיל, אלא לתת ביטוי לדברים האהובים על הילד, מעבר לכלים חד-פעמיים הנושאים דמות פופולרית מהטלוויזיה.

 

אין ספק שיום הולדת הוא אירוע מרכזי שכל ילד מצפה לו. יתרה מזאת, מדובר באירוע בעל משמעות חברתית, וגם ילדים שבדרך כלל לא נראים או נשמעים בכיתה יזכו לתשומת לב מלאה כשהם מרכז החגיגה. עבור הילד זו הזדמנות נדירה לחשיפה ולהכרה, ולתת לילדים לטעום מעולמו בצורה נעימה ומזמינה.

 

איך ממקסמים את הפוטנציאל של ההזדמנות הזו? ראשית, בודקים מה כדאי להעצים בחגיגה - מה הילד אוהב? מה התחביבים שלו?

 

למשל, הורים לילד שהולך לחוג ג'ודו ונלהב מעלייתו בסולם החגורות יכולים להציע למדריך להפעיל את הילדים בחגיגת יום ההולדת. ייתכן שהוא יעשה זאת בשמחה (חשיפה מצוינת גם עבורו) והילד יהיה גאה ומאושר. אם הילד שר - מה דעתכם על מסיבת קריוקי? ואם הוא מנגן בלהקה - שיופיעו במסיבה!

 

ויש עוד רעיונות בשפע, כמו יום הולדת בבריכה לילידת אוגוסט שנולדה למים, הפעלת בצק סוכר או יצירות בתבניות שוקולד לחובבי המתוקים, יום הולדת בחווה לרוכבים, טיולים לילדי טבע, חפשו את המטמון, מסיבת תחפושות ועוד. החשיבה צריכה להיות מהילד לאירוע ולא מהאירוע אל הילד.

 

הנה עוד כמה רעיונות שיעזרו לכם לחגוג:

 

1. טקס משפחתי

פעמים רבות לא יוצא לחגוג את יום ההולדת במועד המדויק, בשל אילוצי נוחות, מיקום או יום בשבוע. אני מציעה ליצור טקס משפחתי קטן שיציין את היום הולדת בתאריך הלידה, בין אם באותו יום יש חגיגה או לא. משהו שמיוחד לכם, כמו לקשט בלילה בבלונים כך שילד יום ההולדת יתעורר לחדר מקושט וירגיש חגיגי ומיוחד, להעיר בבוקר עם שיר יומולדת, ארוחת בוקר ייחודית של פנקייק עם חיוך של שוקולד וקצפת או מתנה קטנה ליד הכרית.

 

זה, אגב, כולל גם את המבוגרים במשפחה, כי אף על פי שאנחנו כבר "גדולים" זה עדיין משמח להתעורר לבוקר שמצוין בצורה מיוחדת.

 

2. אירוע קטן - או שכולם מוזמנים

יש ילדים שלפני יום ההולדת עורכים סלקציה: "אני אזמין את כולם, חוץ מאת יונתן ואת יובל". אם תשאלו מדוע, לפעמים תקבלו "ככה" כתשובה, ולפעמים תשובה מפורטת יותר: "כי הם כל הזמן מציקים לי" או "כי הם מעצבנים". מה עושים?

 

יום הולדת הוא הזדמנות מצוינת לסולחה. ילדים נפגעים מאוד אם אינם מוזמנים, ומעריכים מאוד הזמנה כזו - במיוחד אם הם חוששים שלא יוזמנו בשל ריב עם הילד. זוהי הזדמנות לילד החוגג "לצאת גדול".

 

אירוע יום ההולדת צריך להיות קטן ומצומצם (רק החברים הטובים שיוצאים לפעילות משותפת, או רק הבנות), ואם לא - אז כולם כולל כולם צריכים להיות מוזמנים. עשו מאמץ למנוע מצבים מכאיבים שבהם ילדים לא יוזמנו לחגיגה.

