שתף קטע נבחר

בריטניה למוסדות הפיננסיים: בלי עסקים עם איראן

סנקציות במועצת הביטחון של האו"ם לא נראות באופק, אז המערב פועל לבד. הממלכה הודיעה למוסדותיה הפיננסיים לנתק את הקשרים עם עמיתיהם באיראן, כולל הבנק המרכזי. גם ארה"ב תכריז על סנקציות כבדות יותר

אחרי הדו"ח החמור , המערב מחריף את הסנקציות על איראן ומזהיר מפני עסקים עמה: בריטניה הכריזה הערב (יום ב') כי היא מהדקת את העיצומים שלה על טהרן בשל תוכנית הגרעין שלה. הממלכה המאוחדת הורתה למוסדות הפיננסיים שלה לנתק את הקשרים עם עמיתיהם האיראניים, כולל הבנק המרכזי.

 

איראן בדרך לפצצה - כל הכתבות והפרשנויות בעמוד מיוחד  

 

גם מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, צפויה להכריז הערב על סנקציות אמריקניות חדשות נגד טהרן, שבמסגרתן יוטלו עיצומים על התעשיות הפטרוכימיות באיראן.

 

כתבות נוספות על איראן:

 

מקור שמכיר את הסנקציות של בריטניה אמר כי הצעד הבריטי אינו נוגע לנפט האיראני. "אנחנו מאמינים שהפעולות של המשטר האיראני מציבות איום חמור על הביטחון הלאומי של בריטניה והקהילה הבינלאומית", אמר שר הכלכלה הבריטי, ג'ורג' אוסבורן, "זהו צעד נוסף שנועד למנוע מהמשטר האיראני להשיג נשק גרעיני".

 


 

במסגרת הסנקציות החדשות שתטיל ארה"ב על איראן היא לא צפויה להכריז על חרם מוחלט על הבנק המרכזי האיראני, מחשש לעליית מחירי הנפט. מטרת האזהרה היא להביא לכך שעסקים בעולם יגבילו את קשריהם עם הבנק בטהרן.

 

הסנקציות על המשטר בטהרן באות על רקע המשך קידום תוכנית הגרעין והדו"ח החמור של הסוכנות הבינלאומית

לאנרגיה אטומית (סבא"א). הדו"ח האחרון של סבא"א קבע כי חלק מתוכנית הגרעין של איראן רלוונטי לייצור נשק גרעיני, וייתכן שהפעילות הזו עדיין נמשכת.

 

במערב חוששים כי טהרן חותרת לייצר נשק גרעיני, במקביל לתוכנית הגרעין האזרחית שהיא מנהלת. בטהרן מכחישים

זאת מכל וכל וטוענים כי הם מפתחים טכנולוגיה גרעינית לצרכים אזרחיים בלבד, בין היתר לצורכי חשמל ומחקר רפואי.

 

ארה"ב ובריטניה נאלצות לפי שעה לפעול לבדן נגד איראן, משום שהן אינן מצליחות לקדם סבב סנקציות חמישי וכבד יותר נגד טהרן במועצת הביטחון של האו"ם. רוסיה וסין, שלהן זכות וטו במועצה ושמחזיקות בקשרים כלכליים ענפים עם איראן, מתנגדות להטלת עיצומים נוספים על הרפובליקה האיסלאמית, וצפויות לסכל כל מהלך כזה אם יובא להצבעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ג'ורג' אוסבורן, שר הכלכלה הבריטי
צילום: AP
הילרי קלינטון. סנקציות אמריקניות בדרך
צילום: AFP
מפעל פטרוכימי באיראן
צילום: EPA
מומלצים