שתף קטע נבחר

אלי ישי בקבר יוסף: לחדש את הנוכחות הישראלית

מאז האינתיפאדה השנייה נמצא קבר יוסף בשליטה פלסטינית, אך השר אלי ישי מש"ס סבור שיש להחזיר את המקום לשליטה ישראלית. הלילה ביקר במקום עם כ-1,500 מתפללים: "הקבר שייך לנו וצריך לחזור אלינו בצורה מלאה"

כ-1,500 מתפללים הגיעו הלילה (יום ה') לקבר יוסף בשכם באופן מתואם עם צה"ל והמשטרה, ובראשם שר הפנים, אלי ישי, שאמר כי "זו זכות עצומה להיות פה. קבר יוסף שייך לנו. ברור שצריך לחזור לקבר יוסף בצורה מלאה. המצב כיום הוא הפרה בוטה של הסכמי אוסלו ואת הפרות ההסכמים צריך לתקן".

 

עוד בערוץ החדשות:

 

במהלך הלילה עצרה המשטרה 13 ישראלים שנכנסו לשכם באופן בלתי חוקי, בהם שלושה שהוצא נגדם צו הרחקה. הם הועברו להמשך חקירה. גם פלסטיני שיידה אבנים על כוחות צה"ל נעצר.

 

השר ישי מתפלל בקבר יוסף (צילום: מירי צחי, באדיבות המועצה האזורית שומרון) (צילום: מירי צחי, באדיבות המועצה האזורית שומרון)
השר ישי מתפלל בקבר יוסף(צילום: מירי צחי, באדיבות המועצה האזורית שומרון)
 

השר ישי ציין כי ראה את הדוחק במחסומים ואת "הרצון העז של כל שכבות העם להגיע להתפלל, וצריך לאפשר זאת בצורה קבועה ומלאה. הביקור פה חשוב ואני מקווה שיתקנו את העיוותים. התשובה לרשות הפלסטינית היא לפעול בדרך בה אנו מאמינים שהיא טובה לעם ישראל".

 

ביציאתו מקבר יוסף, התייחס השר לנושא הבנייה בהתנחלויות: "אישורי הבנייה הם תשובה נכונה להפרות הרבות של ההסכמים על ידי הרשות הפלסטינית, אבל זה לא מספיק". בתשובה לשאלות בנוגע לסוגיית שירת נשים בצה"ל, אמר: "אם רוצים שחרדים ישרתו בצבא, צריך למצוא דרך שהם יוכלו לשרת וגם לשמור על אמונתם ודרך חייהם". 

 

תשובה להפרות של הפלסטינים (צילום: מירי צחי, באדיבות המועצה האזורית שומרון) (צילום: מירי צחי, באדיבות המועצה האזורית שומרון)
תשובה להפרות של הפלסטינים(צילום: מירי צחי, באדיבות המועצה האזורית שומרון)
 

מאז האינתיפאדה השנייה, נמצא קבר יוסף בשליטת הפלסטינים. צה"ל מאפשר לקבוצות מאורגנות לבקר במקום תחת אבטחה בשעות הלילה. עם זאת, קבוצות מקרב חסידי ברסלב נוהגים להגיע לקבר בלי תיאום.

 

בשנה החולפת היווה מתחם קבר יוסף מוקד לחיכוכים חוזרים ונשנים בין מתפללים ישראלים שנכנסו לבין הפלסטינים, כשבתווך חוצצים כוחות צה"ל, המנסים למנוע כניסה בלתי מבוקרת. בחודש אפריל נורה למוות בן יוסף לבנת, בן 24 מירושלים, אחיינה של השרה לימור לבנת,

על-ידי שוטרים פלסטינים. עוד שלושה נפצעו באירוע באורח קל עד בינוני.  

 

יחד עם השר ישי השתתפו גם הרב דוד דודקביץ', רב היישוב יצהר, ובני משפחת לבנת, ביניהם אמו, אלמנתו ואחיו של בן יוסף לבנת .

 

גם ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, השתתף בביקור, וקרא לממשלת ישראל לחזור בצורה מלאה לקבר יוסף: "קבר יוסף, הר הבית ומערת המכפלה הם המקומות הבסיסיים של ארץ ישראל, ועם ישראל שואב את כוחותיו מהם". הוא הוסיף כי בימים אלה מציינים שנה לשיפוץ הקבר, אך ציין כי השמחה אינה שלמה. "אין אומה בעולם שהייתה מאפשרת למקום קדוש, סמלי ושורשי כל כך לעמה להיות מבוזה כמו קבר יוסף", אמר מסיקה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קפץ לקבר יוסף. אלי ישי
צילום: מירי צחי, באדיבות המועצה האזורית שומרון
מומלצים