שתף קטע נבחר

המשטרה תפצה מפגין נגד ההתנתקות שהוכה

שש שנים לאחר שהוכה עקיבא ויתקין בידי שוטר וקצין במהלך הפגנה ברמת-גן, קבע בית המשפט כי המשטרה תשלם לו 12 אלף שקלים. בעבר נגזר על אחד השוטרים לשלם 26 אלף, והיום נקבע כי גם חברו יפצה. "שיבינו שעל אלימות יצטרכו לשלם"

מאבק של שנים בין מפגין נגד ההתנתקות לבין המשטרה והשוטרים שהכו אותו הגיע לקצו. בית משפט השלום בתל-אביב קבע היום (יום ה') כי גם המשטרה וגם השוטר ישלמו פיצויים למפגין, עקיבא ויתקין. בסך הכל יפוצה ויתקין ב-45 אלף שקלים, סכום הכולל פיצויים שכבר נגזרו על אחד השוטרים.

 

קצין המשטרה ערן נעים והשוטר אלירן אברהם הורשעו ב-2007 בעבירות של תקיפה הגורמת לחבלה של ממש, לאחר שתקפו את ויתקין במהלך הפגנה שערכו מתנגדי ההתנתקות ברחוב ז'בוטינסקי ברמת גן, ב-2005.

 

ויתקין, אז בן 19, הופל לקרקע וכאשר שכב הגיע נעים למקום, החדיר אצבעות לאפו, משך את ראשו לאחור ללא שום הצדקה וגרם לו לדימום. בהמשך הובא ויתקין למעצר ואז הכה אותו אברהם והטיח את ראשו בקיר.

 

ארגון זכויות האדם ביש"ע הגיש תלונה למח"ש בשמו של ויתקין, והשניים הועמדו לדין, פוטרו ונגזרו עליהם עבודות שירות. לפני כשנה פסקה שופטת בית משפט השלום בתל-אביב, יעל שניט, כי נעים ישלם 26 אלף שקלים לויתקין. היום, בפסק דין שהושג בהסכמת פשרה, חויב גם אברהם בתשלום פיצוי מכיסו, בסך 7,000 שקלים. בנוסף חויבה גם המשטרה לשלם פיצויים בסך 12 אלף שקלים.

 

בשיחה עם ynet אמר ויתקין, תושב ההתנחלות הר ברכה, כי ההרתעה היא שמעניינת אותו, ולא הכסף.

"טחנות הצדק טוחנות לאט אבל בסופו של דבר יש צדק", אמר ויתקין. "אני מקווה שכל השוטרים יבינו שיש צדק ויש חוק, ומי שלא שומר עליו בסופו של דבר ישלם כשהצדק יצא לאור. שיבינו כולם שעל אלימות נגד אזרחים הם יצטרכו לשלם ומכיסם, זה היה חשוב לי מאוד באופן אישי ולכן נאבקנו במשך שנים". את ויתקין ייצג עו"ד הדד וירשני.

 

מנהלת ארגון זכויות האדם ביש"ע, אורית סטרוק, אמרה בתגובה: "חשוב היה לנו שהנזק ישולם מכיסם האישי של השוטרים המתעללים, ויחד עם זאת, גם שהמשטרה תישא בנטל הנזק שנגרם לעצור. לא ייתכן שעצור מוכה על ידי שוטר בחדר סגור בתוך תחנת משטרה, ואיש מהשוטרים ומהקצינים אינו עושה דבר להפסקת ההתעללות הזו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ויתקין. "הטחנות טוחנות לאט אבל בסף יש צדק"
צילום: יריב כץ
נעים ואברהם
צילום: יוסי זליגר
מומלצים