שתף קטע נבחר

שוב יוצא הזמר: צה"ל ירחיב את הלהקות הצבאיות

על רקע הקיצוץ המסתמן בתקציב הביטחון, הוחלט בצה"ל להפחית בחצי את מספר ההופעות של זמרים וסטנדאפיסטים אזרחים בפני חיילים. החלופה: יוקמו עוד להקות צבאיות ויגויסו גם חיילים-קומיקאים. נשים, למי שתהה, ימשיכו לשיר

עוד חוזר הניגון: הקיצוצים שצה"ל נערך בימים אלה לבצע לא יסתכמו רק בפיטוריהם של חמישה אחוזים מאנשי הקבע והיועצים החיצוניים (כ-1,500 איש), אלא יכללו רפורמה חסכונית גם בכל הקשור לאירועי התרבות והבידור לחיילים. ל-ynet נודע כי בשל הביקוש מצד היחידות השונות והרצון להתייעל כספית, בשנה הבאה יתוגברו הלהקות הצבאיות בזמרים חדשים, ואף יוקמו שתיים או שלוש להקות חדשות.

 

עוד בערוץ החדשות :

ת"א הפכה לוונציה: הצפה ופקקים בצפון העיר

מסתמן: צנעני תודה בסחיטה - ולא תיכנס לכלא

 

המהלך נועד לאפשר את צמצום השימוש שעושה הצבא בזמרים ובדרנים חיצוניים - אזרחים - לצורך הופעות בפני החיילים. לפי התוכנית, כדי לחסוך כסף יקוצץ בחצי מספר ההופעות של אותם אמנים שאינם חיילים.

 

מדי שנה מקיים ענף התרבות בצה"ל מאות הופעות של אמנים חיצוניים - זמרים, נגנים, להקות ואף סטנדאפיסטים - עבור חיילים. בצה"ל מעריכים כי הפחתת השימוש בהם החל מהשנה הבאה יחסוך לצבא מיליוני שקלים בשנה, וכדי להתמודד עם הצורך למלא את החלל שהם יותירו אחריהם - יתווספו תקנים ללהקות הצבאיות. המהלך לא יכלול ביטול חוזים עם אמנים, שכן ההתקשרויות שעליהן חותם הצבא הן בכל מקרה קצרות טווח.

 

להקת הנח"ל בשנות ה-70. תחליף לגידי גוב ואפרים שמיר? (צילום: משה מילנר לע"מ) (צילום: משה מילנר לע
להקת הנח"ל בשנות ה-70. תחליף לגידי גוב ואפרים שמיר?(צילום: משה מילנר לע"מ)

 

מלבד הרחבת הלהקות הצבאיות, בצה"ל יגייסו גם שני צוותי סטנד-אפ חדשים. הם יורכבו הן ממתגייסים טריים והן מחיילים המשחקים בתיאטרון צה"ל. יצוין כי כבר כיום יש בצבא שלושה חיילים שמשמשים סטנדאפיסטים זה שנתיים, ומופיעים בפני חיילים. באגף כוח האדם בצה"ל סיפרו כי כמו הלהקות הצבאיות, גם הקומיקאים במדים זוכים לשבחים מהחיילים שבפניהם הם מופיעים.

 

רק בוגרי צבא או שירות לאומי יופיעו

בצה"ל מתכוונים לדבוק בעיקרון שאומץ בשנים האחרונות, לפיו אמן יופיע בפני

חיילים רק אם ביצע שירות צבאי או לאומי. למרות הוויכוח המתגבר על שירת נשים בצה"ל ונטישה של חיילים דתיים את הטקסים שבהם הן מופיעות, באכ"א לא מתכוונים לערוך שינויים כלשהם בלהקות, שברובן חברות גם חיילות. הן ימשיכו להופיע כרגיל מול היחידות השונות.

 

הלהקות הצבאיות ליוו את צה"ל למן הקמתו, ופרחו במיוחד בשנות ה-60 וה-70. הן נחשבו "חממה" של ממש לכוכבי בידור, ומהן יצאו אינספור זמרים ושחקנים בולטים כמו שלמה ארצי, ריקי גל, ירדנה ארזי, גידי גוב ועוד רבים וטובים. בתחילת שנות ה-80 הופסקה פעילותן של הלהקות הצבאיות במתכונת המוכרת, והן צומצמו לצוותי בידור צנועים יותר. בהמשך אותו

עשור שבו הלהקות לקדמת הבמה, ייצאו שלל שירים שהפכו לנכסי צאן ברזל, והצמיחו כמה מהכוכבים הגדולים ביותר של שנות ה-80 וה-90.

 

לאחר מכן חל שוב פיחות במעמדן של הלהקות, ואף שאמנים צעירים מוכרים המשיכו להתגייס אליהן, בהם בוגרי "כוכב נולד", הן לא זכו להצלחה רבה, וכיום הן מסתפקות בהופעות בידור בפני חיילים ובהשתתפות בטקסים צבאיים שונים. הן מבצעות בעיקר גרסאות כיסוי לשירים מוכרים, בניגוד ללהקות העבר ששירים מקוריים שלהן הושמעו שוב ושוב בתחנות הרדיו ובטלוויזיה.


פורסם לראשונה 23/11/2011 23:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להקת הנח"ל בשיא ימי ההצלחה
צילום: לע"מ
באדיבות רשות השידור וגלובוס יונייטד
החיילת ירדנה ארזי
באדיבות רשות השידור וגלובוס יונייטד
מומלצים