שתף קטע נבחר

צרפת תפסיק לייבא נפט מאיראן באופן חד-צדדי

דובר במשרד החוץ הצרפתי אישר כי ארצו מתכוונת להפסיק לרכוש נפט מטהרן. לדבריו, צרפת דחקה במדינות אחרות לפעול כמוה. לא ברור אם בפריז יחלו בחרם מיד או יחכו לשאר האיחוד

צרפת החליטה באופן חד-צדדי להפסיק לייבא נפט מאיראן - המדינה האירופית הראשונה לעשות כן כחלק מהמאמץ לבודד את טהרן, בשל תוכניתה הגרעינית. "הפסקת רכישת הנפט האיראני היא חלק מהצעדים שהציעה צרפת לשותפותיה. אנחנו מיישמים זאת ברמה הלאומית", הודיע הערב (יום ה') דובר משרד החוץ בפריז, ברנאר ואלרו.

 

לחץ בינלאומי על איראן:

 

דבריו של ואלרו נאמרו בתשובה לשאלה מפי כתבים, אם בכוונת הממשלה הצרפתית לאלץ את חברת האנרגיה הגדולה "טוטאל" להפסיק את עסקיה עם טהרן. דובר משרד החוץ הצרפתי סיכם את הנושא בהפניית יתר השאלות למשרד התעשייה, שאנשיו סירבו להגיב בנושא.

 

מהדברים לא ידוע אם הצרפתים יפעלו בנושא מיד או יחכו לגיבוש עמדה משותפת עם שאר מדינות האיחוד האירופי, שאיתן הם אמורים להתייעץ בנושא בימים הקרובים שלשום הודיעו ארצות הברית, בריטניה וקנדה על עיצומים חדשים נגד כלל הבנקים האיראניים ונגד מגזר האנרגיה ברפובליקה האסלאמית, במטרה להגביר את הלחץ עליה להפסיק את הפעילות בתכניתה הגרעינית.

 

ביומיים שחלפו ניסו בפריז לשכנע את יתר מעצמות המערב להטיל סנקציות גם על ייצוא הנפט האיראני ועל הבנק המרכזי של טהרן, צעדים שעלולים לפגוע בכלכלה העולמית כמו גם באיראן. בארמון האליזה נמנעו עד כה מלומר אם יקפיאו את רכישות הנפט מטהרן באופן חד-צדדי.

 

הצרפתים פנו לנפט האיראני במחצית הראשונה של השנה כדי לפצות על השיבושים בייצוא הנפט מלוב. בשנה שעברה סיפקה איראן 2.8% מכלל ייבוא הנפט, שהם 1.8 מיליון טון נפט. בשבעת החודשים של השנה הנוכחית סיפקו האיראנים 1.6 מיליון טון לצרפת.

 

מאיחוד הצרפתי של תעשיות הנפט (UFIP) נמסר: "יהיה קל לפצות על החלק האיראני בייבוא הנפט הגולמי. מדובר בחלק כה קטן שאפשר לחפות עליו באספקה ממדינות אחרות, שאינן בקצה יכולת התקופה שלהן". בתגובה להודעה הצרפתית ירדו מניות החברה "טוטאל" ב-1.25%.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תחילת חרם כולל על איראן?
צילום: רויטרס
שר החוץ הצרפתי, אלן ז'ופה
צילום: AFP
מומלצים