שתף קטע נבחר

שחרור באופק? יהודים נפגשו עם ביידן על פולארד

סגן נשיא ארה"ב, שבעבר דווח שאמר כי "על גופתו המתה" ישחררו את המרגל היהודי, נפגש עם מנהיגים יהודים ביום השנה ה-26 למעצרו. הם הציגו בפניו נתונים: אף אדם מעולם לא ריצה עונש כה ממושך בגין ריגול למדינה ידידותית

סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, שעליו דווח כי הוא הקול התקיף בוושינגטון נגד שחרור המרגל ג'ונתן פולארד, קיים את הבטחתו להיפגש עם מנהיגים יהודים בנושא. אתמול (ב'), יום השנה ה-26 למעצרו, הוא נועד עם שבעה מנהיגים מהקהילה היהודית במשך כשעה וחצי.

 

המרגל היהודי שכלוא בארה"ב:

 

במהלך הפגישה בעיקר הקשיב סגן הנשיא לדבריהם על התמיכה, שלה זוכה רעיון שחרורו של פולארד, אצל בכירים בשתי המפלגות. כמו כן, הם העלו את תמימות הדעים של ההנהגה היהודית סביב הצורך לשחרר את פולארד, בין השאר בגלל מצב בריאותו הרעוע.

 

ביידן בפגישה עם נתניהו (ארכיון) (צילום: אבי אוחיון לע"מ) (צילום: אבי אוחיון לע
ביידן בפגישה עם נתניהו (ארכיון)(צילום: אבי אוחיון לע"מ)

 

במפגש נטען שפולארד ההוא היחיד בהיסטוריה של ארצות הברית, שריצה 26 שנה על ריגול עבור מדינה ידידותית. הם הציגו בפני ביידן את הנתונים המוסמכים, שלפיהם מבין עשרות מקרים של ריגול עבור העונש הממוצע הוא שנתיים עד ארבע שנים בלבד.

 

בנוסף, הם התייחסו גם למקרים רבים של ריגול עבור אויב, שבהם נגזר עונש קטן בהרבה. כך לדוגמה, במקרה של אדם שריגל למען אל-קאעידה, העביר מידע שנועד לאפשר פגיעה בחיי חיילים אמריקנים, ונידון ל-10 שנות מאסר בלבד.

  

דובר במשרדו של ביידן מסר: "סגן הנשיא נפגש עם מנהיגים יהודים. הפגישה הייתה מועילה", אבל מעבר לכך הוא סירב למסור פרטים. מנהיג יהודי הגדיר את הפגישה "חשובה", אבל סירב לפרט מעבר לכך.

 

לפני קרוב לחודשיים נחשפה ב"ניו יורק טיימס" פגישה של סגן הנשיא בפלורידה עם 15 רבנים, שבה נשאל על פולארד והשיב כי הנשיא אובמה שקל את החנינה, הוא בעצמו לאובמה כי "על גופתי המתה נשחרר אותו לפני זמנו. אם הדבר היה תלוי בי, הוא היה נשאר בכלא עד סוף חייו".

 

שוקלים פנייה למנהיגים הרפובליקנים

בעקבות זאת, ניצלו בקהילה הזמנה של ביידן לאירוע לרגל ראש השנה במעונו וביקשו ממנו פגישה בנושא. ביידן הסכים - וקיים. בדיון התברר כי עמדתו אינה דומה לזו שפורסמה ב"טיימס". השורה האחרונה היא שהוא אינו חד-משמעי בהתנגדותו, אבל גם הוא אינו הקובע בנושא.

 

המנהיגים היהודים יצאו מהפגישה בתחושה שהמצב טוב יותר ממה שהם חשבו, אבל עדיין לא ברורה להם עמדת הנשיא אובמה בנושא. אחד המהלכים שנשקלים הוא פנייה למנהיגות הרפובליקנית בקונגרס - יו"ר בית הנבחרים, ג'ון ביינר, ומנהיג הרוב הרפובליקני, היהודי אריק קנטור - כדי שזו תוביל לפנייה לנשיא.

 

התחושה שלהם היא שדווקא עכשיו בשנת בחירות, יש הזדמנות לקדם מהלך. השמרנים, שהתנגדו במשך השנים נמרצות לשחרור פולארד, מגלים בחודשים האחרונים ריכוך בעמדה. 

 

בכירים בממשלים רפובליקנים כתבו לאובמה על תמיכתם במתן חנינה לפולארד, ובהם דן קווייל, שהיה סגן הנשיא של בוש האב, מזכיר המדינה האגדי, ג'ורג' שולץ, ששירת בממשל רייגן ושר המשפטים, מייקל מוקאסי, שכיהן תחת בוש הבן. גם מייק האקבי, שהתמודד בבחירות על המועמדות הרפובליקנית ב-2008, הצהיר שצריך לשחרר את פולארד.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביידן ואובמה. עדיין לא ברורה עמדת הנשיא
צילום: רויטרס
פולארד. 26 שנה מאז שנעצר
מומלצים