שתף קטע נבחר

במקום S-300: איראן עוברת לסוללות נ"מ משלה

לפני כשנה נכנעה רוסיה ללחץ הבינלאומי וביטלה עסקה למכירת מערכות הגנה אווירית מתוצרתה לאיראן. כעת, בתום תרגיל נרחב להגנה על מתקני הגרעין, דיווח בכיר איראני: יש לנו פתרון

איראן תשתמש במערכת הגנה אווירית מתוצרת מקומית בשם "באוור 373" כתחליף למערכת הרוסית המתקדמת S-300, שמכירת סוללות ההגנה שלה לאיראן טורפדה לפני כשנה - כך הודיע הבוקר (יום ג') מפקד מערך הנ"מ האיראני, הגנרל פרזאד אסמעילי. לדבריו, תכנון המערכת האיראנית נמצא בשלב מתקדם והוא ייהנה מיכולות משופרות, העולות על אלה של S-300.

 

הכלכלה האיראנית על הכוונת:

בריטניה למוסדות הפיננסיים: בלי עסקים עם איראן

סבא"א: לא מציבים לאיראן אולטימטום; ביקורת רפה בלבד

 

ההודעה על ההחלטה להשתמש במערכת האיראנית באה בתום תרגיל צבאי נרחב שהתקיים במזרח המדינה ודימה תרחישים של תקיפה אווירית על איראן. סוכנות הידיעות איסנ"א דיווחה כי התרגיל כלל בין היתר שימוש במערכות מודיעין טקטיות, מערכות טילים, תותחי נ"מ, מכ"מים ניידים ומערכות נוספות מתוצרת איראן.

  

איראן נאלצה לפנות למסלול עצמאי, עקב סירובה של רוסיה להשלים את עסקת מכירת מערכות S-300 בלחץ מדינות המערב. מדובר במערכת הגנה אווירית מתקדמת שעלולה לשבש קשות את ההיערכות במערב לאפשרות של תקיפת מתקני הגרעין האיראניים.

 רוסיה טענה מצדה כי אי הוצאת העסקה אל הפועל נובעת מהסנקציות הבינלאומיות המוטלות על איראן. בטהרן איימו לתבוע את מוסקבה על הפרת החוזה, וגורם רוסי הצהיר כי ארצו תשיב לאיראן יותר מ-166 מיליון דולר ששילמה.

 

לפני כחודש וחצי הודיע צבא איראן כי הצטייד בטילי "מרסד" ("מארב" בפרסית) שאף הם יוצרו כדי לשמש תחליף ל-S-300. מדובר בטיל נגד מטוסים, המסוגל לטענת האיראנים לפגוע בכל כלי טיס במרחק של 70 עד 150 ק"מ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מערכת S-300 (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים