שתף קטע נבחר

באתי, ראיתי, גמרתי: גבר, שלוט בעצמך
העניינים מתחממים, העיניים מביטות, הידיים מלטפות, הבגדים נושרים. הנה, זה מתחיל, אבל לפני שאתם מבינים מה קורה - זה כבר נגמר. העובדה הכואבת: לפחות רבע מהגברים סובלים מבעיית שפיכה מהירה. החדשות הטובות: יש מה לעשות כדי לשפר את המצב

נכון, סקס יכול להמשך זמן רב, אפילו עד אחרי שהדיסק שהכנסתם למערכת יסיים לנגן, אבל משך הזמן מרגע החדירה ועד שהגבר פולט קצר ממשך מקבץ פרסומות ממוצע בטלוויזיה. בספרות המקצועית מדברים על ‭7-2‬ דקות עד שגבר מגיע לאורגזמה.‬ בזמן הקצר הזה, האישה - כידוע - כמעט ועוד לא נכנסה לעניין.

 

עוד כתבות באתר לאשה

 

 

כרבע מהגברים סובלים מבעיית שפיכה מוקדמת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
כרבע מהגברים סובלים מבעיית שפיכה מוקדמת(צילום: shutterstock)

 

הפתרון: שליטה מוגברת

מה יכול להשפיע על השליטה בשפיכה?  

ד"ר צחי בן־ציון, פסיכיאטר וסקסולוג, המשמש כפסיכיאטר הראשי של לאומית שירותי בריאות מסביר:

 

תכיפות יחסי המין

מי שמקיים יחסי מין לעיתים קרובות, יוכל לשלוט יותר בשפיכה. כמו גם דרגת העוררות. או במילים אחרות, עד כמה הגבר מגורה או חרמן. אם המשחק המקדים ארוך מאוד ומגרה מאוד, סביר להניח שמהרגע שזה יתחיל, הסיפור ייגמר במהירות.  

מתח נפשי ורגשי

בגוף קיימת מערכת המעודדת שפיכה, המכונה "המערכת הסימפטטית",‬ הנשלטת על ידי ההורמון אדרנלין. אצל גבר מתוח, עצבני או לחוץ תעלה רמת האדרנלין והוא עלול לאבד את הזקפה או לגמור מהר. שלווה ורוגע יביאו לאפקט ההפוך.  

כושר גופני

כשהגבר אינו בכושר, הגוף כאילו אומר לו "יאללה, תגמור ונלך לנוח". 

גנטיקה

מחקרים שנערכו בתאומים ובין גברים בני אותה משפחה מצאו, שככל הנראה קיים מרכיב גנטי בשפיכה מוקדמת. לכן, אם אביך או אחיך סובלים מהבעיה, הסבירות שתסבול גם אתה ממנה גבוהה יותר.

ניסיון מיני

לרוב, ככל שהגבר מנוסה יותר - במיטה בפרט ובחיים בכלל - יש לו יותר שליטה על השפיכה.  

בעיה רפואית

במקרים מסוימים שפיכה מוקדמת עלולה להעיד על קיומה של בעיה רפואית. "כשזה מופיע לפתע, פעם אחר פעם, בגבר מבוגר ומנוסה מעל גיל ‭,50-45‬ זה יכול להיות סימן מקדים להפרעה בזקפה שמהווה סימן מקדים למחלות לב וכלי דם" אומר ד"ר אריק שכטר, מומחה להפרעות בתפקוד המיני של "שירותי בריאות כללית" במחוז חיפה וחבר ועד החברה הישראלית לרפואת מין.  

ברית מילה

על תפקידה של המילה בתחום קיים ויכוח. "יש מחקרים סותרים, שהביאו למסקנות הפוכות" מסביר ד"ר שכטר. "גישה אחת גורסת, שגברים נימולים גומרים מהר יותר, כי אין עורלה ולכן הפין חשוף ורגיש יותר. לפי הגישה השנייה, דווקא משום שהפין חשוף, נוצרת שכבת עור עבה יותר על העטרה, מה שמפחית את הרגישות ולכן מקטין את הסבירות לשפיכה מוקדמת.

 

מה עוד יכול להפחית את הסבירות לשפיכה מוקדמת?

"מערכת יחסים רגועה, בת זוג שלא לוחצת, סקס ללא דרישות וללא "אקדח שמונח על השולחן" אומר ד"ר בן־ציון.

 

קח אותו לאט, את הזמן 

"לא כל שפיכה מהירה מעידה על בעיה. אם היית במילואים ושבועיים לא קיימת יחסי מין או אוננת, הגיוני שיהיה לך קשה להחזיק זמן רב בסקס. כך גם אם השקעתם זמן רב במשחק מקדים. "אם מישהו מתפקד מינית ביחסים קבועים, אבל פוגש במישהי חדשה ואז זה קורה מספר מועט של פעמים, זה לא נחשב כבעיה" ‬ מבהיר ד"ר שכטר. שפיכה מוקדמת כרונית הוא מצב שחוזר על עצמו לאורך זמן. "למעלה מ־25 אחוז מהגברים לא שולטים היטב בזמן השפיכה, ובקרב גברים מנוסים פחות, התופעה שכיחה יותר" אומר ד"ר שכטר.

