שתף קטע נבחר

נתניהו על חוק ההשתקה: אזרחי ישראל במצוקה

מופז אמר בדיון בכנסת כי החוקים האחרונים שקידמה הממשלה מזכירים את "1984", ראש הממשלה נתניהו הגיב לכך ואמר כי את "חוק ההשתקה" הוא מכנה "החוק לפרסום האמת". לבני תקפה אותו: אתה מנסה להשתלט על התקשורת כמו ברלוסקוני

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יצא אחר הצהריים (יום ד') להגנת החוקים האחרונים שקידמה הקואליציה בראשותו, חוקים שבאופוזיציה טענו שמכרסמים בדמוקרטיה. "זהו החוק לפרסום האמת", אמר נתניהו על "חוק ההשתקה", התיקון לחוק לשון הרע. ynet העביר שידור ישיר מהמליאה.

 

"החוק מיועד לטפל במישהו שאומר דברים שאינם אמת על מישהו אחר, ופוגע בו", אמר נתניהו, "לכל אחד יש הזכות לשדר, לחקור - לאף אחד אין הזכות להוציא דיבה. אדם שנפגע על לא עוול בכפו ראוי לפיצוי, זו לא קביעה שרירותית של הכנסת, זו קביעת בית משפט. רוב הציבור אינו מתנהל כפי שאתם מצפים, הם תומכים בחוק הזה. אני אומר - צריך לתקן, לא צריך להיסחף. צריך לעשות את זה במידה".

 

נתניהו הדגיש כי "בכל מקרה סמכות הענישה תהיה אך ורק של בית משפט, וזה דבר נכון". הוא הוסיף בציניות: "אני שומע את הדיבורים על חיסול הדמוקרטיה, על סתימת הפיות. אני נכנס לכאן ובאמת שומע את הח"כים של האופוזיציה יושבים בשקט. כולם מפחדים, לא מעזים להגיד מילה נגד ראש הממשלה, מדברים אליו בכבוד הראוי". הוא המשיך בסרקזם: "אני פותח בבוקר את הרדיו, את הטלוויזיה, העיתונים. אני רואה שכולם מתיישרים עם ראש הממשלה, כולם באופן מסודר".

 

לאחר מכן תקף נתניהו: "הרי ההפך הגמור קורה פה, ואף אחד לא חושב שתהיה כאן שום משטרת מחשבות. זו לא פגיעה בדמוקרטיה, זו מהות הדמוקרטיה, והדבר הזה חסר. הוא חסר הרבה שנים, ויש מצוקה גדולה לאזרחי ישראל. לכן מה שצריך לעשות זה תיקון מדוד, וכשנעשה אותו תהיה הדמוקרטיה בריאה, חזקה וצודקת יותר".

 

נתניהו נאלץ להתייצב לדיון במליאה אחרי שהאופוזיציה החתימה 40 ח"כים שהביעו תמיכה בכינוס הדיון המיוחד על רקע מה שהוגדר "כישלון ממשלת נתניהו בתחומים המדיני, הכלכלי והחברתי". לפני עלייתו של נתניהו לבמה ביקש יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, "הפעם יותר מתמיד" שלא להפריע לראש הממשלה בנאומו. ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) השיב לו בשאלה האם מדובר בהמשך ל"חוק ההשתקה".

 

לבני: במצרים בונים דמוקרטיה, פה דיקטטורה

הדיון נערך בין השאר בגלל האישור הראשוני שנתנה הכנסת לחוק ההשתקה, שלפיו יוכפל פי שישה סכום הפיצוי על לשון הרע, גם ללא הוכחת נזק, ל-300 אלף שקלים; החוק לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים, שלטענת האופוזיציה יחזק את מעמדו של הימין בבית המשפט; חוק גרוניס שיסלול את דרכו של השופט אשר גרוניס, שאינו נוטה לאקטיביזם שיפוטי, לנשיאות בית המשפט העליון; וכן העובדה שבלשכת ראש הממשלה בוחנים את האפשרות להכפיף את הטלוויזיה החינוכית הישראלית לרשות השידור.

 

אחרי נתניהו עלתה לבמה יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני. "תמיד התגאינו בזה שישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון", אמרה לבני בהתייחסה להתקוממות במצרים בימים האחרונים, "אנחנו היינו דמוקרטיה והם דיקטטורות. הם במצרים מנסים להיות דמוקרטיה כמונו, אנחנו מעבירים חוקים שיהפכו את ישראל לדיקטטורה. אנחנו, הרוב הישראלי הציוני, לא מוכנים לבחור בין מדינה יהודית לדמוקרטית, והמאבק מסתיים כאן בכל אמצעי דמוקרטי".