 

הזדמנות לסולחה: ילדים נפגעים מאוד אם אינם מוזמנים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הזדמנות לסולחה: ילדים נפגעים מאוד אם אינם מוזמנים(צילום: shutterstock)

 

3. ילדי יולי אוגוסט

תלונה רווחת של ילדים שנולדו בקיץ היא שאין להם יום הולדת "אמיתי". מאחר שהילדים נמצאים בקיץ מחוץ למסגרת הלימודית ומשפחות רבות נוסעות לחופשה, מתפספס התאריך המדויק ונחגג בדרך כלל לפניו, בסוף שנת הלימודים, או לאחריו בתחילת שנת הלימודים הבאה.

 

אני מציעה למנוע מראש את אכזבת הקיץ, ולחגוג להם באמצע השנה יום הולדת "חצי" עם כל החברים. בקיץ, בתאריך המקורי, אפשר לחגוג יום הולדת "שלם" עם בני המשפחה. 

 

4. האחים של חתן השמחה

פעמים רבות מעיבה על שמחת יום ההולדת הדאגה שמא האחים הקטנים או הגדולים יקנאו, יעליבו או יפריעו בכלל לחגיגה. לרוב ניתן למנוע זאת על ידי שיתוף שלהם בהכנות. תנו להם להיות חלק, וכך לא יצא שאתם מכינים הכל עבור הילד החוגג והאחר נותר בצל. העשייה המשותפת תהיה משפחתית ומרגשת הרבה יותר.

 

5. ומה קונים כמתנה?

אם אתם מתלבטים מה לקנות לחבר שחוגג יום הולדת, פשוט התייעצו עם הילד שלכם. להיכנס איתו לחנות צעצועים שבה הוא ירצה כל דבר עלול אמנם להתגלות כסיוט, אך יש הבדל משמעותי בתחושה של ילד שמחזיק מתנה עטופה שהוא בחר בעצמו לחבר ובין ילד שמחזיק הפתעה כשליח המעביר חבילה שאין לו קשר אליה.

 

כמו במקרים אחרים, גם כאן הדרך להימנע מחיכוכים היא בתיאום ציפיות מראש. אמרו לילדכם שאתם הולכים לקנות מתנה לדני, ותשמחו לעצתו בבחירה. בחנות עצמה תחמו אותו לשניים-שלושה פריטים שיצטרך לבחור מביניהם, בהתאם לנושא האירוע ובמסגרת התקציב.

 

לאילו הנוטים לקנות גם לילד הפתעה כדי שלא ייעצב (או יעשה סצנה), אני מציעה להבהיר מראש את ההבדל בין "הפתעה", שאותה יוכל לבחור בסוף הביקור בחנות ושוויה נמוך משמעותית מה"מתנה" שאותה קונים ליומולדת. זכרו, עבור רוב הילדים אין ערך לכסף. הם לא חושבים במונחים של "זול" או "יקר", הם פשוט רוצים את מה שרואים. אם תגבילו על פי המחיר הם יתחילו לשים לב לקיומו ולתת לו משמעות ("אבא, זה עולה רק 20 שקל, אפשר?").

 

תהיו ברורים ותעמדו במילה שלכם. אם ההחלטה היא שהילד יכול לבחור בסוף הביקור הפתעה שעולה עד שבעה שקלים - אז זה מה שיהיה. בסופו של דבר זה יגרום לילד להעריך יותר מתנות שיקבל.

 

אמרו לילד שאם יש דברים שהיה רוצה לקבל בעצמו כמתנה, תשמחו לשמוע זאת ולרשום אותם כרעיונות למתנות ליום ההולדת. אמרו ועשו: קחו אתכם פנקס קטן, וכל משחק שהילד שלכם רוצה רשמו בו, והסבירו שמדובר ברשימת מתנות ליום ההולדת שלו (אם האירוע עוד רחוק מאוד, אמרו שזו מתנה לחגים).

 

באורח פלא, זה עובד. הילד כבר יוודא שאתם רושמים את כל הצעצועים, ולכם תהיה רשימה שימושית ויעילה לזמן אמת, כשחברים ובני משפחה ישאלו אתכם מה כדאי לקנות לו.

 

הכותבת היא פסיכותרפיסטית לילדים ונוער. לעמוד הפייסבוק שלה לחצו כאן
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
או נשמעים בכיתה יזכו לתשומת לב מלאה כשהם מרכז החגיגה
צילום: shutterstock
מומלצים