 

לא תמיד זו בעיה, יכול להיות שאתה נרגש מהדייט החדש (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
לא תמיד זו בעיה, יכול להיות שאתה נרגש מהדייט החדש(צילום: shutterstock)

 

‬"שפיכה מהירה לא חייבת להזיק למערכת היחסים מכיוון שיש דרכים לפצות עליה", מוסיף ד"ר שכטר. "צריך לזכור שרק כ־20 אחוז מהנשים זקוקות לחדירה כדי להגיע לאורגזמה. אם מקפידים שהאישה תגמור לפני החדירה, הגבר יהיה רגוע יותר ותהיה לו פחות חרדת ביצוע".

 

ליידיז פירסט

"קזנובה - כך מספרים, לא היה מוריד את המכנסיים עד שהאישה הייתה גומרת שלוש פעמים" מוסיף ד"ר בן־ציון. "וכדאי לדעת, שברוב המקרים הבעיה מתרחשת רק בחדירה, הנחשבת לפסגת הריגוש, ופחות במין אוראלי או באוננות. המצב עלול להסתבך, אם לאישה חשובה מאוד החדירה. זה מצב שמגביר את עצמו: הוא בלחץ כדי לספק אותה, היא מאוכזבת מביצועיו והוא נלחץ עוד יותר. כך נוצר מעגל קסמים. להעביר על גבר ביקורת בעניין הזה, זה כמעט כמו לגזור לו את איבר המין במספריים".

 

קזנובה לא הוריד את המכנסיים לפני שהאשה גמרה שלוש פעמים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
קזנובה לא הוריד את המכנסיים לפני שהאשה גמרה שלוש פעמים(צילום: shutterstock)

 

עצור בטרם תעבור

קיימות שיטות התנהגותיות הניתנות ללמידה, שיכולות לסייע. הדרך טובה ביותר היא, כמובן, להיעזר במומחה, אך קיימים גם ספרים ואתרי אינטרנט שמלמדים אותן. "טיפול התנהגותי הוא הדרגתי‭,"‬ מסביר ד"ר שכטר. "הוא מתחיל בכך שהגבר מתרגל עם עצמו באוננות, אחר כך עם בת הזוג באוננות, אחר כך ביחסי מין כשבת הזוג מעליו, ולבסוף עוברים לתנוחות מגרות יותר".

 

רכיב מרכזי בשיטות השונות של הטיפול ההתנהגותי הוא ללמוד להכיר את "נקודת האל-חזור". "השפיכה בנויה משני שלבים" מסביר ד"ר בן־ציון. "שלב ההחלקה ושלב ההתזה. ניתן להשוות זאת לירייה בחץ וקשת כשההחלקה היא כמו מתיחה של הקשת לאחור והפליטה היא כשעוזבים את המיתר והחץ נורה. ברגע שהתחיל שלב ההחלקה, ההתזה היא בלתי נמנעת, והמטרה שלנו היא לנסות ללמד את הגבר לעצור בתחילת ההחלקה, לפני נקודת האל־חזור. מדובר בנקודה תחושתית, שגבר עם בעיות של שפיכה מוקדמת מתקשה להרגיש בהתרחשותה.

 

בנוסף לשיטות הטיפוליות הדורשות תרגול והסתגלות, ישנם גם פתרונות זמינים למניעת שפיכה מהירה, כולל אוננות לפני קיום יחסי מין או קיום יחסי מין בתכיפות רבה, אבל לא כל המומחים תמימי דעים שזה עובד.

 

קיימים גם חומרי אלחוש למריחה או להתזה (אם מנסים – חייבים להשתמש במוצר בטוח ובדוק, ולא במשהו שנרכש באינטרנט או בחנות מפוקפקת), ‬ קונדומים משהים שכבר משוחים מבפנים בחומר מאלחש או‬ קונדומים עבים שמקהים את התחושה והגירוי.

 

ומה לא לעשות?

 

"להימנע מטכניקות של הסחת דעת כמו ניסיון להיזכר במשהו לא נעים, לעשות חישובים מתמטיים או לדקלם בלחש את שמות ראשי ההסתדרות מאז היווסדה" אומר ד"ר שכטר. "להפך, לא מומלץ להתנתק, אלא להיות בתוך האקט המיני ולהתרכז בהנאה הפנימית ולזהות את הרגע שלפני. "הדבר הכי גרוע שאפשר לעשות הוא להימנע מסקס, כדי לא לאכזב. האישה לא תתרגם נכון את הבעיה".

 

האם אתה חושש שאתה לוקה בשפיכה מוקדמת כרונית? ארבע שאלות יכולות לסייע לאבחן:

 

• האם אני פולט לאחר פחות משתי דקות מתחילת החדירה? (המחמירים אומרים, פחות מדקה)

 

‬ • האם אני שולט על השפיכה? האם אני פולט לפני שאני חפץ בכך?

 

• האם זה קורה יותר פעמים מאשר זה לא קורה, כשאני מקיים יחסי מין?

 

• האם אני או בת זוגי לא מרוצים? האם זה פוגע ביחסים שלנו?

 

אם ענית בחיוב על כל ארבע השאלות, כנראה שאתה סובל משפיכה מוקדמת כרונית, ומומלץ שתיגש לייעוץ.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Ooops, I did it again
צילום: shutterstock
לא תמיד זאת בעיה כרונית, אך חשוב לאבחן
צילום: shutterstock
לאשה בפייסבוק
מומלצים