שתף קטע נבחר

פסגת הפיוס: מילים יפות ומה עם מעשים?

אבו-מאזן ומשעל אמרו בביטחה כי הסכם הפיוס ייראה בשטח בקרוב. אלה הם בדיוק אותם הדברים שהם ונציגיהם אמרו כשנחתם הסכם הפיוס בקהיר בחודש מאי

אחרי הפגישה הנדירה, לחיצות הידיים וההכרזה של אבו-מאזן וחאלד משעל כי הסתיימו המחלוקות ביניהם - צריך לשים לב דווקא לכל הדברים שלא קרו בפגישה הזאת. לא צריך לעשות הרבה, אלא רק להיזכר בתמונות שיצאו מקהיר בחודש מאי האחרון, כאשר השניים חתמו על הסכם הפיוס והכריזו על פתיחתו של דף חדש ביחסים ביניהם. גם היום היה שימוש באותה טרמינולוגיה.

 

הפיוס הפנים פלסטיני - כותרות אחרונות ב-ynet

 

הסוגייה המרכזית שמנעה עד עכשיו מפתח וחמאס ליישם הלכה למעשה את הסכם הפיוס, היא נושא ממשלת הטכנוקרטים ומי יעמוד בראשה. התעקשותו של אבו-מאזן על כך שראש הממשלה הנוכחי, סלאם פיאד, ימשיך להחזיק במושכות מצד אחד, והווטו המוחלט שהטילה על כך הנהגת חמאס מצד שני, היו אמורות לעלות לדיון בשיחה בין שני המנהיגים.

 

מחייכים, אבל מה עם מעשים? אבו-מאזן ומשעל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מחייכים, אבל מה עם מעשים? אבו-מאזן ומשעל(צילום: AFP)

 

את מה שהנציגים של התנועות לא הצליחו להשיג - היו אמורים ליישב שני המנהיגים. עובדה היא, שמעבר להצהרות היפות השניים לא אמרו ולו מילה אחת על מי עתיד להיות ראש הממשלה, או מתי עתידה לקום אותה ממשלת מעבר עד לבחירות.

 

שני המנהיגים ציינו בביטחה כי הסכם הפיוס ייראה בשטח בקרוב. אלה הם בדיוק אותם הדברים שהם ונציגיהם אמרו כשנחתם הסכם הפיוס בקהיר בחודש מאי. סוגיית מעצר הפעילים של חמאס בגדה ושל פתח ברצועה היתה אמורה להיפתר תוך ימים מחתימת ההסכם, אך נשאלת השאלה כמה ימים, או ליתר דיוק חודשים עברו מאז. גם היום הבטיחו עיזת א-רישק מחמאס ועזאם אל-אחמד מפתח, כי המנהיגים הגיעו להסכמה בנוגע לעצירים הפוליטיים, וגם הפעם ממש כמו אז - הבטיחו השניים כי זה עניין של ימים.

 

קודם לפגישתם ניבא גורם בכיר בפתח כי הפגישה בין השניים תהיה פורמלית בלבד, בכיר אחר בחמאס ציין כי התנועה לא תסכים לקבל את סלאם פיאד בראשות הממשלה. שתי ההצהרות הללו כבר הכינו את הקרקע למי מהפלסטינים או ממדינות ערב שחשב

 כי היום ייושבו כל המחלוקות. מה שהיה קודם לפגישה ככל הנראה יהיה גם אחריה, ואת האופטימיות הרבה אל מול המצלמות ניתן להשוות לאופטימיות ששרתה באולם אחר בקהיר, בעת שהשניים נפגשו בפעם האחרונה וחתמו על הסכם הפיוס.

 

בזמן שעבר לא קרה הרבה, וכנראה שיידרשו משני המנהיגים הפלסטינים הרבה יותר מחיוכים, חיבוקים ופגישות היסטוריות כדי להביא לכך שהפיצול בין עזה לרמאללה יבוא באמת לסיומו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו-מאזן ומשעל בקהיר
צילום: AFP PHOTO / HAMAS
מומלצים