 

ראש הממשלה נתניהו, הערב במליאה. "צריך תיקון מדוד" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראש הממשלה נתניהו, הערב במליאה. "צריך תיקון מדוד"(צילום: גיל יוחנן)

 

לבני תקפה את נתניהו: "איך אמרת פעם? הם מפחדים. על רשות השידור השתלטת, שמעתי שגלי צה"ל והחינוכית בדרך, לאט לאט נראה ברשות השידור איך יופקעו רצועות השידור ויעברו לתוכים שיצטטו הודעות מלשכת ראש הממשלה. ברלוסקוני ניסה ולא הצליח לו, אל תכוון לשם. תאמר את האמת, מה אתה חושב על החקיקה נגד הארגונים שעכשיו הוקפאה, אבל תמכת בה בנלהבות. למה שמישהו יאמין לך שתעשה איזשהו שינוי בעקבות המחאה החברתית?".

 

"אני מודה שמעולם לא חשבתי שניאלץ להילחם גם למען מדינה דמוקרטית", אמרה לבני, "חשבתי שעל לזה לפחות כולנו מסכימים, והנה אני יושבת פה יחד עם חבריי... נמשיך להילחם למען עיתונות חופשית, גם אם אנחנו לא אוהבים את מה שהיא חושבת, נמשיך להילחם על מעמד בית משפט, נמשיך להילחם למען חופש הביטוי, למען שירות לאומי ואזרחי ולכולם. הרוב הציוני הישראלי שאכפת לו ממדינת ישראל ינצח בסוף של דבר גם את הגל העכור הזה".

 

מופז: 1984 כבר כאן, וזה נורא

מוקדם יותר בדיון נאם יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ שאול מופז מקדימה, ותקף את "הדיקטטורה של נתניהו, משטרת המחשבות שצריכה לסיים את דרכה ההיסטורית". "עולם הזוועה של ג'ורג אורוול קורם עור וגידים תחת משטרך, המחדיר בכוח החקיקה יסודות אפלים של דיכוי, יוצר חזון אימים כמוהו לא נראה במחוזותינו מעולם. 1984 כבר כאן וזה נורא", אמר מופז לנתניהו, בהתייחס לספר המפורסם על "האח הגדול" השולט בכול.

 

יו"ר האופוזיציה לבני. "השתלטת על רשות השידור, החינוכית בדרך" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יו"ר האופוזיציה לבני. "השתלטת על רשות השידור, החינוכית בדרך"(צילום: גיל יוחנן)

 

הוא דיבר על "משטרת המחשבות של נתניהו, עם אחיו הגדול ליברמן ואחיו הקטן ברק, שמכרסמת בשלטון החוק. בגסות שלא ראינו במחוזותינו מתערבת הרשות המבצעת התערבות גסה, כמעט חבלנית, בלב לבה של הרשות השופטת, ומאיימת לנתק את החמצן מהרשות הרביעית - התקשורת".

 

בהמשך עלה לנאום ח"כ דני דנון, שהשיב: "אל תלמדו אותנו מהי דמוקרטיה. אם לא נקדם את החוקים שאנחנו מאמינים בהם, נחטא לאמת שגרמה לבוחרים שלנו לבחור בנו. אם היינו מקשיבים לכם בכל פעם של קבלת החלטות, מוטב שהיינו

מעבירים את המפתחות. זה לא יקרה. אנחנו נמשיך לחוקק חוקים שטובים למדינת ישראל ושומרים על צביונה היהודי והדמוקרטי".

 

ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) אמר לח"כ זהבה גלאון (מרצ) שהאשימה את הקואליציה בכרסום בדמוקרטיה: "כמוך כמוני. אנחנו שייכים למפלגות שקיבלו שלושה מנדטים, ולפחות אני שייך לציבור לאומי דתי שהוא מיעוט. אני חי כל חיי ומרגיש שאני מיעוט, אני מרגיש בהרבה תחומים בבג"ץ שהוא בעיניי (פוסק באופן - מ.א) ידוע מראש בשאלות ציוניות, ואני לצערי העמוק לא מגיש בג"צים כבר 10 שנים כי אני לא מוצא בזה תועלת".


פורסם לראשונה 23/11/2011 16:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה בכנסת היום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים